Kia Cerato 1,5 CRDi: motor překvapí (test)

Korejské automobilky každým rokem ukusují stále větší část koláče automobilového trhu. Kia zaznamenává velký růst a rozvoj, kterému kromě stále vyšší kvality pomáhá také nová technika. Jednou z novinek je naftový čtyřválec 1.5 CRDi s výkonem 75 kW. Je opravdu tak dobrý, jak se zdá na papíře? Testovali jsme jej v pětidvéřové variantě modelu Cerato.
Kia Cerato 1,5 CRDi: motor překvapí (test)
Seznam kapitol
  1. Kia roste, Vyvážený exteriér, Interiér s chybičkami
  2. Motor, jízdní dojmy, spotřeba a technické parametry
  3. Fotogalerie vč. nepublikovaných snímků

Automobilka Kia

Kia je nejstarší korejský výrobce automobilů. Před krachem jej v roce 1998 zachránil koncern Hyundai a od té doby se renomé značky Kia zvedá. Dynamika korejských automobilek je znát i v České republice, vždyť v sektoru osobních automobilů má Kia nárůst prodeje za první pololetí o 55 % a řadí se na druhé místo za Dacii, která láme rekordy se svým modelem Logan.

Trend trhu s novými automobily v Evropě si žádá výkonný, ale úsporný turbodieselový motor. Kia na tuto poptávku odpověděla hned dvěma novinkami ve své nabídce: malé kompaktní Picanto dostalo 1.1 CRDi (55 kW/75 k) a 1.5 CRDi pro model Ceraro (75 kW/102 k). Nové Rio má čtyřválcový nafťák naladěn dokonce na hodnotu 81 kW/110 k.

Tip: Přečtěte si náš starší megatest vozu Kia Ceraro ve verzi sedan s benzínovým motorem 1.6 l (77 kW/105 k).

Vyvážené pětidvířko

Stříbrnomodrý hatchback Cerato mě dokázal na první dojem zaujmout svojí jednoduchostí. Vůz nemá žádné zbytečné kudrlinky, hladké tvary karosérie jsou narušeny pouze decentním prolisem víka od motorového prostoru a boční eliptické linky dveří ve výšce klik. Lakování v barvě vozu mají i nárazníky, zpětná zrcátka, boční lišty, naopak B-sloupek zůstává standardně v černé barvě. Dle mého soudu je hatchback tvarově povedený, proporcionálně je na tom lépe než sedan.

Interiér s chybičkami

Provedení interiéru pokulhává za líbivým designem exteriéru. Dojem levných plastu nezakryje ani snaha o dobré dílenské zpracování. Po zkušenostech se staršími modely automobilky Kia je na interiéru a zpracování vidět kus práce a značný pokrok směrem dopředu, ale stále to nestačí na vozy vyspělé konkurence.

Po usednutí do vozu jsem v ramenech ucítil menší šířku opěradla sedačky, ale věřím, že každý, kdo není tak mohutně stavěný jako já (191cm a 108 kg), se bude cítit pohodlně. Pozici řidiče jistě vylepší výškově nastavitelný volant, dostatečná dráha kolejniček sedadla a v dnešní době téměř standardní manuální volba výšky sedáku. Po elektronickém seřízení zpětných zrcátek, sedačky a volantu jsem začal hodnotit vnitřní část vozu.

Kladně hodnotím přehledné budíky na palubce a jednoduché ovládání klimatizace. Cerato ztrácí body za středovou konzoli, kde je malá odkládací schránka, do které se nevejde nic většího než propiska. Známý je i problém s továrními rádii korejských automobilek: nejsou kompatabilní pro Evropu. Testované Cerato mělo rádio značky Pioneer, ale titěrná tlačítka a ještě menší nápisy, co k čemu slouží, mě odradilo od bližšího zkoumání. Po naladění jedné stanice jsem dále používal pouze tlačítka na zesilování či zeslabování zvuku. Na druhou stranu zvukový projev sady reproduktorů byl celkem slušný, při hlasitější hudbě nic nevrzalo, nerezonovalo nebo nepraskalo.

  

 

Malá, ale prakticky využitelná je i loketní opěrka s malou odkládací schránkou. Kia se v tomto bodě zřejmě poučila, protože v modelu Sportage byla loketní opěrka moc nízko a praktické využití na cestách měla pouze jako odkládací prostor. Čtyřramenný volant má na můj vkus tenký věnec, ale průměr je vcelku dobrý.

Vnitřní prostor Cerata hodnotím velmi kladně, při delší cestě s posádkou čtyř cestujících si nikdo nestěžoval, dokonce i dospělá osoba za mnou, jako řidičem, neměla otlačená kolena. Velký zavazadlový prostor o objemu 538 l ukrývá pod praktickým rovným dnem rezervní kolo a dvě menší úložné schránky. Prostor se dá zvětšit odklopením sedáků a složením opěradel až na 1494 l. Po složení zadních opěradel je inteligentní umístnění hlavových opěrek do otvorů v sedácích.

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Kia roste, Vyvážený exteriér, Interiér s chybičkami
  2. Motor, jízdní dojmy, spotřeba a technické parametry
  3. Fotogalerie vč. nepublikovaných snímků
Minitest Suzuki Vitara 1.0 BoosterJet 4x4: Jediné svého druhu?

Suzuki Vitara 1.0 BoosterJet 4x4 (minitest)

Na kombinaci litrového tříválce a pohonu všech kol jenom tak nenarazíte. Suzuki Vitara se takto nabízí výhradně ve výbavě Premium za 490.900 Kč a jde o vůz, který byste rozhodně neměli přehlížet.

19.  2.  2019 | Vladimír Kadera | 44 příspěvků
TEST BMW X4 M40d/240 kW: Začnu mít konečně rád crossovery?

BMW X4 M40d

Projet se v nejvýkonnější naftové X4 někde na riviéře, prskali bychom nad jejím podivným designem. Když ale máte na silnicích kalamitu a objevíte její zábavně naladěnou čtyřkolku, máte Vánoce i v únoru.

17.  2.  2019 | Miro Mihálik | 23 příspěvků
Minitest Škoda Superb 1.5 TSI ACT DSG: Je to o úhlu pohledu

Škoda Superb 1.5 TSI ACT (minitest)

Nový motor, stejný výkon. Změnila se nějak základní Škoda Superb s jednotkou 1.5 TSI?

15.  2.  2019 | Vladimír Kadera | 93 příspěvků