Kia Niro – crossover navržený pro hybridní pohon

Kia Niro – crossover navržený pro hybridní pohon
 • Kia Niro se představí v evropské premiéře na ženevském autosalonu 2016
 • Markantní design crossoveru vystupující z davu ostatních hybridních vozů
 • Hybridní hnací ústrojí vyvinuté speciálně pro zbrusu nový model
 • Cílové emise CO2 na úrovni 89 g/km
 • Prediktivní pomocník řízení minimalizuje spotřebu paliva
 • Lehká karoserie z vysokopevnostní oceli a hliníku pro maximální bezpečnost a co nejnižší hluk, vibrace a chvění
 • Nabízené systémy palubního infotainmentu zahrnují online služby Kia Connected Services a podporu technologie Android Auto™
 • Na přání možnost tažného zařízení pro přívěsy o hmotnosti až 1300 kg (konec r. 2016)
 • V prodeji na evropských trzích od třetího čtvrtletí 2016

V rámci 86. ročníku ženevského autosalonu se 1. března 2016 uskuteční evropská premiéra zbrusu nového modelu Kia Niro. Zbrusu nový nízkoemisní hybridní crossover Niro předznamenává vývojový směr první specializované platformy Kia určené pro ekologické modely této značky.

Kia Niro nabídne praktičnost a atraktivitu prostorného crossoveru, stejně tak jako nízkou spotřebu paliva vyplývající z vyspělého hybridního pohonu. Model navržený od počátku pro hybridní pohon vystupuje z davu konzervativněji pojatých hybridních konkurentů i díky svému modernímu ztvárnění.

Zcela nová platforma modelu Niro byla navrhována odděleně od stávajících vozů Kia, a je tak předurčena k nasazení specifické sady ekologicky zaměřených technologií a hnacích ústrojí příští generace. Hybridní pohon modelu Niro – sestávající ze zážehové jednotky 1,6 litru GDI s přímým vstřikováním, lithium-polymerového akumulátorového modulu, elektromotoru 32 kW a šestistupňové dvouspojkové převodovky – je nyní ve fázi vývoje, přičemž konstruktéři Kia by rádi dosáhli emisí CO2 na úrovni 89 g/km*.

„Kia Niro vyplňuje mezeru v segmentu crossoverů svými nízkými emisemi, které jsou pro hybridní pohon charakteristické, a měl by oslovit široké spektrum evropských zájemců,“ vysvětluje Michael Cole, COO společnosti Kia Motors Europe. „Prodeje hybridních modelů se v Evropě za posledních pět let více než zdvojnásobily, přičemž do roku 2020 by podle předpovědí měly v tomto regionu činit asi 700 tisíc vozů. Niro umožní značce Kia naplnit rostoucí poptávku po vozech s alternativním pohonem a pomůže nám také splnit náš globální cíl do roku 2020 snížit průměrnou flotilovou spotřebu paliva o
25 % oproti úrovni roku 2014,“
doplnil Cole.

Designové ztvárnění crossoveru vystupující z davu ostatních hybridních vozů

Zbrusu nový přírůstek do atraktivní produktové řady s důrazem na design nenavazuje na žádný z předchůdců v rámci modelové řady Kia a chlubí se zcela novou stylistickou formou. Za ztvárněním modelu Niro stála vlastní návrhářská centra automobilky Kia v Kalifornii a v korejském Namyangu, jimž se podařilo do nového vozu promítnout praktičnost a estetickou přitažlivost kompaktního crossoveru v kombinaci s elegantní aerodynamickou karoserií a jemně tvarovanými povrchy.

Niro se svojí aerodynamickou karoserií se siluetou crossoveru je ihned rozpoznatelné jako zástupce modelové řady Kia. Niro představuje nejnovější variantou charakteristické masky chladiče Kia ve stylu tygřího nosu, stejně tak jako pro značku typickým širokým C-sloupkem s řadou dalších prvků.

Niro staví na proporcích kompaktní karoserie SUV s doširoka navrženým postojem, jenž zdůrazňuje stabilitu a nízké těžiště. Crossover se vyznačuje poměrně dlouhou kapotou, krátkými převisy, vyvýšenými světlomety a stoupajícími bočními liniemi. Představuje tak odklon od tradičního ztvárnění jiných hybridních modelů na současném trhu. Silueta modelu Niro se mírně zužuje směrem vzad a je zakončena subtilním střešním spoilerem na zádi, vyvýšenými koncovými svítilnami a širokým hranatým nárazníkem na zádi vozu.

