Kia vyrobila první auto až v roce 1973. Začala bicykly, dnes patří k elitě

Korejská automobilka, která je již dvacet let ve vlastnictví koncernu Hyundai, začínala s výrobou kol.

Dnes je korejská automobilka Kia respektovanou značkou mezi producenty osobních vozů. Na evropské poměry se však jedná o poměrně mladou firmu. Nyní používaný název Kia je odvozen od čínských znaků. Ki je výraz pro stoupání vzhůru a A pak přidává označení kontinentu, tedy Asie.

Vznik firmy se datuje do roku 1944, kdy byla založena společnost Kyunsung Precision Industry. V roce 1952 se začalo s výrobou jízdních kol. Již devět let poté, v roce 1961, ale tato firma začala nabízet také motocykly a tříkolový valníček K-360. Tímto počinem vlastně Kia založila tradici korejského automobilového průmyslu.

Kia představila nový koncept SUV. Je krásný, má ale jednu zásadní chybu

Kia představila nový koncept SUV. Je krásný, má ale jednu zásadní chybu

Na počátku sedmdesátých let značka postoupila o další úroveň výše. Z výrobních linek začal sjíždět nákladní automobil Titan, který se v zemi natolik rozšířil, že dlouhá léta bylo jeho označení prakticky synonymem pro nákladní vůz. Hlavním mezníkem se pak stal rok 1973, kdy Kia začala produkovat typ Brisa. To byl vůbec první v Koreji vyvinutý osobní automobil.

Brisa se také začala z Koreje exportovat. Ovšem ne v osobní verzi, ale jako malý pick-up.

V roce 1987 uvedla Kia na trh model Pride, který společně vyvinuly automobilky Mazda a Ford. Automobil zaznamenal velký prodejní úspěch - z autosalonů si ho odvezly téměř dva miliony zákazníků. O rok později se tato automobilka začlenila do struktury obřího korejského koncernu Hyundai.

Na začátku 90. let tehdejší šéfové značky dobře předvídali budoucí zájem zákazníků o vozy kategorie SUV. Model Sportage se stal jedním ze zakladatelů segmentu sportovně-užitkových automobilů. Pro automobilku je přirozeně nesmírně důležitý.

J.D. Power: Kia je nejlepší, Volvo, Fiat a Smart nejhorší

J.D. Power: Kia je nejlepší, Volvo, Fiat a Smart nejhorší

Už od poloviny 90. let Kia také působí v Evropě. V roce 2004 začala stavět svoji první evropskou továrnu v Žilině, v roce 2006 zde byla spuštěna sériová výroba. Továrna nyní produkuje modely Cee´d, Sportage a Venga. Současně je zde i motorárna, která dodává agregáty rovněž pro závod Hyundai ve slezských Nošovicích.

Vozy Kia jsou dnes oceňovány pro výborný poměr cena/kvalita. Líbí se také jejich vzhled, za kterým stojí Peter Schreyer, jeden z nejuznávanějších automobilových designérů dneška. Oceňována je také sedmiletá záruka, kterou značka u některých svých modelů nabízí již od roku 2006 a u všech ostatních od počátku roku 2010.

Autonomní budoucnost v podání ručně vyrobených konceptů Kia

Autonomní budoucnost v podání ručně vyrobených konceptů Kia

Kia nabízí široké portfolio vozů. Zákazníci si u partnerů značky mohou koupit modely od nejmenších segmentů, přes klasické vozy nižší střední a střední třídy, až po MPV a SUV. Vozy Kia pohání jak klasické spalovací zážehové i vznětové motory, tak i hybridní ústrojí a dokonce i samotný elektromotor. Dalším alternativním palivem je zkapalněný ropný plyn LPG.

Modely v současné evropské nabídce

1) Kia Picanto

Jedná se o  nejmenší vůz značky s karoserií hatchback. První generaci Picanta začala korejská značka nabízet v roce 2003. Druhá generace vstoupila na trh v roce 2011, a od roku 2017 je k mání třetí generace. Délka už se na pět milimetrů přiblížila hodnotě 3,6 metrů. 

2) Kia Rio 

Ačkoli na jiných trzích prodává značka tento kompaktní vůz také jako sedan, v Evropě je k dostání výhradně jako pětidveřový hatchback. První generace modelu Rio se objevila v roce 2005, o šest let později se dostala na trh druhá, a od loňska se nabízí třetí vydání. Auto již o více než šest centimetrů přerostlo čtyřmetrovou hranici. Pohání ho výhradně zážehové motory.

