Kia zvažuje nový crossover. Má být velký jako Stonic, ale nenahradil by ho

Kia aktuálně zažívá snad největší expanzi modelů za celou svou historii. Nestihli jsme ještě ani vyzkoušet jeho nový crossover a už se živě debatuje o další.

Gran turismo s pohonem zadních kol a podélně uloženým motorem, čtyři karosářské verze Ceedu, modernizace SUV Sportage včetně zahrnutí mild-hybridní verze, dva elektromobily, bezpočet hybridů a vyhlídky na vodíkový pohon – nějak tak, tedy zřejmě ne v uvedeném pořadí, by šlo shrnout počínání Kie na evropském trhu v posledních pár letech. Kia žije, daří se jí lépe než kdy jindy a také dost plánuje. Aktuálně nový crossover, který ale zatím působí tak trochu navíc.

TEST Kia Stinger GT 3.3 T-GDI AWD: Díky, Alberte!

TEST Kia Stinger GT 3.3 T-GDI AWD: Díky, Alberte!

S informací přišel britský Autocar na základě rozhovoru s Davidem Labrossem, šéfem evropského produktového plánování Kie. Značka zvažuje další „supermini“ crossover, což v naší řeči značí auto velikosti Kie Rio. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, vždyť konkurent Volkswagenu T-Cross se přece hodí, jenže toho už Kia má. Jmenuje se Stonic, znáte jej i z našich silnic a je to v podstatě lehce přizvednuté Rio.

TEST Kia Stonic 1.0 T-GDI: Hřebíček trefený na hlavičku

TEST Kia Stonic 1.0 T-GDI: Hřebíček trefený na hlavičku

Jedním z hybatelů tohoto nápadu má být nejnovější crossover Xceed, který si budete už brzy moci na vlastní oči prohlédnout na výstavě Auta na náplavce. Údajně by mohlo jít o bestseller značky v Evropě. Emilio Herrera, provozní ředitel evropské Kie, očekává, že v roce 2021 by mohly prodeje modelu Xceed přesáhnout hranici 100.000 kusů, naopak odbyt stárnoucí generace SUV Sportage má postupně klesat.

Auta na náplavce: Těšte se na vodíkový Hyundai, XCeed či unikátní Škodu!

Auta na náplavce: Těšte se na vodíkový Hyundai, XCeed či unikátní Škodu!

To ale nevysvětluje to, proč by se na trhu měl objevit nový crossover na bázi Ria. Pomoci by mohlo dělení SUV a crossoverů Kia podle toho, jak vysoko se v nich sedí. Zatímco Stonic a Xceed spadají do škatulek „B-low“ a „C-low,“ Niro a Sportage jsou zařazeny pod „C-high“. David Labrosse Autocaru upřesnil, že Kia nyní sleduje, zda se trh rozdělí na „low“ a „high“ a zda pro pokrytí potřebuje čtyři nebo pět modelů. A zda by některé měly být elektrické, nebo ne.

Kia na Slovensku spustila výrobu modelu XCeed. K zákazníkům dorazí už brzy

Kia na Slovensku spustila výrobu modelu XCeed. K zákazníkům dorazí už brzy

Jisté je, že pokud nový croosver, který by se dle spekulací Britů mohl jmenovat Xrio, dorazí, nenahradÍ Stonic, ale v nabídce jej doplní. A protože už nyní Kia jeden „B-low“ model má, můžeme si zatím nepotvrzenou novinku představit jako Stonic s vyšší stavbou spíše krabicovití karoserie a výše ukotvenými sedadly. Že toto představoval Soul? Ano, jenže ten už se nabízí výhradně s elektrickým pohonem a cenou přes milion korun.

Speciál: Volkswagen T-Cross

T-Cross je městský crossover (tzv. B-SUV) automobilky Volkswagen. Vůz byl oficiálně představen na podzim roku 2018 v Amsterdamu. Stojí na modulární platformě MQB A0 s motory uloženými napříč a pohonem předních kol. Základem je tříválec 1.0 TSI (70 kW), vrcholná verze má čtyřválec 1.5 TSI (110 kW).

TEST 1.0 TSI DSG • Cena, výbava, motory • Nejlevnější verzeSrovnání s konkurencí

První jízda se Škodou Kamiq 1.0 TSI: Revoluci nečekejte, poctivý kus auta ano

Škoda Kamiq 1.0 TSI DSG (první svezení)

Už se těším, až si dnes večer sednu s šálkem horké kávy k počítači a zabořím se do diskuze pod tímto článkem. Na první dojem je totiž Škoda Kamiq opravdu dobrá.

21.  8.  2019 | Vladimír Kadera | 179 příspěvků
TEST Subaru BRZ Spec. S: BRZy, jazyk, nazývat… věci pravými jmény

Subaru BRZ Spec. S

Pokud máme věci nazývat pravými jmény, je nutno poznamenat, že zlí jazykové tvrdí, že BRZ „nejede“. A je fér přiznat, že jakkoli pro modelový rok 2019 a speciálně v limitované edici Spec. S prodělalo řadu změn, včetně například jiného naladění řídící jednotky, je na tomto tvrzení kus pravdy. To však ani náhodou neznamená, že by BRZ nebylo skvělé auto.

19.  8.  2019 | Petr Schnagl | 13 příspěvků
Minitest Toyota RAV4 2.5 Hybrid: Konečně něco, co si stojí za svým

Toyota RAV4 2.5 Hybrid (minitest)

Nová Toyota RAV4 nás už dříve překvapila extravagantním vzhledem, ale měli jsme k ní pár výhrad, které se pokusí smazat hybridní verze. Podaří se jí to?

16.  8.  2019 | Vladimír Kadera | 78 příspěvků