Karoserie modelu Niro, navržená s ohledem na zachování příkladné aerodynamiky, vykazuje nízký součinitel aerodynamického odporu Cd na úrovni jen 0,29 – což je méně než u řady hybridních konkurentů. Díky poměrně dlouhému rozvoru (2700 mm) a krátkým převisům (870 mm vpředu, resp. 785 mm vzadu) se cestující mohou těšit na mimořádně prostorný interiér.

Kia Niro svými rozměry vyplňuje mezeru v rámci modelové řady značky Kia. Niro je se svojí délkou 4355 mm, šířkou 1800 mm a výškou 1535 mm celkově menší než zbrusu nová Kia Sportage, nicméně svými půdorysnými rozměry překonává hatchback s označením cee’d.

Na evropských trzích se pro Niro bude nabízet sedm různých odstínů karoserie a zájemci budou moci volit mezi různými typy litých kol o velikosti 16 nebo 18 palců.

Moderní, doširoka navržený palubní panel akcentuje prostornost kabiny

Zbrusu nová kabina modelu Niro byla navržena tak, aby evokovala pocity prostoru a moderny, k čemuž napomáhá i široká přístrojová deska a jasné horizontální křivky. Niro navazuje na poslední modely Kia a nabízí tak vysokou kvalitu použitých a měkčených materiálů v interiéru.

Jednotlivé zóny přístrojové desky jsou odděleny jasnými konturami vedenými napříč celou kabinou; panel se sdruženými přístroji je v jedné rovině s rozhraním HMI (Human-Machine Interface), o něco níže je blok ovládacích prvků, včetně vyhřívání, odvětrávání a spínačů hlavních systémů na podporu řízení. Horizontální uspořádání přístrojové desky vede oko napříč celou šířkou kabiny, čímž ještě akcentuje celkovou prostornost. Ergonomicky navržená středová konzola je natočena směrem k řidiči.

Kabina modelu Kia Niro bude používat jednobarevné schéma (černá nebo tmavě šedá); čalounění bude buďto látkové, v kombinaci látka/kůže, anebo kompletně v pravé kůži.

Vyspělé hybridní pohonné ústrojí s cílovými emisemi CO2 na úrovni 89 g/km

Jedním z hlavních cílů vývojářů modelu Kia Niro HEV bylo nabídnout rekordně nízkou spotřebu paliva v rámci segmentu kompaktních crossoverů. Kia Niro spojuje svůj stylový design s nízkými emisemi a nízkou spotřebou paliva, přičemž cílová hladina emisí CO2 v tomto případě činí pouze 89 g/km (kombinované emise na základě vlastního testování Kia).

Kia Niro HEV, navržená jako výhradně hybridní model, bude ultra nízkých emisí a mimořádně nízké spotřeby paliva dosahovat prostřednictvím maloobjemového hybridního ústrojí. Zážehová jednotka Kia 1,6 litru ‘Kappa’ GDI – o výkonu 105 koní a maximálním točivém momentu 147 Nm – spolupracuje s elektromotorem o výkonu 32 kW a lithium-polymerovým akumulátorem o kapacitě 1,56 kWh. Systémový výkon hnacího ústrojí 141 k se přenáší na kola prostřednictvím vysoce účinné převodovky se šesti stupni (6DCT). Spolehlivou akceleraci z místa zaručuje maximální točivý moment 264 Nm dostupný od prvního převodového stupně.

Nový motor poprvé spojuje Atkinsonův spalovací cyklus, chlazenou recirkulaci výfukových plynů (EGR), systém vstřikování paliva GDI a dlouhozdvihovou koncepci s ohledem na co nejnižší spotřebu paliva. K hospodárnému chodu s nízkými emisemi přispívá i systém rekuperace tepla z výfukových plynů, jenž urychluje zahřívání motoru přesměrováním chladicí kapaliny do výměníku tepla ve výfukové soustavě.

Převodovka z vlastní konstrukce Kia je nejnovější verzí ústrojí 6DCT, které vychází ze shodné architektury nové převodovky 7DCT, kterou Kia vyvinula pro svůj nedávno modernizovaný model cee’d. Jednotka 6DCT byla přepracována speciálně pro zástavbu s vyspělým hybridním pohonem modelu Niro tak, aby zajišťovala přímější a bezprostřední odezvu – a vyšší požitek za volantem – než tradičně používané variátorové převodovky CVT. Převodovka 6DCT v modelu Niro může fungovat jako klasické automatické ústrojí, nicméně řidič může podle nálady přitáhnout volič směrem k sobě, a tak přepnout do režimu Manual Sports s ručním řazením.

