Kniha: historie vozů Saab pro fanoušky

Švédská automobilka se svým duchem zapsala do historie velmi výrazně. Má i u nás řadu příznivců, kteří nedají na automobily z produkce letecké továrny, dopustit. Jim je věnována kniha jednoho z největších českých znalců Huberta Procházky nazvaná prostě Saab.
Kniha: historie vozů Saab pro fanoušky

Klepněte pro větší obrázekVydalo ji vydavatelství a nakladatelství Computer Press ve své edici Autosalon. Během poměrně krátké existence knižní redakce se podařilo vydat jejímu zakladateli a šéfovi Ondřeji Weigelovi řadu zajímavých publikací. Kniha o saabech patří rozhodně mezi ty nejlepší. Vychází na pěkném ve zdařilé grafické úpravě s tím, že už tradičně pro toto nakladatelství zařazuje přílohu barevných fotografií až na závěr, za text. Pro čtenáře je takový způsob řazení poněkud nepraktický.

Autorem publikace je Dr. Hubert Procházka, který se historií Saabu zabývá už léta. je také osobním přítelem legendárního Erika Carlssona, který na soutěžích značku nejvíc proslavil. proto v úvodu knihy neschází ani osobní pozdrav velké rallymana českým čtenářům.

Pro nás je určitě zajímavá snaha Švédů získat pro své vozy i český motor, ale to se vzhledem k politickým poměrům přelomu 50. a 60. let neuskutečnilo. Autor tak mapuje jednotlivé typy vozů s jejich technickým popisem a přidává i některé zajímavosti. Sám dlouhá léta působil jako činovník českých rallye historických automobilů a má proto k technice i historii úzký vztah.

Rodina příznivců značky Saab je osobitou skupinou lidí, kteří mají ke značce zvláštní vztah. I přesvědčení znalci ale v nové knize určitě objeví fakta, která dosud neznali. Sportovní úspěchy shrnuje přehledná chronologická tabulka.

Nejen pravověrným saabistům doporučujeme, aby si knihu opatřili. Má hodnotu zejména dokumentární a stane se vítaným rozšířením každé knihovny s motoristickou literaturou.

Hubert Procházka: Saab; Vydavatelství a nakladatelství Computer Press Praha 2002, 84 str. textu s fotografiemi a příloha barevných fotografií; doporučená cena 229,- Kč, cena na Vltavě 183 Kč.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

včera | Miro Mihálik | 34 příspěvků
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků