Ke slovu se hlásí dávný konkurent Tesly. Má mít výkon 1000 koní a dojezd 640 km

Máme tu další den a další konkurenci Tesly. Tentokrát jde ale spíše o starého známého, který jen nabíral síly.

Americká společnost Lucid Motors byla založena již v roce 2007, tehdy ovšem ještě pod názvem Atieva. Jejím údělem bylo vyrábět baterie a elektrická pohonná ústrojí pro různé automobilky. S rostoucím know-how se ale rozhodla pustit do výroby vlastních automobilů.

Pozor na rivala Tesly. Lucid Air a test stability při rychlosti 350 km/h

Pozor na rivala Tesly. Lucid Air a test stability při rychlosti 350 km/h

Do povědomí veřejnosti se společnost dostala v roce 2017, kdy nově vzniklý model Air pokořil na testovací dráze v americkém Ohiu rychlost 370 km/h. Od té doby však bylo ticho po pěšině. Majitelé společnosti se odebrali k jednání s potenciálními investory ve veřejném investičním fondu Saúdské Arábie.

Ze vzniklé investice miliardy dolarů se nyní v Arizoně staví první výrobní závod. Zákazníkům by modely Air měly být k dispozici na konci příštího roku. Za jeden vůz si chce automobilka účtovat 60.000 dolarů (1.375.000 Kč). První prototypy, které vznikají ještě v domácí Kalifornii, nyní podstupují poslední testy.

To je konkurence pro Teslu! Lucid Air překonal rychlost 370 km/h

To je konkurence pro Teslu! Lucid Air překonal rychlost 370 km/h

Lucid Air má být přímým konkurentem Tesly Model S, který nabídne větší porci luxusu. Na papíře má zatím výkon 1000 koní, dojezd 640 km (ze 130kWh baterie), maximální rychlost přes 320 km/h a zrychlení z 0 na 96 km/h za 2,5 sekundy. V době uvedení však k mání pouze s 100kW baterií s dojezdem 480 kilometrů. I tak by to bylo za ty peníze slušné.

Speciál: Alternativní pohony

K vývoji alternativních pohonů došlo kvůli ztenčujícím se zásobám ropy a problémům se znečištěním životního prostředí. V automobilovém průmyslu se v současnosti nejčastěji hovoří o pohonech na LPG, CNG, vodík a elektrický proud. Právě v posledních dvou zmíněných pohonech je podle odborníků budoucnost.

Přehled aut s pohonem na LPG Koupit auto na CNG?Auta na CNG: Jak dojedou daleko?Toyota Mirai na vodíkVW razí cenu elektroaut na minimumHyundai Nexo - SUV na vodíkRevoluční CNG-mild-hybrid Škoda do detailu

Poprvé za volantem nového Hyundaie i10 1.2 MPi: Když se chce, všechno jde!

Hyundai i10 1.2 MPi

Hyundai představil třetí generaci nejmenšího modelu i10. Nabízí ji s dvěma zážehovými motory a manuální či robotizovanou převodovkou. Kromě designu chce lákat i racionálním zaměřením a stále příznivou cenou.

23.  1.  2020 | Svět motorů | 13 příspěvků
TEST Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG: Hodně rychlá horská turistika

Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG

Nabídka verzí Škody Superb je teď nejširší v historii. Jednou z nich je i oplastovaný Scout, který u tohoto modelu slaví premiéru. Vyplatí se o něm uvažovat, nebo jsou lehce přizvednuté kombíky v době vzestupu vozů SUV už přežitkem?

21.  1.  2020 | Jan Mička | 76 příspěvků
Minitest Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro: Oko potěší. Ale co další smysly?

Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro

Trh SUV-kupé se rychle rozrůstá. Svého dalšího zástupce teď sype z rukávu Audi.

16.  1.  2020 | Vladimír Kadera | 19 příspěvků