V rámci návrhu ústrojí 6DCT pro Niro byly převody poskládány tak, aby zohledňovaly nízkou hmotnost a kompaktní rozměry tohoto vozu. Ke snížení mechanických ztrát napomohla ložiska s nízkým třením a převodový olej s nízkou viskozitou, což se odrazilo v rychlejších reakcích a potlačení mechanického hluku.

Kia navrhla nový trakční motor konstrukce TMED (Transmission-Mounted Electric Device), jenž dovoluje optimálně sladit dvouspojkovou převodovku s hybridním systémem pohonu. TMED umožňuje prostřednictvím převodovky souběžně přenášet výkon spalovacího motoru a elektromotoru při minimálních energetických ztrátách. Tímto se liší od hybridních systémů s jednotkou pro rozdělování výkonu, kde se část výkonu spalovacího motoru převádí a následně dodává prostřednictvím elektromotoru, což znamená energetické ztráty v důsledku přeměny mechanické energie na elektrickou, což je typická vlastnost hybridních ústrojí s převodovkou typu CVT. Zástavba nového zařízení TMED dále hybridní soustavě umožňuje přímo čerpat energii z akumulátoru i za vyšších rychlostí jízdy ve prospěch okamžité odezvy při akceleraci.

Propracovaný akumulátorový modul s technologiemi pro úsporu a zpětné získávání energie

Lithium-polymerový akumulátor o kapacitě 1,56 kWh představuje nejlehčí a nejúčinnější modul v dosavadní historii automobilky Kia; vykazuje až o 50 % vyšší hustotu energie a o 13 % vyšší energetickou účinnost než akumulátorové moduly nejvýznamnějších konkurentů. Niro používá akumulátorový modul o hmotnosti pouhých 33 kg s propracovaným silnoproudým relé, dovolujícím akumulátoru zpětně získávat elektřinu při zpomalování vozidla.

Pro model Niro se bude nabízet i nový asistenční systém na podporu hospodárné jízdy (Eco-DAS), jenž spojuje dvě technologie sloužící k úspoře a zpětnému získávání elektrické energie za všech jízdních podmínek. Součástí uvedeného systému je pomocník pro jízdu setrvačností CGC (Coasting Guide Control) a systém prediktivního hospodaření s energiemi PEC (Predictive Energy Control) v přímém napojení na navigaci modelu Niro; vůz tak může předvídat dopravní podmínky na trase a snížit spotřebu energie nebo zajistit její efektivnější využití; dokáže též rozpoznávat příležitosti ke zpětnému získávání další elektrické energie k dobíjení akumulátorového modulu. Systém automobilky Kia je v tomto odvětví prvním, jenž sleduje pozici vozidla a přizpůsobuje se stoupajícímu nebo klesajícímu profilu vozovky.

Pomocník pro jízdu setrvačností upozorňuje řidiče na vhodný okamžik k uvolnění akceleračního pedálu, aby vůz dojel setrvačností na křižovatku při současném dobíjení akumulátoru při zpomalování. Zároveň umožňuje řidiči brzdit o něco později a případně využít hybný moment vozidla (dovolují-li to podmínky dopravy), aniž by vůz musel zcela zastavit. Pomocník pro jízdu setrvačností při nastavení cíle cesty v navigaci funguje za rychlostí mezi 60 až 160 km/h; doporučení k jízdě setrvačností se zobrazují prostřednictvím ikonky na přístrojovém štítu.

Systém prediktivního hospodaření s energiemi (PEC) – který je aktivní opět jen v případě nastavení cíle v navigaci – sleduje výškové rozdíly na trase ve směru jízdy a umožňuje akumulátorovému modulu využívat nebo zpětně získávat energii v zájmu co nejhospodárnější jízdy za všech podmínek. Pokud systém rozpozná klesání z kopce, může se rozhodnout zužitkovat energii akumulátoru ještě před klesáním (z důvodu snížení spotřeby) a následně akumulátor dobíjet při jízdě z kopce. V případě jízdy do svahu pak systém PEC dokáže zabránit nadměrnému vybití akumulátoru a uchovává elektřinu na podporu činnosti spalovacího motoru při zdolávání kopce.

