Kia na Slovensku vyrobila poslední Sportage čtvrté generace. Čeká ho cesta do Velké Británie

Kia Sportage nejnovější generace se začala vyrábět už loni v listopadu. Až začátkem ledna však z linky výrobního závodu v Žilině sjel vůbec poslední kousek minulé generace.

Během prvního týdne tohoto roku sjela z výrobní linky slovenského závodu v Žilině poslední Kia Sportage čtvrté generace. Skončilo tak její tažení započaté v roce 2015 s celkovým počtem 1.161.841 vyrobených kusů. Zároveň jde o nejžádanější generaci v historii této fabriky. Většina produkce byla určena na export do Velké Británie, Ruska, Španělska a Itálie. Právě přes kanál La Manche popluje poslední Sportage této série vyrobená 5. ledna.

Kia Sportage se v roce 2007 stala druhým modelem, který sjížděl z výrobních linek na Slovensku po boku Ceedu. Šlo o druhou generaci s více jak 100.000 vyrobenými kusy. V roce 2010 navázalo třetí dějství slavící úspěch po celé Evropě. Tehdy odstartoval ten pravý úspěch Sportage, což potvrdila i produkce více jak 800.000 kusů během pěti let. Sečteme-li všechny dosud vyrobené Sportage, dostaneme se na cifru přesahující dva miliony.

Není tajemstvím, že Sportage je stěžejním modelem značky. To potvrdily i loňské výsledky. Kia v České republice registrovala 9787 vozů a s podílem 4,73 % obsadila 5. příčku v absolutním pořadí. Největší zájem byl o řadu Ceed, jež se podařilo registrovat 4622 kusů. Hned za ní je právě Sportage se 1494 registracemi a trojici nejlepších uzavírá kompaktní Rio s 1096 registracemi.

Kia

Nejstarší korejská automobilka Kia byla založena v roce 1944, automobily začala ale vyrábět až v roce 1974. Do společnosti po jejím bankrotu vstoupil v roce 1998 Hyundai.

Automobilka své vozy vyrábí i v továrnách v Česku a na Slovensku, mimo jiné i Kia Ceed.

Kia Picanto • Kia Rio •​ Kia Ceed •​ Kia Sportage •​ Kia Sorento •​ Kia Stonic •​ Kia e-Soul •​ Kia Niro

Diskuze (2) Další článek: Mitsubishi ukázalo nový Vision Ralliart. Pod agresivním bodykitem je téměř sériový Outlander

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , Auta SUV na Heureka.cz