Kodiaq RS je prodejní hit. Příští sportovní Škodovky přesto budou jiné

Po oficiálním představení Škody Kodiaq zaznívaly kritické názory stran sportovnosti SUV s naftovým motorem. Ze slov šéfa Škody Bernharda Maiera však vyplývá, že se značka trefila do vkusu zákazníků.

Kodiaq RS je nejdražší Škodou současnosti. První vůz Škoda s dvakrát přeplňovaným naftovým dvoulitrem nevsadil na vyloženě vyzývavý design, vždyť od derivátu Sportline se vzhledově liší pouze v detailech, zákazníkům to však nevadí a „ereso“ kupují jako housky na krámě. Na výroční konferenci v Mladé Boleslavi to prozradil předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier.

TEST Škoda Kodiaq RS 2.0 TDI/176 kW: Dává smysl, jen trochu jiný

TEST Škoda Kodiaq RS 2.0 TDI/176 kW: Dává smysl, jen trochu jiný

Podle Maiera tvoří na některých trzích verze RS v rámci modelu Kodiaq až 20procentní prodejní podíl (v Česku je to neuvěřitelných 17 %). Podobné je to také u Octavie RS, v jejímž případě se v celosvětovém měřítku bavíme asi o třinácti procentech a v Česku je to asi každá desátá prodaná Octavia. Z toho vyplývá, že modely RS mají pro Škodu velký smysl a bude v nich nadále pokračovat, přičemž vizi budoucích sportovních vozů nastolil už loni na podzim představený koncept Vision RS.

Koncept Škoda Vision RS je plug-in hybridem s výkonem 245 koní!

Koncept Škoda Vision RS je plug-in hybridem s výkonem 245 koní!

Jak jistě víte, koncept Vision RS byl předobrazem modelu Scala. V jaké oblasti tedy  hledat budoucnost modelů RS? Kupříkladu v plug-in hybridním pohonu, který kombinuje patnáctistovku TSI (110 kW) s elektromotorem (75 kW). Systémový výkon činí 180 kW (245 koní), je tedy stejný jako u Octavie RS s přeplňovaným dvoulitrem. Ten je však ryze spalovací, což je koncepce, která bude v příštích letech na ústupu.

Autorevue.cz je i na Instagramu! Sledujte fotky, videa a příběhy ze zákulisí

Autorevue.cz je i na Instagramu! Sledujte fotky, videa a příběhy ze zákulisí

Šéf Škody konkrétně neuvedl, jakým směrem se budou sportovní modely značky ubírat, respektive jaké modely vzniknou i jako deriváty RS. Je ale pravděpodobné, že příští RS bude elektrifikované. Dost možná už na bázi příští generace Octavie. Dává to smysl – Škoda s elektrifikací začne v letošním roce (plug-in hybridní Superb a elektrické Citigo), v tom příštím se dočkáme první ryze elektrické Škodovky na platformě MEB a pak už to půjde v podstatě „samo“.

Škoda našla způsob, jak projet Evropu elektromobilem zcela bez starostí

Škoda našla způsob, jak projet Evropu elektromobilem zcela bez starostí

Dobíjecí stanice porostou jako houby po dešti a jak jsme informovali dříve, z hlediska uživatelského komfortu nebude problém ani cestování do zahraničí, protože díky chytré kartě „natankujete“ u všech evropských stanic pro dobíjení. S tím také souvisí budoucí úpadek klasických motorů, ale také verzí na CNG, který Škoda v současnosti považuje za ekologický a inteligentní pohon, revoluční mild-hybrid představený v konceptu Vision X však ještě není pevně zaplánován. Podle Maiera zatím neexistuje žádný kompletní plán a další vývoj se bude odvíjet od situace na jednotlivých trzích.

TEST Volkswagen Grand California 680: Dovolená na Slovensku jezdící, spící

Volkswagen Grand California 680

Největší obytný Volkswagen měří na délku skoro sedm metrů, přitom ale jezdí jako klasická dodávka. Jeho schopnosti jsme vyrazili prověřit na Slovensko.

včera | Vladimír Kadera | 9 příspěvků
Za volantem nové Toyoty Yaris: Hybrid s třemi válci nelže a má skvělý podvozek!

Toyota Yaris 1.5 Hybrid

Čtvrtá generace yarisu je v Evropě nejdůležitějším modelem značky. Pro Čechy navíc zajímavá i tím, že se bude nově vyrábět u nás u Kolína. S novinkou jsme se mohli blíže seznámit na prázdných silnicích v okolí Bruselu.

11.  8.  2020 | Michal Dokoupil | 70 příspěvků
TEST Suzuki Ignis 1.2 DualJet Hybrid 4x4: Jak roztomilý Japonec vyzrál na EU

Suzuki Ignis 1.2 DualJet Hybrid 4x4

Zatímco řada evropských automobilek šíří názor, že malá SUV a crossovery pohon 4x4 nepotřebují, Suzuki se s tím nepáře a v modelu Ignis jej nabízí. Po nedávné modernizaci dokonce s hybridním pohonem, který je pro daný model jedinou možností.

9.  8.  2020 | Jan Mička | 56 příspěvků