Test: Kiu Rio jsme vyzkoušeli v základní výbavě. Je to dobrá koupě?

Test: Kiu Rio jsme vyzkoušeli v základní výbavě. Je to dobrá koupě?

3) Kia Venga

Na Slovensku vyráběné kompaktní MPV si lze u dealerů Kia kupovat již od roku 2012. Při délce jen 407 centimetrů nabízí Venga velmi solidní vnitřní prostor a zákazníky také dnes hodně oceňovaný vyšší posaz. O tom, zda vznikne další generace nebo, zda model nahradí zcela jiný vůz, zatím značka žádné informace neposkytla.

Test: Kia Venga 1,6 CRDi - bez větších slabin

Test: Kia Venga 1,6 CRDi - bez větších slabin

4) Kia Cee´d

Model, který spadá do nižší střední třídy, byl vytvořen speciálně pro evropského zákazníka. Však také byl v německém vývojovém centru zkonstruován a vyrábí se na Slovensku.

Právě v březnu 2018 se odehrává premiéra třetí generace. První debutovala v roce 2006, druhá přišla v roce 2012. Cee´d se vždy nabízel ve více karosářských verzích. Nejžádanějšími jsou ale pětidveřový hatchback a kombi. Kromě zážehových motorů ho pohánějí i vznětové jednotky.

Nová Kia Ceed oficiálně! Bude to technicky nejvyspělejší vůz třídy?

Nová Kia Ceed oficiálně! Bude to technicky nejvyspělejší vůz třídy?

V roce 2018 by měl být z názvu vypuštěn apostrof. Název však bude nadále vystihovat to, že jde v Centrální Evropě vyráběný vůz s evropským designem.

5) Kia Soul

Crossover s originálními tvary je na trhu již od roku 2008. Nyní se životní cyklus první generace nevelkého vozu (dlouhý je jen 414 centimetrů) chýlí ke konci. Soul se v průběhu života dočkal i zabudování elektrického pohonu. Jedná se tedy o první čistě elektrický automobil značky Kia.

Test Kia Soul EV: Když bych si musel koupit elektromobil...

Test Kia Soul EV: Když bych si musel koupit elektromobil...

6) Kia Stonic

Malé městské SUV je novinkou značky od roku 2017. Nabízí solidní prostor jak pro cestující, tak i jejich zavazadla. Vůz využívá techniku z modelu Rio. Oproti němu je o zhruba sedm centimetrů delší, má ale samozřejmě výše položenou střechu i podvozek.

TEST Kia Stonic 1.0 T-GDI: Hřebíček trefený na hlavičku

TEST Kia Stonic 1.0 T-GDI: Hřebíček trefený na hlavičku

7) Kia Niro

V tomto případě se Kia rozhodla skloubit zájem lidí o vozy s karoserií SUV s elektrifikovaným, či dokonce zcela elektrifikovaným pohonem. Nejprve sice Niro v roce 2016 nabídla jako hybrid, o rok později jako plug-in hybrid s dojezdem více než padesát kilometrů na elektřinu, na sklonku dekády by mělo být k mání i provedení s elektromotorem. Vůz měří na délku 435 centimetrů, může tudíž už hrát roli plnohodnotného rodinného auta.

Jak se žije v Praze s plug-in hybridem? Testovali jsme s vozem Kia Niro

Jak se žije v Praze s plug-in hybridem? Testovali jsme s vozem Kia Niro

8) Kia Sportage

Jeden z klasických modelů značky Kia oslaví letos již čtvrtstoletí existence. Evropské provedení se vyrábí v Žilině. Současná generace Sportage se nabízí od roku 2014 a v letošním roce projde modernizací. V základní variantě má poháněna přední kola, je ale možné si objednat i pohon všech čtyř kol. 444 centimetrů dlouhý vůz má více než pětisetlitrový zavazadlový prostor, pohání ho zážehové i vznětové čtyřválce.