Vysoká stabilita a vytříbené jízdní kvality díky nezávislému zavěšení kol

Model Kia Niro byl navržen nezávisle na ostatních modelech značky Kia, což znamenalo i výrazné technické přepracování stávající podvozkové platformy Kia. Platforma byla navržena tak, aby umožňovala zástavbu dané sestavy hybridních technologií modelu Niro. Díky globálnímu zaměření vývoje a komplexnímu programu hodnocení se zájemci mohou těšit na hladkou jízdu, vytříbené jízdní kvality a vysokou stabilitu, tedy atributy, které již od moderního modelu značky Kia očekávají.

Kia Niro je vybavena zcela nezávislým zavěšením předních kol se vzpěrami McPherson, odladěným tak, aby vůz nabídl co nejlepší zpětnou vazbu ve středové poloze volantu, bezprostřední reakce na pokyny od volantu a stabilitu za vysokých rychlostí jízdy.

Niro dále využívá nezávislé víceprvkové zavěšení zadních kol typu multi-link s dvojitými spodními rameny. Výsledkem zvolené koncepce je pohodlná jízda za všech podmínek, kdy jednotlivá zadní kola nezávisle pohlcují nerovnosti a otřesy, čímž je zajištěna příkladná ovladatelnost a stabilita díky větší kontaktní stopě pneumatiky při průjezdu zatáčkou než v případě tradičního řešení s torzní příčkou, které vídáme u mnoha modelů ve třídě kompaktních crossoverů a hybridů.

Speciální pozornost byla věnována i zpětné vazbě od soustavy brzd. Konstruktéři vyšli ze zkušeností nabytých během vývoje dvou generací modelu Optima Hybrid a elektromobilu Soul EV a dokázali navrhnout takovou soustavu rekuperačního brzdění, aby Niro hladce kombinovalo rekuperaci s klasickými třecími brzdami. Lineární zpomalování tak v porovnání s jinými hybridními modely působí harmoničtěji.

Niro je rovněž vybaveno nejmodernějšími elektronickými systémy na podporu řízení, jako je systém Kia VSM (Vehicle Stability Management) nebo elektronické řízení stability vozu ESC k zajištění jízdní stability, záběrových schopností a bezpečnosti za všech podmínek.

Opatření ke snížení hluku, vibrací a chvění zaručují kultivovanou jízdu v čistě elektrickém nebo hybridním režimu

Zbrusu nová Kia Niro využívá širokou škálu opatření ke snížení hladiny hluku, vibrací a chvění (NVH). Klíčovým úkolem konstruktérů bylo, aby vůz nabídl mimořádně tichou a kultivovanou jízdu.

Vzhledem k tomu, že Niro používá hybridní systém s paralelním uspořádáním, bylo nezbytné zajistit co nejvyšší kultivovanost za běhu spalovacího motoru 1,6 litru GDI. Zbrusu nový model proto uplatňuje širokou škálu opatření, jejichž cílem je zamezit pronikání zvuku motoru do kabiny. Patří sem speciálně navržené asymetrické prvky zavěšení motoru řešící drobné pohyby hnací jednotky v jednotlivých bodech předního pomocného rámu, akustické utlumení z hustého materiálu pod kapotou nebo akustický štít tlumící hluk se speciální nosnou konstrukcí ke zlepšení zvuku motoru za akcelerace v pásmu nejčastějších otáček motoru.

Důležitou součástí opatření ke snižování hladiny hluku, vibrací a chvění bylo potlačení hluku od vozovky. K minimalizaci hluku od vozovky a harmonickému projevu na nejrůznějších površích napomohla zástavba tuhých pouzder s vysokými izolačními schopnostmi u přední nápravnice. Další izolační hmoty našly uplatnění u základny předních a prostředních sloupků karoserie. Podběhy zadních kol z vysokopevnostní oceli jsou tužší s cílem minimalizovat přenos hluku a vibrací od vozovky do zadní části vozidla.

Neméně důležité bylo potlačit aerodynamický hluk, zejména pak za vyšších rychlostí jízdy. Kia Niro proto využívá akustické čelní sklo a ochranný kryt nad předními stěrači k potlačení víření vzduchu u základny čelního skla. Hučení a pískání obtékajícího vzduchu napomáhá zamezit pečlivě zvolený profil vnějších zpětných zrcátek a zakrytí veškerých otvorů ve střešním nosiči (k upevnění střešních příčníků) – se zachováním všestrannosti a praktičnosti tohoto crossoveru.

