Koncept bZ4X je vizí elektrického SUV od Toyoty. Produkci už má potvrzenou

Předzvěst elektrického SUV od Toyoty se nám ukazuje naplno. Sériová verze není vůbec daleko.

Po řadě upoutávek už Toyota odhaluje koncept elektrického SUV, které bude vznikat ve spolupráci se Subaru. Prvotina na sdílené platformě e-TNGA dostala označení bZ4X, a přestože jde zatím o studii, v mnoha ohledech už vypadá připravena do produkce. Na sériovou verzi totiž nemáme čekat dlouho, její uvedení plánuje Toyota příští rok.

Automobilový svět má novou osobnost. Šéf Toyoty si ocenění rozhodně zasloužil

Automobilový svět má novou osobnost. Šéf Toyoty si ocenění rozhodně zasloužil

Ostrými liniemi a vysokou přídí může bZ4X připomínat současné SUV RAV4, jako elektromobil má ovšem koncept z velké části zahlazenou příď s pomyslně spojenými LED světlomety. Záď s ohledem na aerodynamiku splývá razantně dolů a zadní svítilny spojuje LED pás. Nechybí zde ani malá odtrhová hrana pod zadním oknem.

V kabině připomíná konfigurace níže položeného volantu a menšího, výše umístěného přístrojového štítu styl dnešních Peugeotů a jejich i‑Cockpit. Infotainment systém má poté klasicky uprostřed velkou širokoúhlou obrazovku a určitě potěší, že ani u konceptu Toyota úplně nezanevřela na výhody fyzických tlačítek (jsou i na volantu). Středový tunel má dvě patra a níže se nachází velký odkládací prostor, USB porty a přihrádka pro bezdrátové dobíjení telefonu.

Nová Toyota GR 86 oficiálně: Na to jsme čekali! Dvojče Subaru BRZ zamíří i k nám

Nová Toyota GR 86 oficiálně: Na to jsme čekali! Dvojče Subaru BRZ zamíří i k nám

O pohonném ústrojí svého elektrického SUV neprozrazuje Toyota žádné informace kromě toho, že využije pohonu všech kol. Označení „bZ“ odkazuje na bezemisní strategii „beyond zero“, číslovka je určení modelu v rodině elektromobilů bZ, kterých má přijet hned několik. Dodatečné „X“ bude označovat pohon všech kol nebo kategorií SUV/crossoverů.

Do roku 2025 plánuje Toyota uvedení celkem sedmi elektrických modelů rodiny bZ. Produkce sériové verze bZ4X bude probíhat v Japonsku a v Číně.

Toyota

Toyotu v roce 1937 založil Kiichiro Toyoda odštěpením od firmy svého otce. Už v roce 1936 ale stvořil první vůz, Toyodu AA.

K japonské Toyotě dnes patří i Lexus, Daihatsu a Hino Motors. Je to jedna z největších světových automobilek.

Toyota RAV4 • Toyota Aygo • Toyota Yaris • Toyota Corolla • Toyota Camry • Toyota Highlander • Toyota C-HR • Toyota Prius

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST BMW M3 Competition: Nekouše, ale stejně ho budete šťourat klackem

BMW M3 Competition

Šestiválec, dvě turba, pohon zadních kol a rozměry a hmotnost dvacet let staré M5. Nové BMW M3 Competition je tady a brousí si zuby na to nejlepší, co se dnes dá koupit.

včera | Vladimír Kadera
TEST Volkswagen Golf GTD 2.0 TDI (147 kW) DSG: Palba z černé pistole

Volkswagen Golf GTD

Po testech Volkswagenů Golf GTE a GTI tady máme tu zřejmě nejméně sportovní variantu GTD. Ačkoliv to není sporťák, svůj smysl v nabídce rozhodně má.

14.  5.  2021 | Richard Herbich | 10 příspěvků
Řídili jsme nové Porsche Taycan Cross Turismo: Letí na silnici, dovádí v terénu!

Porsche Taycan Cross Turismo

Dostali jsme příležitost vyzkoušet nový přírůstek do elektrické rodiny Porsche Taycan. Je praktičtější a neztratí se ani mimo zpevněné cesty.

12.  5.  2021 | Stanislav Kolman | 5 příspěvků