Kia chce být králem užitkáčů. Vyrobí jich milion a nástavbu si můžete vybrat dle přání

Po získání silné pozice mezi osobními vozy plánuje Kia expanzi do segmentu lehkých užitkových vozů. Staví pro ně i novou továrnu.

Jihokorejská automobilka Kia udělala za posledních 10 let obrovský krok kupředu napříč segmenty osobních vozů. Nyní její logo budeme potkávat i na přídi lehkých užitkových vozů. A nebude to trvat dlouho.

Kia totiž usilovně staví novou továrnu společnosti Hwaseong v jihokorejské provincii Gyeonggi, kam zatím nainvestovala v přepočtu přes 16,5 mld. korun. Základem široké škály dodávek se stane univerzální platforma „eS“, na jejíž vršek si může odběratel nechat postavit téměř jakoukoliv kabinu či nástavbu. Cílovými skupinami jsou nejen rozvážkové služby, ale také provozovatelé TAXI a přepravci VIP klientů.

Nové vozy, jejichž výroba je plánována na polovinu roku 2025, už mají zamluvené společnosti Coupang a CJ Logistics. V prvním případě jde o chladírenské vozy, ve druhém o univerzální nástavby pro přepravu různého druhu zboží. V úvodním roce je kapacita nastavená na 150.000 kusů. Do roku 2030 jich plánuje vyrobit milion a elektromobilitu podpořit produkcí dalších 600.000 osobních bateriových vozů. Na základě místních zkušeností pak bude Kia s těmito vozy expandovat do USA a Evropy.

Kia

Nejstarší korejská automobilka Kia byla založena v roce 1944, automobily začala ale vyrábět až v roce 1974. Do společnosti po jejím bankrotu vstoupil v roce 1998 Hyundai.

Automobilka své vozy vyrábí i v továrnách v Česku a na Slovensku, mimo jiné i Kia Ceed.

Kia Picanto • Kia Rio •​ Kia Ceed •​ Kia Sportage •​ Kia Sorento •​ Kia Stonic •​ Kia e-Soul •​ Kia Niro

Diskuze (1) Další článek: Na prodej je Smart, který toužil být Lamborghini. Plážový kočkolap do kapsy ještě voní novotou

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,