Vysoká praktičnost na platformě crossoveru navržené k zástavbě hybridního pohonu

Hybridní crossover Niro byl navržen tak, aby nabídl vysokou míru praktičnosti a pohodlí pro cestující.

Poměrně dlouhý rozvor 2700 mm přispívá k velkorysým rozměrům kabiny pro všechny cestující, včetně podélné prostornosti 1117 mm vpředu, resp. 950 mm na zadních sedadlech. Karoserie o šířce 1800 mm nabízí pasažérům spoustu místa v úrovni ramen – 1423 mm vpředu a 1402 mm vzadu. Na vrcholu třídy je i vertikální prostornost: 1049 mm vpředu, 993 mm vzadu – což je dokonce více než u většiny modelů SUV nižší střední třídy.

Niro díky své koncepci crossoveru nabízí všem cestujícím o něco vyšší polohu sedadel a větší světlou výšku než konkurenční hybridní modely a hatchbacky, což usnadňuje nastupování i vystupování a podílí se na uvolněné a pohodlné poloze za volantem.

S ohledem na velkoryse prostornou kabinu se konstruktéři a designéři Kia rozhodli pro Niro navrhnout nová přední sedadla. Ačkoli je nové sedadlo o 1,3 kg lehčí než v případě stávajících sedadel Kia, dokáže lépe pohlcovat vibrace díky rámu z vysokopevnostní oceli a vyšší hustotě materiálu čalounění, což přispívá k potlačení únavy během delšího cestování. Upravený profil pružin a výplní čalounění zase zajišťuje lepší oporu v oblasti stehen, kyčlí a boků.

Platforma, na níž je zbrusu nová Kia Niro postavena, umožnila vytvořit adekvátní zavazadlový prostor díky praktickému uspořádání hybridního hnacího ústrojí. Jelikož akumulátorový modul vůbec do zavazadlového prostoru nezasahuje, Niro nabízí zavazadelník o objemu 421 litrů (dle metodiky VDA). Samotný akumulátor je umístěn pod zadní lavicí, a tak bylo možné maximálně zužitkovat zavazadelník i přes kompaktní vnější rozměry vozidla. Zavazadlový prostor modelu Niro rovněž vykazuje praktický tvar a rozměry k uložení plnohodnotného rezervního kola pod podlahou (v závislosti na konkrétním trhu).

Palivová nádrž o objemu 45 litrů je umístěna vedle akumulátorového modulu pod zadní lavicí.

Od posledního čtvrtletí 2016 bude Niro nabízet i závěsné zařízení – nepříliš vídaný prvek výbavy mezi hybridními modely – s možností tahat brzděné přívěsy o hmotnosti až 1300 kg.

Součástí systému palubního infotainmentu jsou online služby Kia Connected Services s podporou Android Auto™

Nová Kia Niro disponuje řadou palubních technologií ke zvýšení pohodlí a praktičnosti.

Středobodem přístrojové desky je nejmodernější rozhraní HMI automobilky Kia a systém palubního infotainmentu s velkým dotykovým displejem o úhlopříčce 7 nebo 8 palců (na přání s navigací). Oba systémy využívají audio soustavu se šesti reproduktory a podporují připojení chytrých telefonů a audio přehrávačů prostřednictvím Bluetooth a digitální vysílání DAB (k dispozici na mnoha evropských trzích). Milovníci hudby se mohou rozhodnout i pro novou audio soustavu s osmi reproduktory od JBL® o celkovém výkonu 320 W, vč. externího zesilovače a technologie Clari-Fi™ pro zvýšení kvality zvuku z MP3 záznamů.

Nové Niro bude rovněž nejnovějším zástupcem modelové řady Kia nabízejícím online služby Kia Connected Services s podporou navigace TomTom®. Nový paket online služeb zprostředkuje široké spektrum aktuálních informací, jako např. nepřetržité dopravní aktualizace**, informace o umístění rychlostních kamer a příslušná varování**, lokální vyhledávání bodů zájmu a předpovědi počasí. Online služby Kia Connected Services, nabízené pro vozy vybavené navigační soustavou, budou pro evropské zákazníky k dispozici bezplatně po dobu sedmi let po zakoupení vozidla.

