Kia zvažuje nový crossover. Má být velký jako Stonic, ale nenahradil by ho

Kia aktuálně zažívá snad největší expanzi modelů za celou svou historii. Nestihli jsme ještě ani vyzkoušet jeho nový crossover a už se živě debatuje o další.

Gran turismo s pohonem zadních kol a podélně uloženým motorem, čtyři karosářské verze Ceedu, modernizace SUV Sportage včetně zahrnutí mild-hybridní verze, dva elektromobily, bezpočet hybridů a vyhlídky na vodíkový pohon – nějak tak, tedy zřejmě ne v uvedeném pořadí, by šlo shrnout počínání Kie na evropském trhu v posledních pár letech. Kia žije, daří se jí lépe než kdy jindy a také dost plánuje. Aktuálně nový crossover, který ale zatím působí tak trochu navíc.

TEST Kia Stinger GT 3.3 T-GDI AWD: Díky, Alberte!

TEST Kia Stinger GT 3.3 T-GDI AWD: Díky, Alberte!

S informací přišel britský Autocar na základě rozhovoru s Davidem Labrossem, šéfem evropského produktového plánování Kie. Značka zvažuje další „supermini“ crossover, což v naší řeči značí auto velikosti Kie Rio. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, vždyť konkurent Volkswagenu T-Cross se přece hodí, jenže toho už Kia má. Jmenuje se Stonic, znáte jej i z našich silnic a je to v podstatě lehce přizvednuté Rio.

TEST Kia Stonic 1.0 T-GDI: Hřebíček trefený na hlavičku

TEST Kia Stonic 1.0 T-GDI: Hřebíček trefený na hlavičku

Jedním z hybatelů tohoto nápadu má být nejnovější crossover Xceed, který si budete už brzy moci na vlastní oči prohlédnout na výstavě Auta na náplavce. Údajně by mohlo jít o bestseller značky v Evropě. Emilio Herrera, provozní ředitel evropské Kie, očekává, že v roce 2021 by mohly prodeje modelu Xceed přesáhnout hranici 100.000 kusů, naopak odbyt stárnoucí generace SUV Sportage má postupně klesat.

Auta na náplavce: Těšte se na vodíkový Hyundai, XCeed či unikátní Škodu!

Auta na náplavce: Těšte se na vodíkový Hyundai, XCeed či unikátní Škodu!

To ale nevysvětluje to, proč by se na trhu měl objevit nový crossover na bázi Ria. Pomoci by mohlo dělení SUV a crossoverů Kia podle toho, jak vysoko se v nich sedí. Zatímco Stonic a Xceed spadají do škatulek „B-low“ a „C-low,“ Niro a Sportage jsou zařazeny pod „C-high“. David Labrosse Autocaru upřesnil, že Kia nyní sleduje, zda se trh rozdělí na „low“ a „high“ a zda pro pokrytí potřebuje čtyři nebo pět modelů. A zda by některé měly být elektrické, nebo ne.

Kia na Slovensku spustila výrobu modelu XCeed. K zákazníkům dorazí už brzy

Kia na Slovensku spustila výrobu modelu XCeed. K zákazníkům dorazí už brzy

Jisté je, že pokud nový croosver, který by se dle spekulací Britů mohl jmenovat Xrio, dorazí, nenahradÍ Stonic, ale v nabídce jej doplní. A protože už nyní Kia jeden „B-low“ model má, můžeme si zatím nepotvrzenou novinku představit jako Stonic s vyšší stavbou spíše krabicovití karoserie a výše ukotvenými sedadly. Že toto představoval Soul? Ano, jenže ten už se nabízí výhradně s elektrickým pohonem a cenou přes milion korun.

Speciál: Volkswagen T-Cross

T-Cross je městský crossover (tzv. B-SUV) automobilky Volkswagen. Vůz byl oficiálně představen na podzim roku 2018 v Amsterdamu. Stojí na modulární platformě MQB A0 s motory uloženými napříč a pohonem předních kol. Základem je tříválec 1.0 TSI (70 kW), vrcholná verze má čtyřválec 1.5 TSI (110 kW).

TEST 1.0 TSI DSG • Cena, výbava, motory • Nejlevnější verzeSrovnání s konkurencí

TEST Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG: Hodně rychlá horská turistika

Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG

Nabídka verzí Škody Superb je teď nejširší v historii. Jednou z nich je i oplastovaný Scout, který u tohoto modelu slaví premiéru. Vyplatí se o něm uvažovat, nebo jsou lehce přizvednuté kombíky v době vzestupu vozů SUV už přežitkem?

včera | Jan Mička | 39 příspěvků
Minitest Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro: Oko potěší. Ale co další smysly?

Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro

Trh SUV-kupé se rychle rozrůstá. Svého dalšího zástupce teď sype z rukávu Audi.

16.  1.  2020 | Vladimír Kadera | 19 příspěvků
TEST Renault Clio 1.0 TCe 100: Nový vrchol třídy? I Fabia může tiše závidět!

Renault Clio 1.0 TCe

Pravidlem je vyměnit nárazníky a tvářit se, že máte úplně nové auto. Renault na to šel s pátou generací Clia obráceně. Od základů nově vyvinutý vůz zabalil do povědomého tvaru a chce s ním navázat na předchůdce. V zájmu Francouzů by nicméně mělo být, aby se jim to v případě tříválcové pohonné jednotky raději nepovedlo.

14.  1.  2020 | Miro Mihálik | 70 příspěvků