Kia se pouští do vývoje nových armádních vozů. Použije i techniku z osobních SUV

Korejskou značku si zřejmě s tvrdými vojenskými stroji mnoho lidí nespojí. V této oblasti má ale Kia už dost zkušeností.

Vedle osobních a užitkových vozů se korejská Kia již léta zabývá rovněž produkcí armádních vozů. Devět modelových řad, stovka derivátů a dodnes celkem 140.000 vyrobených vojenských speciálů ale automobilce nestačí, a proto chce tuto větev vývoje a produkce dále rozšířit. Pro korejskou vládu tak chystá další modely na nové standardizované platformě.

Nová Kia Sorento má české ceny. Skvělá výbava a silný turbodiesel jsou standard

Nová Kia Sorento má české ceny. Skvělá výbava a silný turbodiesel jsou standard

S novou platformou pro další generaci armádních vozidel si chce Kia utvrdit pozici mezi budoucími zakázkami v této oblasti. Ještě během letošního roku chce značka začít výrobu prototypů středně velkých vozidel a během roku 2021 podstoupit testy a hodnocení korejskou vládou. Do služby by se mohla nová vozidla po testech produkční techniky dostat v roce 2024.

Součástí projektu je ostatně modernizace a tedy nahrazení současných 2,5tunových a 5tunových obrněných armádních vozidel korejské armády. Mezi novou techniku budou patřit například poslední 7litrové dieselové motory, automatické převodovky, systémy ABS a ASR, ale rovněž zadní parkovací asistenty, kamerové systémy, satelitní navigace či dokonce vyhřívané sedačky.

Hyundai představil svůj nejmenší elektromobil. Určitě ale není pro každého

Hyundai představil svůj nejmenší elektromobil. Určitě ale není pro každého

V případě středně lehkých terénních vozidel už Kia vytvořila prvotní konceptuální návrh (v galerii), přičemž jejich využití zamýšlí také v průmyslu či volném čase. Jako výchozí základ použije automobilka robustní šasi velkého osobního SUV Mohave. Mimo tyto plány pak Kia zmiňuje i potencionální využití technologie vodíkových pohonných ústrojí pro armádní vozidla.

Galerie doplněna a stávající armádní vozidla Kia Motors.

Kia

Nejstarší korejská automobilka Kia byla založena v roce 1944, automobily začala ale vyrábět až v roce 1974. Do společnosti po jejím bankrotu vstoupil v roce 1998 Hyundai.

Automobilka své vozy vyrábí i v továrnách v Česku a na Slovensku, mimo jiné i Kia Ceed.

Kia Picanto • Kia Rio •​ Kia Ceed •​ Kia Sportage •​ Kia Sorento •​ Kia Stonic •​ Kia e-Soul •​ Kia Niro

TEST Range Rover P400 Autobiography: Další důvod, proč se stát milionářem

Range Rover P400

Range Rover není autem pro každého, ale každý by si ho měl zkusit. Nyní má nový motor o výkonu 400 koní s hybridní technikou. Jaký je?

29.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 61 příspěvků
TEST Toyota RAV4 2.5 Hybrid 4x4 Black Edition: Ta nejčernější myslí jen zeleně

Toyota RAV4 Hybrid Black Edition

Současná generace Toyoty RAV4 se vzdala naftového motoru. Oblíbené SUV koupíte buď s ryze benzinovým, nebo hybridním pohonem, přičemž elektrifikovaná verze nedávno dorazil na český trh v atraktivním provedení Black Edition. Vyzkoušeli jsme tu nejlepší možnou konfiguraci.

26.  11.  2020 | Jan Mička | 81 příspěvků
TEST BMW X6 xDrive30d: Starbucks, špinavé nohavice a příjemná jízda

BMW X6 xDrive30d

Jednou z největších premiér loňského roku bylo nové BMW X6, obří stylovka pro hordy movitých majitelů, kteří se nebojí expresivního stylu. Zkusili jsme naftový základ v podobě verze xDrive30d.

22.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 64 příspěvků