** Použití těchto služeb může podléhat právním omezením v závislosti na konkrétní zemi.

Niro bude kromě toho prvním modelem značky Kia s podporou technologie Android Auto™ na podporu komunikace s chytrými telefony vybavenými systémem Android verze 5.0 (Lollipop) a vyšší. Technologie Android Auto™ (nabízená ihned po uvedení modelu na trh) zajistí propojení s telefonem uživatele s možností přistupovat k aplikacím a funkcím chytrého telefonu prostřednictvím systému palubního infotainmentu (např. navigační služba Google Maps s hlasovým ovládáním, hands-free volání a posílání textových zpráv nebo rozpoznávání hlasu). Technologie Android Auto™ rovněž umožňuje streamování hudby z Google Play Music™. Systém v modelu Niro byl navržen tak, aby minimalizoval odvádění pozornosti od řízení, kdy řidič nikdy není nucen sundávat ruce z volantu nebo odvracet zrak od vozovky.

S ohledem na stále častější používání chytrých telefonů nabízí Kia Niro nový systém bezdrátového dobíjení mobilních zařízení, aby si uživatelé mohli snadno dobíjet své mobilní přístroje i na cestách bez nutnosti propojování kabelem. Nabíječka o výkonu 5 W s ‘rozpoznáváním cizích těles’ se aktivuje okamžitě po položení kompatibilního přístroje do přihrádky ve spodní části středové konzoly. Nabíječka dokáže i upozornit na zapomenutý mobil při vystupování z vozidla. Systém zobrazuje stav dobíjení telefonu v kapličce přístrojů před řidičem a rovněž je vybaven bezpečnostní funkcí zabraňující přehřívání přístroje za provozu.

Karoserie z vysokopevnostní oceli ve spojení s různými technologiemi aktivní bezpečnosti

Kia Niro, nabízející vysoký standard ochrany cestujících i chodců, staví na tradicích automobilky Kia ve vývoji vozidel řadících se mezi nejbezpečnější na dnešním trhu. Niro, navržené v souladu s nároky těch nejpřísnějších a nejnáročnějších bezpečnostních testů na světě, disponuje pevnou karoserií a širokou škálou prvků pasivní bezpečnosti, stejně tak jako nejmodernějšími technologiemi aktivní bezpečnosti i nezávislými systémy pro předcházení nehodám.

Mimořádně pevná je konstrukce modelu Niro, postavená na nové speciální platformě s vysokým zastoupením kvalitnější vysokopevnostní oceli AHSS (Advanced High Strength Steel). Intenzivnější využití vysokopevnostní oceli AHSS coby součást širšího programu automobilky Kia napomůže značce dosáhnout do roku 2020 cíle 5% snížení průměrné hmotnosti karoserie nových vozidel (oproti roku 2014) a zároveň přispěje k vyšší úrovni dopravní bezpečnosti.

Z lehké oceli typu AHSS je vyrobeno 53 % karoserie, zatímco hliník se uplatnil u kapoty, sestavy panelu pátých dveří, zadního nosníku předního nárazníku a několika prvků podvozku, jako např. kulových čepů vpředu i vzadu, spodních vodicích ramen přední nápravy a brzdových třmenů. Ke snížení hmotnosti přispívá dokonce i pedál parkovací brzdy vyrobený z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny (CFRP). Technici v neposlední řadě zrušili klasickou 12V olověnou baterii, čímž ušetřili 11,7 kg hmotnosti, a namísto toho využili 12V jednotku začleněnou do modulu vysokonapěťového akumulátoru s lithium-polymerovými články. Uvedená opatření ke snížení hmotnosti přispěla k vyšší bezpečnosti a dosažení spotřeby paliva na vrcholu třídy.

Ke zvýšení pevnosti kabiny přispělo i využití kvalitnější oceli tvářené za tepla, zejména u předních a prostředních sloupků karoserie, nosných podélníků střechy a podběhů kol. Díky použitým materiálům Niro vykazuje vysokou torzní tuhost a dokáže účinně rozkládat nárazové síly po celé karoserii v zájmu maximálního bezpečí posádky.

Niro je standardně vybaveno sedmi airbagy, které zajišťují příkladnou pasivní bezpečnost cestujících: čelními airbagy na místě řidiče a předního spolujezdce, kolenním airbagem řidiče, bočními airbagy pro první řadu sedadel a hlavovými airbagy pro cestující vpředu i vzadu. S ohledem na bezpečné usazení dětí jsou zadní sedadla standardně vybavena úchyty ISOFIX k upevnění autosedaček, včetně systému jejich horního ukotvení.

