Kolona autonomních vozů v Číně si vysloužila světový rekord. Za sebou jelo 55 aut

Když přijde na ukázku síly, schopností a nových technologií, v Číně umí ze svých úspěchů vytvořit pořádnou show. I když jde třeba pouze o prezentaci autonomních vozidel.

Čínská automobilka Changan se rozhodla autonomní funkce svých SUV CS55 předvést tak bujarým způsobem, až na testovacím oválu v Čchung-čchingu došlo ke stanovení nového světového rekordu. Všechno bylo předem připraveno – pódium s moderátorem a velkou obrazovkou, pozvaní diváci a samozřejmě také zástupci z Guinnessovy knihy rekordů.

Changan totiž na ovál „vypustil“ kolonu celkem 56 vozů, která v režimu autonomní jízdy objela celý 3,2 kilometru dlouhý okruh rychlostí 30 km/h za 9 minut a 7 vteřin. Naskládaná auta za sebou udržovala automaticky směr mezi bílými čárami a odstup do ostatních vozů v koloně, a to bez jakéhokoliv zásahu řidičů uvnitř.

Autonomní vozidla nejsou tak daleko. Británie už může testovat bez řidičů

Autonomní vozidla nejsou tak daleko. Británie už může testovat bez řidičů

V autech tedy pro případ krizové situace byli usazeni šoféři. Jedno vozidlo muselo být nakonec diskvalifikováno, jelikož řidič zasáhl do řízení. Rekord za „největší přehlídku autonomních vozů“ je tedy připsán počtu 55 vozidel. Těžko říct, zda se někdo o překonání tohoto specifického rekordu v budoucnu ještě pokusí.

Podle Changanu měla rekordní kolona prezentovat důvěru, kterou mohou i normální zákaznici vkládat do systému autonomního řízení. Nutno ale říct, že stále mluvíme o prosté jízdě v přesně značeném pruhu, v perfektních podmínkách a bez okolních ruchů – funkce, kterou dnes již nabízí stále více jiných automobilek.

Minitest Mazda 6 Wagon Skyactiv-D184 AT Revolution Top: Pohlazení po duši

Mazda 6 Wagon Skyactiv-D AT

Současná generace Mazdy 6 je tady s námi už od roku 2013. Její poslední facelift byl tak důsledný, že by se snad dalo hovořit o mezigenerační obměně, tyto úvahy si ale dnes odpustíme. Pojďme si místo toho popovídat o tom, pro je Mazda 6 stále prostě „jen“ moc, moc dobré auto.

včera | Petr Schnagl | 16 příspěvků
Minitest BMW 440i xDrive Cabrio: Jízda s panem Dokonalým. Možná už naposledy

BMW 440i xDrive Cabrio

Kabriolety střední velikosti se už pomalu stávají ohroženým druhem. Buďme rádi za každého zástupce této dokonalé třídy!

16.  11.  2019 | Vladimír Kadera | 14 příspěvků
TEST SsangYong Korando 1.6XDI 4x4 AT: Zákaznicí, koukejte. Konkurenti, učte se!

SsangYong Korando 1.6XDI 4x4 AT

Naftový motor, automatická převodovka, pohon všech kol a více než slušná výbava. Korando je na souboj s evropskými konkurenty perfektně připraveno.

14.  11.  2019 | Vladimír Kadera | 36 příspěvků