Ke slovu se hlásí dávný konkurent Tesly. Má mít výkon 1000 koní a dojezd 640 km

Máme tu další den a další konkurenci Tesly. Tentokrát jde ale spíše o starého známého, který jen nabíral síly.

Americká společnost Lucid Motors byla založena již v roce 2007, tehdy ovšem ještě pod názvem Atieva. Jejím údělem bylo vyrábět baterie a elektrická pohonná ústrojí pro různé automobilky. S rostoucím know-how se ale rozhodla pustit do výroby vlastních automobilů.

Pozor na rivala Tesly. Lucid Air a test stability při rychlosti 350 km/h

Pozor na rivala Tesly. Lucid Air a test stability při rychlosti 350 km/h

Do povědomí veřejnosti se společnost dostala v roce 2017, kdy nově vzniklý model Air pokořil na testovací dráze v americkém Ohiu rychlost 370 km/h. Od té doby však bylo ticho po pěšině. Majitelé společnosti se odebrali k jednání s potenciálními investory ve veřejném investičním fondu Saúdské Arábie.

Ze vzniklé investice miliardy dolarů se nyní v Arizoně staví první výrobní závod. Zákazníkům by modely Air měly být k dispozici na konci příštího roku. Za jeden vůz si chce automobilka účtovat 60.000 dolarů (1.375.000 Kč). První prototypy, které vznikají ještě v domácí Kalifornii, nyní podstupují poslední testy.

To je konkurence pro Teslu! Lucid Air překonal rychlost 370 km/h

To je konkurence pro Teslu! Lucid Air překonal rychlost 370 km/h

Lucid Air má být přímým konkurentem Tesly Model S, který nabídne větší porci luxusu. Na papíře má zatím výkon 1000 koní, dojezd 640 km (ze 130kWh baterie), maximální rychlost přes 320 km/h a zrychlení z 0 na 96 km/h za 2,5 sekundy. V době uvedení však k mání pouze s 100kW baterií s dojezdem 480 kilometrů. I tak by to bylo za ty peníze slušné.

Speciál: Alternativní pohony

K vývoji alternativních pohonů došlo kvůli ztenčujícím se zásobám ropy a problémům se znečištěním životního prostředí. V automobilovém průmyslu se v současnosti nejčastěji hovoří o pohonech na LPG, CNG, vodík a elektrický proud. Právě v posledních dvou zmíněných pohonech je podle odborníků budoucnost.

Přehled aut s pohonem na LPG Koupit auto na CNG?Auta na CNG: Jak dojedou daleko?Toyota Mirai na vodíkVW razí cenu elektroaut na minimumHyundai Nexo - SUV na vodíkRevoluční CNG-mild-hybrid Škoda do detailu

TEST Audi A3 Sportback 30 TDI S line: Náročné ho získat, snadné s ním žít

Audi A3 30 TDI S line

Čtvrtá generace Audi A3 oficiálně dorazila na český trh. Do testu jsme si vzali zajímavou verzi - kombinaci sportovní výbavy S Line a základního vznětového motoru 30 TDI (85 kW).

včera | Vladimír Kadera | 39 příspěvků
TEST Ford Kuga 2.5 PHEV: Velmi dobrý plug-in hybrid, jen šitý horkou jehlou

Ford Kuga 2.5 PHEV

Ford oddaloval vývoj nové generace hybridů pro evropské trhy jako ošetření bolavého zubu a na jednom z jeho nejnovějších přírůstků je chvatná práce bohužel tak trochu znát. Stojí ale kvůli tomu vrcholná benzín-elektrická verze nové Kugy nutně za starou belu? Pojďte se podívat.

7.  7.  2020 | Miro Mihálik | 34 příspěvků
Minitest Piaggio MP3 300 HPE Sport: Tak trochu auto, tak trochu skútr, 100% cool

Piaggio MP3 300 HPE Sport

Rádi byste požívali výhod skútru, ale na jednu stopu nemáte řidičák nebo odvahu? Pak doporučujeme tříkolové Piaggio MP3, omlazené a s posíleným motorem.

5.  7.  2020 | Jiří Baborský | 9 příspěvků