Očekává se, že nová Kia Niro dosáhne velmi dobrých výsledků v nárazových testech Euro NCAP, jmenovitě ve stále důležitější kategorii bezpečnostních asistentů, kde se vyhodnocují nejmodernější technologie na podporu řízení a jejich schopnost zabránit nehodám a zmírnit následky případných zranění.

V základní výbavě zbrusu nového modelu je stabilizační systém Kia VSM (Vehicle Stability Management), jenž napomáhá zajišťovat stabilitu při brzdění a průjezdu zatáčkami prostřednictvím propracované regulace elektronického řízení stability vozu (ESC) a elektrického posilovače řízení. Pokud řídicí jednotka zaznamená ztrátu záběrových schopností, VSM pomůže řidiči zajistit bezpečnou kontrolu nad vozem.

Pro zbrusu nové Niro se v závislosti na konkrétním trhu bude nabízet řada nejmodernějších technologií aktivní bezpečnosti, snižujících riziko vzniku nebezpečných situací. Mezi nabízené systémy patří:

 • Nezávislý systém nouzového brzdění* (AEB – Autonomous Emergency Braking) s rozpoznáváním chodců využívá radar ke zjišťování případného nebezpečí střetu s jinými vozidly nebo chodci, a napomáhá tak vůz bezpečně zastavit.
 • Inteligentní tempomat (SCC – Smart Cruise Control) automaticky přizpůsobuje rychlost jízdy tak, aby byl zachován bezpečný odstup od vpředu jedoucího vozidla.
 • Systém varování při opuštění jízdního pruhu (LDWS – Lane Departure Warning System) – standardní součást výbavy všech vozů Niro na evropském trhu – zvukovým signálem upozorní řidiče, že vůz opouští jízdní pruh bez zapnutých ukazatelů směru.
 • Systém sledování jízdního pruhu (LKAS – Lane Keeping Assist System) – rovněž ve standardní výbavě – kontroluje polohu vozidla vzhledem k vodorovným pruhům na vozovce a automaticky koriguje směr jízdy v případě, že zaznamená vybočování z jízdního pruhu, aniž by řidič použil směrový ukazatel.
 • Sledování slepého úhlu (BSD – Blind Spot Detection) sleduje vzadu jedoucí vozidla a opticky upozorňuje řidiče ve vnějším zpětném zrcátku, pokud se v jeho mrtvém úhlu výhledu pohybuje jiné vozidlo.
 • Systém RCTA pro monitorování provozu za vozidlem upozorňuje řidiče na jiná vozidla pohybující se za ním na parkovišti během couvání.

Do roku 2020 plánuje Kia snížit průměrnou flotilovou spotřebu paliva o 25 % oproti roku 2014

Vývoj zcela nové platformy a specifického hnacího ústrojí pro zbrusu nový model Niro přispěje k naplnění strategie značky Kia stát se do roku 2020 leaderem na trhu vozů s nízkými emisemi. V příštích pěti letech Kia proto plánuje rozšířit svoji ekologicky zaměřenou modelovou řadu ze čtyř současných modelů na celkových 11 (počínaje modely Niro hybrid a Optima plug-in hybrid), a dosáhnout tak celosvětově oproti roku 2014 snížení průměrné flotilové spotřeby paliva o 25 %.

Do této rozšířené řady nízkoemisních vozidel bude spadat široká škála vyspělých hnacích ústrojí, od hybridů a plug-in hybridů až po elektromobily na baterie a elektromobily využívající vodíkové palivové články (FCEV). Niro je jedním z prvních nových modelů značky Kia, jehož návrh, konstrukční řešení i výroba vychází právě z tohoto plánu.

Kromě investic do vyspělých technologií pohonu se Kia chystá do roku 2020 nahradit sedm ze svých 10 současných řad motorů; objeví se zážehové i vznětové motory příští generace a současně se rozšíří nabídka přeplňovaných motorů. V plánu jsou i hospodárnější vícestupňové převodovky. Inženýři automobilky Kia se zaměří na intenzivnější uplatnění ultra vysokopevnostní oceli s cílem snížit průměrnou hmotnost karoserie nových vozů o 5 %.

V prodeji na evropských trzích již v roce 2016

Zbrusu nová Kia Niro se po evropské premiéře začně vyrábět v květnu 2016 v nejmodernějším závodu v korejském Hwasungu.

Kia Niro se na evropských trzích začne prodávat koncem třetího čtvrtletí 2016 a stejně jako všechny modely této značky prodávané v Evropě nabídne jedinečnou sedmiletou záruku Kia (s omezením na 150 tis. km) již ve standardu.

