Kolínsko se konečně dočkalo „své“ automobilky

Na svědomí ji budou mít automobilky Toyota, Peugeot a Citroën. Pro svůj nový závod si vybraly lokalitu v Kolíně.
Kolínsko se konečně dočkalo „své“ automobilky
V továrně se bude vyrábět nový malý až lidový automobil, který je primárně určen na evropské trhy a prodávat se bude v rámci všech tří značek. O novém automobilu zatím není známo mnoho. Ví se jen to, že ho pravděpodobně bude pohánět benzínový motor o objemu jednoho litru a jeden dieselový motor o objemu 1.4 litru.

Pokud by se automobil měl prosadit na trhu, a to nejen na tom českém, musí stát méně než zhruba 250 000 korun, zatím se spekuluje o ceně v rozmezí od 190 000 do právě již zmíněných 250 000 Kč. Na českém trhu by měl nový automobil mít velký úspěch, protože cca 50 % prodaných automobilů patří do kategorie malých a mini automobilů. (Škoda Fabia, Daewoo Matiz)

Zahájení stavebních prací se očekává brzy poté, co Toyota a PSA (= koncern Peugeot a Citroën) podepíší smlouvy o založení společného podniku na počátku ledna 2002 a dokončení stavebních prací se očekává v roce 2005.

Důvody, proč padla volba právě na Kolín se dají shrnout do několika stěžejních bodů. Za prvé má Kolín výhodnou polohu v centru Evropy a tím snadnou dostupnost velkého trhu, například toho německého. Za druhé nabízí kvalifikované odborníky a perfektní infrastrukturu.

Nová továrna by podle některých informací měla přinést celkem přes 10 000 nových pracovních míst, přičemž zhruba polovina bude přímo v továrně a zbytek se předpokládá u dodavatelských firem. Celkové investice do společného podniku odhadují automobilky na 1,5 miliardy eur (zahrnuje výzkum, vývoj a počáteční náklady). O tuto částku by se měly podělit v poměru 50:50.

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 17 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků