Kia má novou manuální převodovku pro mild-hybridy. Motor díky ní zhasíná za jízdy

Kia pokračuje ve zdokonalování techniky a představuje manuální převodovku se spojkou bez mechanické vazby.

Automobilka Kia představila novou technologii manuální převodovky zvanou iMT pro mild-hybridní motorizace. Značka udává, že jde o celosvětově první technologii, která dokáže odpojit spalovací motor od manuální převodovky pouze „po drátě“. Spojka totiž nemá žádné mechanické spojení a funguje čistě na elektronické bázi.

Kia Picanto po faceliftu má české ceny. Dostat se přes 400.000 Kč není problém

Kia Picanto po faceliftu má české ceny. Dostat se přes 400.000 Kč není problém

Systém umí vypnout motor i při jízdě se zařazeným převodovým stupněm, pokud třeba dojíždíte k zatáčce či přejezdu. Spojka se rozpojí jen za pomoci elektronického signálu, který ústrojí iMT vypustí. Během této jízdy vůz navíc střádá kinetickou energii.

Motor opět naskočí po sešlápnutí pedálu plynu či spojky a zařazení převodového stupně. Pokud rychlost jízdy s vypnutým motorem klesne pod určitou úroveň, motor se připojí bez řidičova zásahu. Vývoj tohoto systému probíhal v německém Offenbachu a výsledek má v reálných podmínkách zlepšit spotřebu paliva o přibližně 3 procenta.

Kia Rio má po faceliftu. Vsadila na hybrid, novou převodovku a bohatou výbavu

Kia Rio má po faceliftu. Vsadila na hybrid, novou převodovku a bohatou výbavu

Poprvé se systém objeví v rodině modelu Ceed. Zatím ovšem půjde jen o crossover XCeed. Karosářské varianty hatchback a kombi budou následovat. Další na řadě bude modernizované Rio, které na trh dorazí na podzim letošního roku. Další modely budou následovat.

Novou převodovku už najdete v mild-hybridních variantách Hyundaie i30 po modernizaci. Ostatně Hyundai novou skříň v Nošovicích vyrábí a pak ji posílá do Žiliny. Zvláštností je, že mild-hybrid ve vozech Hyundai nemusí být nutností. U motoru 1.0 T-GDI jde o příplatkový prvek.

TEST Ford Kuga 2.5 PHEV: Velmi dobrý plug-in hybrid, jen šitý horkou jehlou

Ford Kuga 2.5 PHEV

Ford oddaloval vývoj nové generace hybridů pro evropské trhy jako ošetření bolavého zubu a na jednom z jeho nejnovějších přírůstků je chvatná práce bohužel tak trochu znát. Stojí ale kvůli tomu vrcholná benzín-elektrická verze nové Kugy nutně za starou belu? Pojďte se podívat.

7.  7.  2020 | Miro Mihálik | 34 příspěvků
Minitest Piaggio MP3 300 HPE Sport: Tak trochu auto, tak trochu skútr, 100% cool

Piaggio MP3 300 HPE Sport

Rádi byste požívali výhod skútru, ale na jednu stopu nemáte řidičák nebo odvahu? Pak doporučujeme tříkolové Piaggio MP3, omlazené a s posíleným motorem.

5.  7.  2020 | Jiří Baborský | 9 příspěvků
S elektrickou Mazdou MX-30 poprvé v Česku: Když to musí být, ať je to takhle!

Mazda MX-30

Nenechejte se zmást německou espézetkou. Novou Mazdu MX-30 jsme poprvé zkoušeli na českých silnicích a doslova nás nadchla!

2.  7.  2020 | Jan Mička | 34 příspěvků