Kolik dostane DaimlerChrysler za prodej Chrysleru? Minus 673 milionů dolarů

Bude to znít zvláštně, ale je to tak. Americká část koncernu DaimlerChrysler není žádné horké zboží a koncern bude muset zaplatit jejímu kupci téměř 700 milionů dolarů, aby ji vůbec převzal. Původní zprávy sice hovořily o sumě 7,4 miliardy dolarů zaplacené za práva ke všem značkám Chrysleru, ale upřesňující informace dodává, že jde o sumu zaplacenou ze strany firmy Cerberus přímo Chrysleru a nikoli koncernu. A v té Cerberus v průběhu července získá podíl 81 % procent a většinu z této částky si tak de facto odnese zpět. Alespoň to konstatuje včera vydaná tisková zpráva, která informovala o průběhu celé transakce.

Na první pohled se může zdát, že se Němci zbláznili, vždyť před devíti léty zaplatili za Chrysler 36 miliard dolarů. Jenže už druhý pohled ukáže, že to něměčtí manažeři mají v hlavě v pořádku. Cerberus si totiž s Chryslerem odnáší závazek ve výši 18 miliard dolarů na budoucí penze zaměstnanců, což rozhodně není malá částka. Dále si Daimler v Chrysleru ponechá 19 % podílu a možnost budoucího sdílení technologií. A do třetice, a to je možná nejdůležitější, po oznámení „odstřižení” Chrysleru stoupla trží kapitalizace Daimleru do dnešního dne o neuvěřitelných 27,7 miliardy dolarů.

Minitest Nissan Qashqai 1,6 DIG-T: Po faceliftu s hezčí tváří

Nissan Qashqai DIG-T 160 (minitest)

Co nabízí populární crossover po faceliftu a jaká je kombinace vbrcholné benzinové motorizace s manuální převodovkou a pohonem předních kol.

dnes | Milan Lažanský
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků