Koenigsegg CC 8S: nenápadný zabiják

První článek z nové rubriky začne pěkně zostra a posadí vás do jednoho z nejrychlejších aut světa: Koenigseggu CC 8S. Pojďme se podívat, co se skrývá pod kapotou supersportu, který má maximální rychlost 390 km/h.
Koenigsegg CC 8S: nenápadný zabiják
Seznam kapitol
  1. Historie, design, motor
  2. Interiér, tabulka s technickými údaji, další fotky

Trocha historie ze Skandinávie

Švéd Christian Koenigsegg měl velký sen a díky dobrému finančnímu zázemí se rozhodl svoji vizi realizovat. Píše se rok 1994 a papír zachycuje první skicy. Po designérských návrzích nastupuje řada špičkových odborníků a začínají skládat zcela novou hračku pro velké kluky.

Hodiny přešly ve dny a dny v týdny, když se konečně mohlo vyjet z aerodynamického tunelu automobilky Volvo. Silniční testy obstaral profesionální jezdec Richard Rydell a za poměrně krátkou dobu od založení byl první prototyp trochu netradičně představen na filmovém festivalu v Cannes ´97.

Po šokujícím odhalení pro veřejnost je vůz setkal s pozitivní kritikou a Christian Koenigsegg otevřel v roce 1998 továrnu pro sériovou výrobu tohoto supersportovního automobilu. První hotový model opustil linku v roce 2000 a o dva roky později si jej na autosalónu ve švýcarské Ženevě převzal první zákazník.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Málo je někdy mnoho

Skoro žádné ostré tvary, zbytečné spoilery nebo velké přítlačné křídlo, nic z toho na Koenigseggu nenajdete. Ladné křivky, praktické difuzory a nápaditá kola z lehkých slitin zaujmou většinu zákazníků. Podle aerodynamického vzhledu je na první pohled jasné, co od CC 8S můžete očekávat: rychlost. Ta byla dosažena nejen silným motorem, ale i hmotností.

Celé auto váží 1 175 kg, přitom sama karoserie váží pouhých dvaašedesát kilogramů. Na chrom-molybdenovém rámu je karbonová karosérie lepená z 21 vrstev. Díky této konstrukci je auto nejen lehké, ale patří i mezi nejpevnější vozy na světě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tip: stáhněte si plakáty Koenigseggu nebo mrkněte na oficiální video modelu CC 8S.

Ďábelský agregát

Před zadní nápravou je uložen přeplňovaný osmiválcový motor o objemu 4.7 l. Původ byste našli u automobilky Ford, Švédové se mu ale podívali pěkně na zoubek. Hliníkový blok je osazen klikovou hřídelí, suchou vanou, uhlíkovým sáním, kovanými písty a ojnicemi. O přísun čerstvého vzduchu se stará kompresor Lysholm s mezichladičem. Výkon se vyšplhal až na úctyhodných 489 kW (665 k) při 6 800 ot. a maximální kroutící moment 750 Nm nastupuje od 5 000 ot./min.

O přenos síly na zadní nápravu se stará speciální šestistupňová převodovka od firmy Cima, která se podílí na vývoji převodovek pro monoposty F1, a dvoukotoučová spojka AP-Racing o průměru 215 milimetrů. Kola jsou osazena sportovními tlumiči Öhlins s elektronickým nastavením a obouvají pneumatiky Michelin Pilot Sport 2 o rozměrech 255/40 ZR18 vpředu a 335/30 ZR20 vzadu. Disky mají speciální tvar, aby pracovaly jako větrání a odváděly přebytečné teplo od brzd.

Už jsme se slovem zmínili o firmě AP-Racing u spojky. Tato firma také dodává Koenigseggu brzdy, kotouče z kvalitní oceli o rozměru 345x32 mm s šestipístkovými třmeny vpředu a 330x30 milimetrů se čtyřpístkovými třmeny vzadu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Historie, design, motor
  2. Interiér, tabulka s technickými údaji, další fotky
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

včera | Milan Lažanský | 38 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků