Kia uvádí nový motor se světovým prvenstvím: Plynule proměnnou periodou ventilů

Korejská automobilka se nyní pyšní novým benzinovým motorem, který přichází s inovací v oblasti řízení ventilů.

Kia v rámci skupiny Hyundai Motor Group nazývá svou novou technologii světovým prvenstvím. Nový benzinový čtyřválec SmartStream G1.6 T-GDi bude totiž jako první využívat nově vyvinuté technologie plynule proměnné periody ventilů (CVVD – Continuously Variable Valve Duration). Inovace ve způsobu řízení ventilů motoru má oproti standardním motorům bez této technologie zvýšit výkon, ale zato snížit spotřebu paliva i tvorbu emisí.

Automobilka upřesňuje, že se nejedná o klasickou technologii proměnného časování ventilů, která je už dnes široce rozšířena u spalovacích motorů celé řady výrobců. Dosud zavedený způsob řízení ventilů totiž „nemohl regulovat periodu ventilů, neboť signály pro zavírání ventilů měly nižší prioritu než signály pro otevírání ventilů, takže nebylo možné reagovat na měnící se jízdní situace.“

Nová Kia XCeed oficiálně: To nej z Žiliny poprvé uvidíte na pražské náplavce!

Nová Kia XCeed oficiálně: To nej z Žiliny poprvé uvidíte na pražské náplavce!

CVVD má tak posouvat tuto technologii novým směrem a přizpůsobovat dobu otevření ventilu požadavkům motoru. Když se vozidlo pohybuje ustálenou rychlostí a klade nízké nároky na výkon motoru, CVVD otevírá sací ventil od prostřední fáze až po samotný konec kompresního zdvihu. Takto pomáhá zlepšovat spotřebu paliva tím, že snižuje odporové síly z důvodu komprese.

Když jsou však požadavky na výkon motoru vysoké, například když vůz jede rychle, sací ventil se zavírá již na počátku kompresního zdvihu, aby se maximalizovalo množství vzduchu použitého ve fázi výbuchu. Tímto se zvyšuje točivý moment ve prospěch lepší akcelerace. Novinka má zlepšovat výkon motoru o 4 % při současném snížení spotřeby paliva o 5 %, respektive produkovaných emisí o 12 %.

Nový Hyundai Kona Hybrid dorazil do Česka. Má akční ceny a bohatou výbavu

Nový Hyundai Kona Hybrid dorazil do Česka. Má akční ceny a bohatou výbavu

CVVD se poprvé představí v novém přeplňovaném benzinovém čtyřválci SmartStream G1.6 T-GDi, který zajistí výkon 132 kW (180 koní) a točivý moment 270 N.m. Motor také používá nízkotlaký systém recirkulace výfukových plynů (LP EGR) a integrovaný systém tepelného managementu, jenž zajišťuje rychlé zahřátí nebo zchlazení motoru na optimální teplotu.

Nový motor ještě podstupuje finální testy a hodnocení. Do kterých modelů bude jednotka zavedena a na kterých trzích ji máme tedy čekat, to zatím Kia neupřesňuje. Na propagačním videu se však motor ukazuje pod kapotou nové generace Hyundaie Sonata. Pod střechou Hyundai Motor Group tak určitě nepůjde pouze o vozy dceřiné značky Kia.

První jízda s novým Seatem Leon 1.5 TSI: Tak dobrý, že vás dostane na kolena

Seat Leon 1.5 TSI ACT 110 kW

První dostaveníčko s novou generací Seatu Leon považujme za hodně letmé seznámení. Vyzkoušeli jsme benzinovou patnáctistovku s manuálem, největší radost nám však dělal podvozek.

včera | Jan Mička | 33 příspěvků
Minitest Hyundai Kona Hybrid Premium: Příští zastávka Spořilov?

Hyundai Kona Hybrid Premium

Hyundai má talent snad na všechno. Umí rodinná, sportovní i užitková auta. Jak se mu ale povedl hybridní crossover?

24.  5.  2020 | Vladimír Kadera | 75 příspěvků
Minitest Volkswagen up! GTI (85 kW): Meziměstská střela i obětní beránek

Volkswagen up! GTI

Utratit více než 400.000 Kč za městské auto se spalovacím motorem může kdekomu připadat jako holý nesmysl. Všechno ale začne dávat smysl, když vezmete v úvahu tři magická písmena na jeho zádi a pořádně se projedete.

21.  5.  2020 | Jan Mička | 13 příspěvků