Kia vyrábí na Slovensku stále víc aut. Byli jsme se tam podívat.

V den, kdy jsme do výrobního závodu firmy Kia Motors Slovakia v Tepličce nad Váhem (obecně se většinou mluví o „žilinské továrně“ nebo „továrně u Žiliny“) přijeli, vyšly ve slovenských novinách články o nejbližší budoucnosti automobilek v této zemi.

V souvislosti s předpověďmi vedoucích činitelů automobilek na nedávném frankfurtském autosalonu se hovoří o uzavření až deseti továren v Evropě.

„Musel jsem pochopitelně na podobné dotazy také odpovídat,“ řekl mluvčí Kia Motors Slovakia Jozef Bačé. Trenčínský Peugeot počítá s mírným zpomalením a zkrácením některých výrobních týdnů, bratislavský Volkswagen a Škoda zůstanou zřejmě na nezměněných číslech výroby až do konce roku.

Někde zkracují, v Žilině nastavují

V dnešní době je to poměrně neuvěřitelné, ale letošní předpoklady pro Žilinu i podle střízlivých odhadů počítají s překročením oficiálně stanovené roční kapacity vyrobených vozů a proto budou zřejmě do konce roku přidávat několik víkendových směn navíc. 300 000 vozů, na které byl závod v běžném výrobním rytmu před sedmi lety vybudován, letos zřejmě stačit nebude.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Výrobní program značky Kia na Slovensku: Cee’d, Sportage a Venga

Přitom třetí rok existence byl pro továrnu kritický. V roce 2009 se produkce propadla až na 150 000 vyrobených aut, když rok předtím přesáhla 200 tisíc kusů. Korejci pochopitelně nejsou filantropové, jako každý jiný podnikatel usilují o zisk. „Tehdy došlo ke dvěma zásadním rozhodnutím,která určitě ovlivnila dnešní dobrou situaci,“ říká mluvčí.  

„Firma se rozhodla, že i přes sníženou produkci nikoho nepropustí. Část zaměstnanců byla doma na šedesáti procentech platu, krátil se třísměnný provoz. Dalším klíčovým rozhodnutím byla sázka na výrobě druhého SUV Hyundai ix35 k již vyráběné Kia Sportage.“

Jít proti proudu se vyplatilo

Na výrobu dvou velkých vozů hleděli nejen řadoví zaměstnanci podniku v tomto období s nedůvěrou. Ekonomická krize se valila světem i Evropou, všichni tvrdili, že budoucnost mají jen malé vozy. „Jenže obě auta se u zákazníků neuvěřitelně uchytila, například Sportage dnes tvoří polovinu naší roční produkce. A o ix35 byl takový zájem, že by nestačily naše kapacity na vlastní produkci Kia a tak se jeho výroba přesunula do koncernové továrny v severomoravských Nošovicích,“ vysvětluje Jozef Bačé.

Osm typů na jedné lince

Žilinská Kia těží svůj současný úspěch jednak z naprosto automatizované výroby, kterou na jedné výrobní lince zajišťují stovky průmyslových robotů. Například v svařovně jich je 344 a každých 55 sekund vyrobí jednu karoserii. Lidská ruka se dotkne auta až při konečné montáži na 450 metrů dlouhé montážní lince, kde roboty zajišťují asi třetinu úkonů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
344 robotů svaří každých 55 sekund jednu karoserii; lakovna; stříkání barev

Druhým faktorem ekonomické stability je nabídka typů aut přesně podle „charakteru“ evropského spotřebitele. Nevyrábějí žádné extravagance, cenově se drží v přijatelném spektru, ať už se jedná o hatchbacky a kombíky Kia cee´d, MPV Venga nebo SUV Sportage. A přispívá k tomu i skutečnost, že motory pro žilinský závod a částečně i pro Hyundai v Nošovicích pocházejí odtud. Kia jich vyrábí ročně už kolem půl milionu.

Kia Niro Concept: malé SUV s výklopnými dveřmi

Kia Niro Concept: malé SUV s výklopnými dveřmi

Ekonomiku vylepšuje nejen téměř stoprocentní automatizace, ale i výroba všech typů na jedné lince – lze jich vyrábět až osm. „Teoreticky lze vyrábět jednotlivé typy na střídačku, klidně kombík, hatchback, SUV, MPV, jak jdou objednávky od zákazníků a dealerů. Není problém naprogramovat roboty a dodávky k lince podle toho, jaký vůz jde do výroby. Ale kvůli rytmu a také úspornosti se přirozeně řadí co možná nejvíc stejných vozů za sebou,“ komentuje Jozef Bačé.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekLetecký pohled na továrnu; výroba motorů; dopravníkový pás přesouvá karoserie z lakovny do montážní haly

Což v praxi představuje, že na konci pojízdného pásu odjíždí na předávací stanoviště nový vůz každou jednu minutu. Čeká ho poslední kontrola, pak krátká jízda na zkušební dráze a podle situace naložení na kamion, případně na vlak.

TEST Lexus LS 500h: Měl být dokonalý. Jenže...

Lexus LS 500h

Nový Lexus LS mi ze všech testovacích aut způsobil největší pomatení mysli. V některých ohledech tak neuvěřitelně fascinuje, jinde ale může i zklamat. Nebo jej prostě jen nechápu?

dnes | Milan Lažanský | 26 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 9 příspěvků
Minitest Škoda Karoq 1.0 TSI: Dělám, co můžu! Stačí to?

Škoda Karoq 1.0 TSI (minitest)

Zázraky od malého litrového tříválce v poměrně velkém crossoveru raději nečekejte, poněkud překvapivě však základní motor z Karoqu nepoužitelnou brzdu provozu nedělá.

12.  5.  2018 | Miro Mihálik | 86 příspěvků