Kolínsko se konečně dočkalo „své“ automobilky

Na svědomí ji budou mít automobilky Toyota, Peugeot a Citroën. Pro svůj nový závod si vybraly lokalitu v Kolíně.
Kolínsko se konečně dočkalo „své“ automobilky
V továrně se bude vyrábět nový malý až lidový automobil, který je primárně určen na evropské trhy a prodávat se bude v rámci všech tří značek. O novém automobilu zatím není známo mnoho. Ví se jen to, že ho pravděpodobně bude pohánět benzínový motor o objemu jednoho litru a jeden dieselový motor o objemu 1.4 litru.

Pokud by se automobil měl prosadit na trhu, a to nejen na tom českém, musí stát méně než zhruba 250 000 korun, zatím se spekuluje o ceně v rozmezí od 190 000 do právě již zmíněných 250 000 Kč. Na českém trhu by měl nový automobil mít velký úspěch, protože cca 50 % prodaných automobilů patří do kategorie malých a mini automobilů. (Škoda Fabia, Daewoo Matiz)

Zahájení stavebních prací se očekává brzy poté, co Toyota a PSA (= koncern Peugeot a Citroën) podepíší smlouvy o založení společného podniku na počátku ledna 2002 a dokončení stavebních prací se očekává v roce 2005.

Důvody, proč padla volba právě na Kolín se dají shrnout do několika stěžejních bodů. Za prvé má Kolín výhodnou polohu v centru Evropy a tím snadnou dostupnost velkého trhu, například toho německého. Za druhé nabízí kvalifikované odborníky a perfektní infrastrukturu.

Nová továrna by podle některých informací měla přinést celkem přes 10 000 nových pracovních míst, přičemž zhruba polovina bude přímo v továrně a zbytek se předpokládá u dodavatelských firem. Celkové investice do společného podniku odhadují automobilky na 1,5 miliardy eur (zahrnuje výzkum, vývoj a počáteční náklady). O tuto částku by se měly podělit v poměru 50:50.

Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

včera | David Rusol
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků