Kia uvádí nový motor se světovým prvenstvím: Plynule proměnnou periodou ventilů

Korejská automobilka se nyní pyšní novým benzinovým motorem, který přichází s inovací v oblasti řízení ventilů.

Kia v rámci skupiny Hyundai Motor Group nazývá svou novou technologii světovým prvenstvím. Nový benzinový čtyřválec SmartStream G1.6 T-GDi bude totiž jako první využívat nově vyvinuté technologie plynule proměnné periody ventilů (CVVD – Continuously Variable Valve Duration). Inovace ve způsobu řízení ventilů motoru má oproti standardním motorům bez této technologie zvýšit výkon, ale zato snížit spotřebu paliva i tvorbu emisí.

Automobilka upřesňuje, že se nejedná o klasickou technologii proměnného časování ventilů, která je už dnes široce rozšířena u spalovacích motorů celé řady výrobců. Dosud zavedený způsob řízení ventilů totiž „nemohl regulovat periodu ventilů, neboť signály pro zavírání ventilů měly nižší prioritu než signály pro otevírání ventilů, takže nebylo možné reagovat na měnící se jízdní situace.“

Nová Kia XCeed oficiálně: To nej z Žiliny poprvé uvidíte na pražské náplavce!

Nová Kia XCeed oficiálně: To nej z Žiliny poprvé uvidíte na pražské náplavce!

CVVD má tak posouvat tuto technologii novým směrem a přizpůsobovat dobu otevření ventilu požadavkům motoru. Když se vozidlo pohybuje ustálenou rychlostí a klade nízké nároky na výkon motoru, CVVD otevírá sací ventil od prostřední fáze až po samotný konec kompresního zdvihu. Takto pomáhá zlepšovat spotřebu paliva tím, že snižuje odporové síly z důvodu komprese.

Když jsou však požadavky na výkon motoru vysoké, například když vůz jede rychle, sací ventil se zavírá již na počátku kompresního zdvihu, aby se maximalizovalo množství vzduchu použitého ve fázi výbuchu. Tímto se zvyšuje točivý moment ve prospěch lepší akcelerace. Novinka má zlepšovat výkon motoru o 4 % při současném snížení spotřeby paliva o 5 %, respektive produkovaných emisí o 12 %.

Nový Hyundai Kona Hybrid dorazil do Česka. Má akční ceny a bohatou výbavu

Nový Hyundai Kona Hybrid dorazil do Česka. Má akční ceny a bohatou výbavu

CVVD se poprvé představí v novém přeplňovaném benzinovém čtyřválci SmartStream G1.6 T-GDi, který zajistí výkon 132 kW (180 koní) a točivý moment 270 N.m. Motor také používá nízkotlaký systém recirkulace výfukových plynů (LP EGR) a integrovaný systém tepelného managementu, jenž zajišťuje rychlé zahřátí nebo zchlazení motoru na optimální teplotu.

Nový motor ještě podstupuje finální testy a hodnocení. Do kterých modelů bude jednotka zavedena a na kterých trzích ji máme tedy čekat, to zatím Kia neupřesňuje. Na propagačním videu se však motor ukazuje pod kapotou nové generace Hyundaie Sonata. Pod střechou Hyundai Motor Group tak určitě nepůjde pouze o vozy dceřiné značky Kia.

Vodíkovým Hyundaiem Nexo z Bruselu do Prahy: Není brzo, to Česko je pozadu

Hyundai Nexo na vodík (první svezení)

Hyundai jako jedna z mála automobilek vodíkový pohon nejen testuje, ale nabízí i ve svém sériovém modelu Nexo. Ten se na vybraných trzích už prodává. Měli jsme exkluzivní možnost vyzkoušet si vůz v reálném provozu při cestě napříč Evropou.

12.  9.  2019 | Svět motorů | 35 příspěvků
TEST Suzuki Swift Sport: Kluci se baví, holky budou čumět!

Suzuki Swift Sport

Kdo říká, že musí mít sportovní auto stovky koní, nemluví pravdu. Novému Suzuki Swift Sport jich stačí 140 a stejně se budete usmívat do ucha k uchu.

4.  9.  2019 | Jan Mička | 29 příspěvků
Jak jezdí nový Hyundai Ioniq Electric? Ukázal nám to v ráji elektroaut a konopí

Hyundai Ioniq Electric 2019 (první svezení)

Z nabídky modelu Ioniq si vybere každý, koho lákají vozy na alternativní pohon. Elektromobil nedávno prošel faceliftem, aby mohl lépe držet krok s konkurencí. Povedlo se mu to?

31.  8.  2019 | Vladimír Kadera | 50 příspěvků