Komfort i bezpečí: Škoda má patent na podsvícené zámky bezpečnostních pásů

Česká automobilka nezapomíná na svůj slogan „Simply Clever“ a získává patent na další chytrý nápad.

Vlastně není překvapením, že patent na podsvícené zámky bezpečnostních pásů získala právě Škoda. Mladoboleslavská automobilka je už světově známá pro svá chytrá řešení v autech, nehledě na to, že v počtu patentových žádostí se Škoda v Česku nechytá akorát na ČVUT v Praze. K čemu je tedy další osvětlení v kabině dobré?

Podsvícená tlačítka zámků bezpečnostních pásů mají umožnit ještě snadnější připoutávání a manipulaci s pásy ve tmě. Jde sice o maličkost, ale snad každý, kdo někdy seděl na zadních sedačkách ve tmě a během jízdy marně hledal zámek pásů, bude vědět, proč se tato vychytávka může hodit. Nápad má nicméně výhody i po bezpečnostní stránce.

Vzácný pick-up Škoda 1202 je na prodej. Nádherný kus má na tachometru 143 km!

Vzácný pick-up Škoda 1202 je na prodej. Nádherný kus má na tachometru 143 km!

Namísto tradičního červeného neosvětleného tlačítka jsou zámky Škody vybaveny průhledným tlačítkem a LED RGB osvětlením, které funguje ve třech režimech. Bez pasažéra na sedačce svítí zámek bílou barvou, aby jej bylo snadnější najít ve tmě. S možností naprogramování však může podsvícení třeba blikat nebo pulzovat.

Po usednutí na sedačku a sepnutí senzoru zatížení se podsvícení přepne do červené barvy jakožto upozornění na nutnost zapnutí pásu – pomoci to může například rodičům, kteří hned vidí, zda si děti vzadu nezapomněli zapnout pásy a mají je správně dopnuté. Po správném dopnutí pásu do zámku nakonec podsvícení na chvíli zazáří zelenou barvou jako potvrzení správného zapnutí pásu, načež se osvětlení přepne zpět do neutrální bílé barvy.

Škoda Popular Monte Carlo by dnes byla futuristický roadster. V očích designéra

Škoda Popular Monte Carlo by dnes byla futuristický roadster. V očích designéra

Škoda zatím neuvádí, ve kterém modelu se novinka objeví jako první a zda půjde o standardní výbavu nebo vychytávku vyšších úrovní komfortní/bezpečnostní výbavy.

Podsvícené zámky bezpečnostních pásů tak patří k dalším novým Simply Clever prvkům škodovky. V nové Octavii měl například premiéru volitelný USB-C konektor ve stropní konzole nad vnitřním zpětným zrcátkem, který může sloužit k připojení palubní kamery. Ve scale se dříve objevilo silikonové víčko nádržky na kapalinu do ostřikovačů, které lze proměnit v praktický trychtýř. A známou škrabku na led schovanou za dvířky nádrže nebo odnímatelnou LED svítilnu v kufru už zná asi každý.

Galerie doplněna o další Simply Clever prvky.

Škoda

Škoda Auto je největší česká automobilka. Vychází ze společnosti Laurin & Klement založené v roce 1895, od roku 1990 je součástí skupiny Volkswagen Group.

Škoda Fabia • Škoda ScalaŠkoda Rapid • Škoda Octavia  Škoda Superb • Škoda Yeti • Škoda Kodiaq • Škoda Citigo • Škoda Kamiq • Škoda Karoq • Škoda Enyaq iV

TEST Range Rover P400 Autobiography: Další důvod, proč se stát milionářem

Range Rover P400

Range Rover není autem pro každého, ale každý by si ho měl zkusit. Nyní má nový motor o výkonu 400 koní s hybridní technikou. Jaký je?

29.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 61 příspěvků
TEST Toyota RAV4 2.5 Hybrid 4x4 Black Edition: Ta nejčernější myslí jen zeleně

Toyota RAV4 Hybrid Black Edition

Současná generace Toyoty RAV4 se vzdala naftového motoru. Oblíbené SUV koupíte buď s ryze benzinovým, nebo hybridním pohonem, přičemž elektrifikovaná verze nedávno dorazil na český trh v atraktivním provedení Black Edition. Vyzkoušeli jsme tu nejlepší možnou konfiguraci.

26.  11.  2020 | Jan Mička | 81 příspěvků
TEST BMW X6 xDrive30d: Starbucks, špinavé nohavice a příjemná jízda

BMW X6 xDrive30d

Jednou z největších premiér loňského roku bylo nové BMW X6, obří stylovka pro hordy movitých majitelů, kteří se nebojí expresivního stylu. Zkusili jsme naftový základ v podobě verze xDrive30d.

22.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 64 příspěvků