Kolona autonomních vozů v Číně si vysloužila světový rekord. Za sebou jelo 55 aut

Když přijde na ukázku síly, schopností a nových technologií, v Číně umí ze svých úspěchů vytvořit pořádnou show. I když jde třeba pouze o prezentaci autonomních vozidel.

Čínská automobilka Changan se rozhodla autonomní funkce svých SUV CS55 předvést tak bujarým způsobem, až na testovacím oválu v Čchung-čchingu došlo ke stanovení nového světového rekordu. Všechno bylo předem připraveno – pódium s moderátorem a velkou obrazovkou, pozvaní diváci a samozřejmě také zástupci z Guinnessovy knihy rekordů.

Changan totiž na ovál „vypustil“ kolonu celkem 56 vozů, která v režimu autonomní jízdy objela celý 3,2 kilometru dlouhý okruh rychlostí 30 km/h za 9 minut a 7 vteřin. Naskládaná auta za sebou udržovala automaticky směr mezi bílými čárami a odstup do ostatních vozů v koloně, a to bez jakéhokoliv zásahu řidičů uvnitř.

Autonomní vozidla nejsou tak daleko. Británie už může testovat bez řidičů

Autonomní vozidla nejsou tak daleko. Británie už může testovat bez řidičů

V autech tedy pro případ krizové situace byli usazeni šoféři. Jedno vozidlo muselo být nakonec diskvalifikováno, jelikož řidič zasáhl do řízení. Rekord za „největší přehlídku autonomních vozů“ je tedy připsán počtu 55 vozidel. Těžko říct, zda se někdo o překonání tohoto specifického rekordu v budoucnu ještě pokusí.

Podle Changanu měla rekordní kolona prezentovat důvěru, kterou mohou i normální zákaznici vkládat do systému autonomního řízení. Nutno ale říct, že stále mluvíme o prosté jízdě v přesně značeném pruhu, v perfektních podmínkách a bez okolních ruchů – funkce, kterou dnes již nabízí stále více jiných automobilek.

Minitest BMW X3 M40d: Opravdu těžká volba!

BMW X3 M40d (minitest)

M40d sice není nejvýkonnější, ale zato nejdražší verzí modelu X3. Srdce by sáhlo po benzinovém šestiválci M40i, dříve nebo později se vám však do rozhodování začne plést mozek.

dnes | Jan Mička | 1 příspěvek
TEST Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC: Když vám auto vybírá peněženka

Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC

Kategorie aut, která se dají koupit do tří set tisíc korun, se pomalu ale jistě zužuje. Kvůli novým povinným bezpečnostním systémům navíc můžeme očekávat zdražení napříc celým segmentem. Mitsubishi Space Star se však ještě drží v přijatelných mezích.

21.  4.  2019 | Vladimír Kadera | 7 příspěvků
TEST Audi Q3 35 TDI S tronic: Když nemůže, tak přidej!

Audi Q3 35 TDI S tronic

Příbuznost minulé a nové generace Audi Q3 byste možná na první pohled netipovali. Až tak se kompaktní SUV změnilo. Otázkou zůstává, o kolik výš dokáže novinka posunout standardy nastolené předchůdcem.

19.  4.  2019 | Jan Mička | 72 příspěvků