Kia Sorento neztrácí terénní schopnosti

Popularita vozů segmentu SUV láká stále více automobilek. Posledním příkladem je Kia Sorento nahrazující v modelové nabídce této korejské značky klasický off-road Sportage.
Kia Sorento neztrácí terénní schopnosti

Nový model třídy SUV je ale nejen důkazem obliby robustních „čtyřkolek“ na současném automobilovém trhu, ale i logickým důsledkem bývalé obliby modelu Kia Sportage. Sorento však míří jinam než sportage.

Nová sportage to není

Především je mohutnější, a to nejen opticky díky vytaženým blatníkům a výrazným nárazníkům, ale i při přesném změření. Sorento je s celkovou délkou 4567 mm o 162 mm delší než sportage, se šířkou 1764 mm o 99 mm širší a také s celkovou výškou 1730 mm o 80 mm vyšší. Vnitřní prostornost vozu by měla být na úrovni rodinného automobilu, a to díky rozvoru 2710 mm (tolik má průměrný vůz střední třídy), což je o 60 mm více, než kolika se chlubí sportage.

Klepněte pro větší obrázek

Podle vyjádření konstruktérů automobilky Kia je jiná i filozofie vozů. Zatímco Kia Sportage byla zkonstruována a naladěna především pro provoz v terénu, když na silnici si v ní posádka příliš pohodlí neužila, sorento má nabízet stejně tichou a pohodlnou jízdu jako rodinný sedan.

Nezpevněné cesty

To říkají tiskové materiály vydané výrobcem, přesto koncepce vozu je ale stále vhodná spíše pro provoz v terénu. Karosérie spočívá na žebřinovém rámu, motor je uložen vpředu podélně a zadní náprava je tuhá – uložená na víceprvkových závěsech a odpružená vinutými pružinami. Svým kultivovaným a dosti dynamicky tvarovaným zevnějškem proto Kia Sorento dost mate tělem, zejména s ohledem na to, že automobil má i redukční převodovku.

Klepněte pro větší obrázek

V terénu i na silnici naleznou uplatnění výkonné motory. Základní pohonnou jednotkou sorenta je zážehový čtyřválec o objemu 2,4 litru (102 kW), více se však asi bude prodávat dva a půllitrový turbodiesel vybavený populárním systémem přímého vstřikování Common Rail s výkonem 104 kW. Pro nejnáročnější je pak určen zážehový šestiválec o objemu 3,5 litru, který má výkon 144 kW.

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 17 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků