Kleemann ML63K BiTurbo: SUV s rychlostí superportu

Kleemann se podíval na zoubek nejsilnějšímu ze stáje ML. Osmiválec o objemu 6,2 l dostal dvě turba. Výsledek? Plných 800 koní.
Kleemann ML63K BiTurbo: SUV s rychlostí superportu

Dílo ML63K patří bezesporu k vrcholným, co se tuningové scény týče. Upravovat velké a těžké SUV je nápad sice zvláštní, ale když se podíváme pouze na techniku a výsledek, stojí to zato.

Pod kapotou ML63 AMG se ukrývá točivý osmiválec o objemu 6,2 litru. Jeho výkon v sérii dosahuje úctyhodných 375 kW/510 k při 6800 ot./min., točivý moment pak vrcholí na hodnotě 630 Nm při 5200 ot./min. Tyto hodnoty prozrazují, že tento agregát má (na tak velký motor) otáčky jednoduše rád. ML63 zvládne stovku za rovných 5 vteřin a dosáhne elektronicky omezenou maximální rychlost 250 km/h.

Nizozemský tuner si zřejmě řekl, že výkon 510 koní není mnoho. Motoru přidal k lepšímu dýchání hned dvojici turbodmychadel, přidal dva mezichladiče stlačeného vzduchu a pohrál se také se sáním, řídící jednotkou a výfukovým potrubím. Výsledek je vskutku famózní, výkon agregátu se vyšplhal až na 588 kW/800 k. Křivka točivého momentu se musela přizpůsobit omezením převodovky, a tak se místo drsných vrcholů snažil Kleemann o co největší plochost.

Dynamika velkého SUV je ohromující, stovku zvládne již za 4,0 sekundy a maximální rychlost se vyšplhá přes 300 km/h. Tomu byly přizpůsobené také brzdy (vpředu s osmipístkovými třmeny, vzadu jsou čtyřpístky), podvozek byl pro lepší stabilitu snížen a vše doplňuje upravený bodykit a 20“ kola s pneumatikami 315/35.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kleemann ML63K BiTurbo

Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

dnes | Miro Mihálik | 2 příspěvky
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků