Kolona autonomních vozů v Číně si vysloužila světový rekord. Za sebou jelo 55 aut

Když přijde na ukázku síly, schopností a nových technologií, v Číně umí ze svých úspěchů vytvořit pořádnou show. I když jde třeba pouze o prezentaci autonomních vozidel.

Čínská automobilka Changan se rozhodla autonomní funkce svých SUV CS55 předvést tak bujarým způsobem, až na testovacím oválu v Čchung-čchingu došlo ke stanovení nového světového rekordu. Všechno bylo předem připraveno – pódium s moderátorem a velkou obrazovkou, pozvaní diváci a samozřejmě také zástupci z Guinnessovy knihy rekordů.

Changan totiž na ovál „vypustil“ kolonu celkem 56 vozů, která v režimu autonomní jízdy objela celý 3,2 kilometru dlouhý okruh rychlostí 30 km/h za 9 minut a 7 vteřin. Naskládaná auta za sebou udržovala automaticky směr mezi bílými čárami a odstup do ostatních vozů v koloně, a to bez jakéhokoliv zásahu řidičů uvnitř.

Autonomní vozidla nejsou tak daleko. Británie už může testovat bez řidičů

Autonomní vozidla nejsou tak daleko. Británie už může testovat bez řidičů

V autech tedy pro případ krizové situace byli usazeni šoféři. Jedno vozidlo muselo být nakonec diskvalifikováno, jelikož řidič zasáhl do řízení. Rekord za „největší přehlídku autonomních vozů“ je tedy připsán počtu 55 vozidel. Těžko říct, zda se někdo o překonání tohoto specifického rekordu v budoucnu ještě pokusí.

Podle Changanu měla rekordní kolona prezentovat důvěru, kterou mohou i normální zákaznici vkládat do systému autonomního řízení. Nutno ale říct, že stále mluvíme o prosté jízdě v přesně značeném pruhu, v perfektních podmínkách a bez okolních ruchů – funkce, kterou dnes již nabízí stále více jiných automobilek.

TEST BMW X4 M40d/240 kW: Začnu mít konečně rád crossovery?

BMW X4 M40d

Projet se v nejvýkonnější naftové X4 někde na riviéře, prskali bychom nad jejím podivným designem. Když ale máte na silnicích kalamitu a objevíte její zábavně naladěnou čtyřkolku, máte Vánoce i v únoru.

včera | Miro Mihálik | 19 příspěvků
Minitest Škoda Superb 1.5 TSI ACT DSG: Je to o úhlu pohledu

Škoda Superb 1.5 TSI ACT (minitest)

Nový motor, stejný výkon. Změnila se nějak základní Škoda Superb s jednotkou 1.5 TSI?

15.  2.  2019 | Vladimír Kadera | 89 příspěvků
TEST Škoda Kodiaq RS 2.0 TDI/176 kW: Dává smysl, jen trochu jiný

Škoda Kodiaq RS 2.0 TDI/176 kW

Při hodnocení Škody Kodiaq RS velice záleží na přístupu „pozorovatele“. Pokud vůz budete brát jako sportovní SUV, zřejmě vám brzy dojdou argumenty. V nabídce však rozhodně není nadbytečný.

12.  2.  2019 | Jan Mička | 85 příspěvků