Klaus umí řídit

Nebojte, nemíním se v tomto článku zabývat politickou situací v ČR nebo řidičským uměním předsedy poslanecké sněmovny. Klaus, o kterém zde bude řeč, je totiž robot vyvinutý automobilkou VW, který umí řídit auto a musíme říct, že to umí na výbornou.
Klaus umí řídit

Automobilka VW ho nasadila na testování svého Transportera. Klaus řídí jak rozený závodník. „Řeže“ zatáčku za zatáčkou, mezi kužely se téměř vznáší a brzdí bez jakékoliv prodlevy. Avšak na rozdíl od průměrného příslušníka lidského pokolení má čtyři paže. Jako vzorný řidič má dvě ruce na volantu, ale k tomu přidává ještě jednu na řadící páce a další na klíčku v zapalování. Klaus disponuje také třemi nohami, z nichž každou používá pro jeden pedál.

Klepněte pro větší obrázek 

Možná se vám tohle vše může zdát jako Sci-Fi, ale skutečnost je již taková. Klaus je výsledkem několikaletého vývoje a snahy postavit autonomního elektronického řidiče. Jak se říká: „Píle přináší ovoce.“, takže i VW se to samozřejmě povedlo.


Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Než pustíte Klause za volant, musíte však udělat na voze pár změn. Nejdříve je nutné zabezpečit nervové centrum celého systému. Začne se snímači. Těch je na voze několik. V předu musí být nainstalovány tři laserové scannery, radar a kamera, zatímco vzadu stačí pouze jeden zmiňovaný laserový scanner. Poté již stačí zajistit satelitní navigaci a digitálním mapy, díky kterým může Klaus dojet, kam jen si budete přát. Přeci jen nemůžete výpočetní technice neustále věřit a pro tyto případu tu je možnost manuálně vůz ovládat skrze Klause. Jde jen o jakousi pojistku, kdyby Klausovi ruplo v obvodech a on se rozhodl protestovat.

Na konci všeho stojí otázka proč. Proč vlastně? Odpověď je jednoduchá. V automobilce VW chtěli dosáhnout toho, aby výsledky testů byly co nejpřesnější a testování mělo stále stejný ráz. Dalším z důvodu bylo eliminovat lidské chyby. V neposlední řadě to mohla být také sympatie s testovacími řidiči, kteří byli často vystavovány „nelidským“ podmínkám. Vždyť některé úseky testovacích drah jsou posety dírami o velikosti malých kráterů nebo velkými balvany.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků