Knižní recenze: Renovace a opravy automobilů

Nakladatelství Computer Press připravilo zajímavou knihu pro milovníky klasických a historických vozů. O čem se v ní dočtete?

Veteráni znovu v kurzu

Není pochyb o tom, že veteránské hnutí zažívá nyní nový rozmach. Historická vozidla již dávno nejsou doménou vesnických strejdů, kteří ve svých stodolách opatrují své pragovky a aerovky. Kouzlo starých časů a údivu nad důmyslem, šikovností a rafinovaností našich předků táhne i mladou generaci, která je již otrávena z přetechnizovaných moderních strojů, do jejichž techniky již prakticky nemají možnost nijak zasáhnout. Další skupinou lidí, kteří „veterány“ vyhledávají, jsou i podnikatelé, kteří dobře vycítili možnost spolehlivě a lukrativně úročit v nich svoji hotovost. Ale nikdo z nich nepohrdne alespoň příležitostným svezením strojem, jež s sebou přináší nevšední zážitky, ničím nefiltrovaný pach benzínu a oleje a pohledy takřka každého motoristy i pěšáka. Také patříte k těm, jimž historická vozidla učarovala, ale nemáte o tom, co tento koníček přináší a vyžaduje, žádné ponětí? Pak je kniha Renovace a opravy automobilů určena právě pro vás.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Od koupě až po renovaci

Autorem této tištěné publikace o 256 stranách je známý brněnský renovátor Karel Nestrojil. Na nich naleznete řadu dokumentárních i velmi konkrétních fotografií a barevnou přílohu. V prvních kapitolách se autor velmi podrobně věnuje samotnému výběru čtenářova vozu včetně potřebných náležitostí kupní smlouvy. Jsou zde popsány přednosti i nevýhody nákupu vozidla ve velmi špatném stavu a přináší mu podněty k tomu, aby sám posoudil, jestli je vůz objevený v kýženém inzerátu pro něj tím pravým. Nestrojil si všímá úskalí unikátních a malosériových vozidel a snaží se čtenáře přimět k tomu, aby před zahájením jeho veteránistického úsilí důkladně promyslel své možnosti a schopnosti, a to nejen finanční, ale především řemeslné a dílenské. Upozorňuje též na nejpraktičtější zdroje informací o historických vozidlech a inzerátech, jimiž jsou kromě internetu zejména český časopis TIPpro Oldtimer, německý Oldtimer Praxis, polský Automobilista nebo maďarský Veterán.

Těžiště významu knihy Renovace a opravy automobilů však spočívá v důkladném popisu procesu samotné renovace. Ta začíná kompletní demontáží všech mechanických skupin vozu. Podrobně jsou pospány zvláště pasáže o pohonné jednotce a jejích součástí. Naznačuje, jakým způsobem lze rozlišit díly vhodné k renovaci od těch, jimž již není pomoci. Poté opět přichází ke slovu rubriky ve specializovaných periodicích, kde lze potřebné náhradní díly nalézt. Zvláštní kapitolou je karosérie. Dnes se to již může zdát takřka neuvěřitelné, ale ještě po druhé světové válce byla většina automobilů stavěna na samostatném ocelovém podvozku, k němuž byla připevněna dřevěná kostra karosérie, potažená plechem, kůží nebo koženkou. Renovace výdřevy je přitom oříškem i pro zkušeného renovátora, jenž zároveň musí být schopným tesařem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nestrojil se věnuje rovněž potřebnému dílenskému vybavení včetně speciálních přípravků. V následujících kapitolách představuje možnosti povrchových úprav drobných kovových součástí dobovými metodami niklováním, chromováním nebo zinkováním. Zároveň upozorňuje, jak důležité jsou přípravy na lakování karosérie i samotné lakování, které je třeba svěřit skutečně profesionální dílně. Přitom zabíhá i do takových podrobností, mezi které patří i výběr patřičných tmelů.

V závěru se autor knihy zaměřil na zpětnou montáž, tedy „sborku“ celého automobilu. Popisuje specifikace provozu historického vozidla včetně obsluhy, uskladnění, paliva, mazacích prostředků, údržby a jednání s úřady. 

Tip: Stáhněte si ukázkovou kapitolu z knihy (formát PDF, 1,27 MB)

Pro fandy i kutily

Nestrojilova publikace Renovace a opravy automobilů je vítaným průvodcem jak pro toho, kdo hodlá investovat do drahého klasického vozu v perfektním stavu, tak pro člověka, jenž se rozhodl vydat se na dlouhou a obtížnou cestu, směřující k znovuzrození stařičkého veterána do jeho původního lesku. Přitom poskytne řadu zajímavých informací i čtenáři, jenž hodlá pronikat do tajů mechaniky automobilů, která se v řadě případů kupodivu během celého století automobilu takřka nezměnila. Problematickou se pak zdá třeba skutečnost, že konstrukce historických vozidel se liší podstatně výrazněji, než je tomu u dnešních aut, a proto nelze ani tuto Nestrojilovu knihu považovat za univerzální recept, podle nějž byste z hromady kdejakého šrotu při minimálních nákladech vykřesali vozidlo nevšední hodnoty a krásy. Autor se pochopitelně podrobně nerozepsal ani o legislativních aspektech provozu historického vozidla včetně schvalování u testačních komisí, které se takřka rok od roku mění.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kniha Renovace a opravy automobilů spadá do porfolia publikací vydavatelství Computer Press, které je též vydavatelem magazínu AutoRevue.cz

bazar

MINI Mini 1,6
Rok výroby: 2010
Stav: 83 187 km
Cena: 316 000 Kč
MINI Mini 1,6
Rok výroby: 2009
Stav: 110 855 km
Cena: 250 000 Kč
MINI Countryman 1,6
Rok výroby: 2011
Stav: 61 840 km
Cena: 430 000 Kč
MINI Mini 1,4
Rok výroby: 2007
Stav: 65 750 km
Cena: 140 000 Kč
MINI Mini 1,6
Rok výroby: 2009
Stav: 66 564 km
Cena: 163 000 Kč
MINI Mini 1,6
Rok výroby: 2012
Stav: 34 034 km
Cena: 290 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků
Test ojetiny BMW Z4 (E85): Divoký design, ale také poctivá mechanika

Ojetina: BMW Z4

Příchod BMW Z4 způsobil po uhlazeném Z3 docela šok. Pod rozbouřenou karoserií se ale skrývá osvědčená technika. Na co si dát pozor?

12.  8.  2017 | David Rusol | 7 příspěvků