Kniha: historie vozů Saab pro fanoušky

Švédská automobilka se svým duchem zapsala do historie velmi výrazně. Má i u nás řadu příznivců, kteří nedají na automobily z produkce letecké továrny, dopustit. Jim je věnována kniha jednoho z největších českých znalců Huberta Procházky nazvaná prostě Saab.
Kniha: historie vozů Saab pro fanoušky

Klepněte pro větší obrázekVydalo ji vydavatelství a nakladatelství Computer Press ve své edici Autosalon. Během poměrně krátké existence knižní redakce se podařilo vydat jejímu zakladateli a šéfovi Ondřeji Weigelovi řadu zajímavých publikací. Kniha o saabech patří rozhodně mezi ty nejlepší. Vychází na pěkném ve zdařilé grafické úpravě s tím, že už tradičně pro toto nakladatelství zařazuje přílohu barevných fotografií až na závěr, za text. Pro čtenáře je takový způsob řazení poněkud nepraktický.

Autorem publikace je Dr. Hubert Procházka, který se historií Saabu zabývá už léta. je také osobním přítelem legendárního Erika Carlssona, který na soutěžích značku nejvíc proslavil. proto v úvodu knihy neschází ani osobní pozdrav velké rallymana českým čtenářům.

Pro nás je určitě zajímavá snaha Švédů získat pro své vozy i český motor, ale to se vzhledem k politickým poměrům přelomu 50. a 60. let neuskutečnilo. Autor tak mapuje jednotlivé typy vozů s jejich technickým popisem a přidává i některé zajímavosti. Sám dlouhá léta působil jako činovník českých rallye historických automobilů a má proto k technice i historii úzký vztah.

Rodina příznivců značky Saab je osobitou skupinou lidí, kteří mají ke značce zvláštní vztah. I přesvědčení znalci ale v nové knize určitě objeví fakta, která dosud neznali. Sportovní úspěchy shrnuje přehledná chronologická tabulka.

Nejen pravověrným saabistům doporučujeme, aby si knihu opatřili. Má hodnotu zejména dokumentární a stane se vítaným rozšířením každé knihovny s motoristickou literaturou.

Hubert Procházka: Saab; Vydavatelství a nakladatelství Computer Press Praha 2002, 84 str. textu s fotografiemi a příloha barevných fotografií; doporučená cena 229,- Kč, cena na Vltavě 183 Kč.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

včera | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků