Kolona autonomních vozů v Číně si vysloužila světový rekord. Za sebou jelo 55 aut

Když přijde na ukázku síly, schopností a nových technologií, v Číně umí ze svých úspěchů vytvořit pořádnou show. I když jde třeba pouze o prezentaci autonomních vozidel.

Čínská automobilka Changan se rozhodla autonomní funkce svých SUV CS55 předvést tak bujarým způsobem, až na testovacím oválu v Čchung-čchingu došlo ke stanovení nového světového rekordu. Všechno bylo předem připraveno – pódium s moderátorem a velkou obrazovkou, pozvaní diváci a samozřejmě také zástupci z Guinnessovy knihy rekordů.

Changan totiž na ovál „vypustil“ kolonu celkem 56 vozů, která v režimu autonomní jízdy objela celý 3,2 kilometru dlouhý okruh rychlostí 30 km/h za 9 minut a 7 vteřin. Naskládaná auta za sebou udržovala automaticky směr mezi bílými čárami a odstup do ostatních vozů v koloně, a to bez jakéhokoliv zásahu řidičů uvnitř.

Autonomní vozidla nejsou tak daleko. Británie už může testovat bez řidičů

Autonomní vozidla nejsou tak daleko. Británie už může testovat bez řidičů

V autech tedy pro případ krizové situace byli usazeni šoféři. Jedno vozidlo muselo být nakonec diskvalifikováno, jelikož řidič zasáhl do řízení. Rekord za „největší přehlídku autonomních vozů“ je tedy připsán počtu 55 vozidel. Těžko říct, zda se někdo o překonání tohoto specifického rekordu v budoucnu ještě pokusí.

Podle Changanu měla rekordní kolona prezentovat důvěru, kterou mohou i normální zákaznici vkládat do systému autonomního řízení. Nutno ale říct, že stále mluvíme o prosté jízdě v přesně značeném pruhu, v perfektních podmínkách a bez okolních ruchů – funkce, kterou dnes již nabízí stále více jiných automobilek.

Za volantem Volkswagenu ID.3 (150 kW): Zásadní? To ano! Ale vážně i revoluční?

Volkswagenu ID.3 (150 kW)

Pro značku Volkswagen má být zásadním modelem jako kdysi Brouk a Golf. Elektromobil ID.3 nabral zpoždění, teď se ale konečně hlásí o slovo.

včera | Stanislav Kolman | 77 příspěvků
Minitest elektromobilu Mini Cooper SE: Kulový blesk září jasně, ale jen krátce

Mini Cooper SE

Je lépe vyvážený než benzinový originál, a navíc má dost elektrických koní na to, abychom mu mohli bez ironie říkat ostrý hatchback. S malou kapacitou akumulátorů je to ale omezená, a kvůli ceně ne právě levná forma zábavy.

2.  8.  2020 | Miro Mihálik | 27 příspěvků
Minitest Honda Civic Type-R GT 2020: Limp Bizkit, komiksy a tanec na hraně

Honda Civic Type-R GT 2020

Honda vylepšila svůj nejostřejší model a vypustila ho mezi lidi ve třech verzích. Vyzkoušeli jsme tu prostřední, která má přinést vyvážený mix mezi sportovním a kultivovaným vozem.

30.  7.  2020 | Vladimír Kadera | 69 příspěvků