Koncept JLR Vector je autonomní modul pro všechno. Do provozu se chystá příští rok

Podobnou vizi budoucnosti sdílené dopravy jsme viděli už nesčetněkrát. Svůj pokrok a myšlenky ve vývoji teď ukazuje konceptem Vector i koncern Jaguar Land Rover.

Taky Jaguar Land Rover (JLR) si hraje s představou budoucnosti, ve které budou součástí silniční dopravy autonomně řízené moduly pro přepravu cestujících. Takovým chytrým mikrobusem je nyní i koncept Vector, na jehož základě chce koncern své poznatky z oblasti autonomního řízení a sdílné dopravy testovat.

Jaguaru došly baterky. Zastaví výrobu důležitého modelu, problémy má i Audi

Jaguaru došly baterky. Zastaví výrobu důležitého modelu, problémy má i Audi

Vector překvapivě nevypadá kdovíjak futuristicky, čímž vlastně poukazuje, že výše zmíněná budoucnost nemusí být zase tak daleko. Ve větším měřítku pak naznačuje pouhé využití platformy, na které autonomní a samozřejmě plně elektrický modul stojí. Dvě další designové varianty pro různé využití ukazuje JLR v galerii.

Konceptu stále nechybí volant pro řidiče, nicméně vyhlídkou je samozřejmě plně autonomní jízda. Využití své platformy vidí JLR jak v projektech sdílené dopravy, tak systémech městské veřejné dopravy nebo v komerční užitkové oblasti. Až vám za pár let dopraví balík domů autonomní dodávka bez řidiče, nedivte se.

Land Rover Defender je možná nejlepší auto na světě. Jinak by nezvládl tohle

Land Rover Defender je možná nejlepší auto na světě. Jinak by nezvládl tohle

Nic konkrétního k technice Vectoru koncern neuvádí. Pouze zmiňuje spolupráci na projektu s nejchytřejšími vývojáři, inženýry v akademické sféře a vedoucími firmami v digitálních službách. Cílem tak bude přivést na svět propojený a integrovaný systém mobility, což je podle společnosti hlavní stavební kámen hnutí Destination Zero – tedy dopravy s nulovými emisemi a bez dopravních nehod.

JLR nyní jedná s úřady anglického hrabství West Midlands a města Coventry v rámci možného testování projektu Vector přímo v reálném provozu od konce roku 2021.

Minitest Suzuki Vitara 1.4 BoosterJet Hybrid: Když to prostě všechno šlape

Suzuki Vitara 1.4 BoosterJet Hybrid

Suzuki Vitara už koupíte pouze s mild-hybridním ústrojím pod kapotou. Může to jeho charakteru uškodit?

včera | Vladimír Kadera | 10 příspěvků
TEST RAM 1500 Longhorn 5.7 V8 HEMI: Hustý pracant i Rolls-Royce zároveň

RAM 1500 Longhorn HEMI

Americká auta jsou na českých silnicích stále docela úkazem. Jasným králem mezi nimi je RAM 1500, který jsme vyzkoušeli v kovbojské výbavě Longhorn a s pořádným motorem V8 pod kapotou!

5.  4.  2020 | Vladimír Kadera | 88 příspěvků
TEST Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG 1st Edition: Sesazený král Evropy vrací úder

Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG

Přestože se nový Volkswagen Golf tváří jako ten minulý, ve skutečnosti prošel komplexní proměnou. Spoléhá na elektrifikaci a přijel se zcela novým pojetím interiéru. Všechno to přináší zajímavé výhody, ale také jisté nevýhody.

1.  4.  2020 | Jan Mička | 60 příspěvků