ZBRUSU NOVÁ KIA NIRO – TECHNICKÉ SPECIFIKACE  (PRO EVROPSKÉ TRHY)

Karoserie a podvozek

Pětidveřový pětimístný crossover s hybridním pohonem, samonosná ocelová a hliníková karoserie.

Zážehové čtyřválce a hybridní systém s paralelním uspořádáním, pohon předních kol, šestistupňová dvouspojková převodovka.

Motory

1,6 litru / 105 k GDI

Typ                                          DOHC, řadový čtyřválec

Zdvihový objem                                   1,6 litru

Max. výkon                              77 kW (105 k)

Max. točivý moment                 147 Nm

Počet ventilů                            16 (4 na válec)

Systém rozvodu paliva             Přímé vstřikování benzínu

Emisní norma                           Euro 6b

Akumulátor a elektromotor

Typ akumulátoru                       Lithium-polymerový

Napětí                                      240 V

Kapacita                                  1,56 kWh

Nejvyšší výkon (elektromotor):  32 kW (44 k)

Max. točivý moment                 170 Nm

Hybridní soustava jako celek

Systémový (celkový) výkon      104 kW (141 k)

Převodovky

Šestistupňová dvouspojková převodovka (DCT)

Podvozek a odpružení

Vpředu                             Zcela nezávislé zavěšení kol, vzpěry McPherson uložené v pomocném rámu, vinuté pružiny a plynové tlumiče, stabilizátory

Vzadu                               Zcela nezávislé zavěšení kol, dvojité lichoběžníkové vzpěry uložené v pomocném rámu, vinuté pružiny a plynové tlumiče, stabilizátory

 

Řízení

Typ                                   Hřebenové řízení, elektrický posilovač

 

Brzdová soustava

Vpředu                             15" kotouče

Vzadu                               14" kotouče

Kola a pneumatiky

Standardně                  16" litá kola

Na přání                       18" litá kola

Rozměry (mm)

Exteriér

Celková délka              4355                 Celková šířka*              1800

Celková výška              1535                 Rozvor                                     2700

Převis vpředu               870                  Převis vzadu                785

*bez vnějších zpětných zrcátek

 

Interiér

                                               Vpředu             Vzadu

Vertikální prostornost               1049                 993

Prostor pro nohy                      1117                 950

Šířka v úrovni ramen                 1423                 1402

Objemy

Palivová nádrž                                                 45 l

Zavazadlový prostor (VDA)                              421 l

Nejvyšší hmotnost přívěsu, brzděného              1300*

*v nabídce na přání od posledního čtvrtletí 2016

Jízdní výkony

Maximální rychlost (km/h)                     bude potvrzeno

Akcelerace 0-100 km/h                         bude potvrzeno

Spotřeba paliva (l / 100 km)

Kombinovaná                                      bude potvrzeno

Emise CO2 (g/km)                                89*

*vývojový cíl

Minitest Honda HR-V 1.5 VTEC Sport: Uhájí vyšší cenu slušnou dynamikou?

Honda HR-V 1.5 VTEC Sport

Honda se rozhodla ještě více zatraktivnit svůj crossover HR-V a jeho nabídku rozšířila i o verzi Sport. Podívali jsme se jí na zoubek s převodovkou CVT i s klasickou šaltpákou.

včera | Vladimír Kadera | 15 příspěvků
TEST BMW M2 Competition M-DCT: Jednoduše to nejlepší

BMW M2 Competition M-DCT

S německými výkonovými válkami podpořenými opulentním luxusem a bezpečností se ze scény potichu vypařil důraz kladený na tu nejdůležitější esenci sportovních aut – lehkost. M2 Competition tento trend vysloveně neboří, protože je ale u BMW nejmenší, na odkaz staré školy úplně nezapomněla.

15.  10.  2019 | Miro Mihálik
TEST Peugeot 508 SW GT 2.0 BlueHDi EAT8: Cena za design

Peugeot 508 SW GT 2.0 HDi EAT8

Kombi varianta nové 508 je pohledný a jemně avantgardní vůz, však také po zásluze získal letos ocenění Red Dot Design Award. Není to ale jediná jeho cena za design. Cenu za design totiž zaplatí i zákazníci. Jak fakticky, tak především v přeneseném významu.

13.  10.  2019 | Petr Schnagl | 105 příspěvků