Kia Sportage 2016 je pro Česko jiná než pro zbytek Evropy [první jízdní dojmy]

Kia Sportage 2016 je pro Česko jiná než pro zbytek Evropy [první jízdní dojmy]

9) Kia Sorento

Na počátku tisíciletí, kdy se Kia začíná výrazněji prosazovat i v České republice, bylo moderně tvarované SUV poměrně úspěšným produktem. Tehdy šlo ještě o vůz postavený na žebřinovém rámu. Současná generace má samozřejmě již samonosnou karoserii. V zámoří ho můžou pohánět také šestiválcové agregáty, Evropané si aktuálně musejí vystačit se vznětovým čtyřválcem. Kromě pětimístné verze se nabízí také ta pro sedm lidí. V roce 2017 prošel vůz zatím posledním faceliftem, který mimo přinesl 8stupňovou automatickou převodovku.

Nová Kia Sorento má český ceník. 200 koní a 8 stupňů dá za méně než milion

Nová Kia Sorento má český ceník. 200 koní a 8 stupňů dá za méně než milion

10) Kia Optima

Manažerský automobil se nabízí jako limuzína i kombi. Od roku 2012 je k dispozici také evropským zákazníkům. V roce 2016 se začala u dealerů nabízet nová generace. Kromě běžných čtyřválcových vznětových i zážehových motorů ji může pohánět také přeplňovaný dvoulitr s výkonem 245 koní. Také existuje Optima PHEV, tedy plug-in hybrid pro obě karosářské verze.

Kia Optima 3x jinak. Je dieselové kombi stále nejlepší volbou?

Kia Optima 3x jinak. Je dieselové kombi stále nejlepší volbou?

11) Kia Stinger

Sportovně zaměřený model je novinkou korejské značky od roku 2017. Velké gran turismo sází na klasické uspořádání, tedy motor vpředu podélně a pohon zadních kol. Může mít ovšem také verzi 4x4.

Auto má podobné rozměry jako Optima, avšak oproti ní je širší a nižší. To samozřejmě napomáhá k velmi dobrému jízdnímu projevu. Kromě čtyřválců je k dostání i se šestiválcem s 370 koňskými silami. Díky němu pak dosahuje maximální rychlosti 270 km/hod.

TEST Kia Stinger GT 3.3 T-GDI AWD: Díky, Alberte!

TEST Kia Stinger GT 3.3 T-GDI AWD: Díky, Alberte!

12) Kia Carens

Tradiční velkoprostorový model se v současné generaci prodává již od roku 2012. Je to tak nejdéle sloužící vůz značky. Pětidveřová karosérie, která umožňuje přepravu pěti nebo až sedmi lidí, má délku 452,5 centimetru. Výška činí 161 centimetrů.

Modernizovaná Kia Carens přichází na český trh

Modernizovaná Kia Carens přichází na český trh

V případě obsazení sedmi pasažéry činí objem zavazadlového prostoru pouze 100 litrů, při sklopení i prostřední řady naopak vzroste na více než 1800 litrů.

TEST Ford Focus ST Plus Performance: Bejby nebude sedět v koutě!

Ford Focus ST Plus Performance

Akronymem rychlého Fordu je od pradávna označení RS a hot-hatch modrého oválu se již několikátou generací zove Focus RS. Jeho bejby bratříček ST se v očích nadšenců vždy tak trochu krčil v koutku a tam si fidlal ty své druhé housličky. K patnáctým narozeninám ale dostal od hodných strýčků z vývojového oddělení elektrickou kytaru… a k ní koncertní kombo s elektronickými efekty.

5.  12.  2019 | Petr Schnagl | 30 příspěvků
Za volantem elektrické Škody Citigoe iV: Odsouzena k úspěchu. Na doživotí?

Škoda Citigoe iV

Na prezentaci v Nizozemsku jsme vedle plug-in hybridní Škody Superb poprvé vyzkoušeli také první sériově vyráběný elektromobil s okřídleným šípem ve znaku. Odsouzen k úspěchu ale byl už dlouho před tím.

3.  12.  2019 | Jan Mička | 152 příspěvků
Levné Hyundaie i20 a i30 na ostří nože: Hodně muziky za méně než 300.000 Kč!

Hyundai i20 vs. Hyundai i30

Řekněme, že chcete nové auto a stanovíte si limit 300 tisíc korun. Český Hyundai má pro vás hned dvě lákavé nabídky.

1.  12.  2019 | Vladimír Kadera | 85 příspěvků