Když je nám úzko

Jak houby po dešti se v současné době opět množí opravované úseky dálnic. Je to bohužel nutné zlo - zatím ještě nikdo neobjevil způsob, jak dálnice opravovat v zimě. A tak nezbývá, než se smířit s tím, že dálniční tahy se v tomto období často mění v soustavu „myších děr“.
Když je nám úzko
Pro umožnění alespoň trochu plynulého provozu se v posledních letech - nejen u nás, ale i v cizině - používá převedení provozu na jednu polovinu dálnice, vždy do dvou pruhů v jednom směru.

Tyto pruhy, protože se musí všechny čtyři vejít do původních dvou plus odstavného, mají nestejnou šíři. Levý je obvykle podstatně užší, takže se do něj širší vozidla nevejdou. A tak je na místě snížená rychlost, často na 60 km/h, i když se leckdy zdá pro rovné úseky až příliš nízká. Ale je to opravdu jen zdání - už tak úzký pruh se při zvýšení rychlosti o nějaký ten kilometr velmi výrazně „zužuje“. Když k tomu přistoupí ještě horší počasí a těžká souprava po boku, řidičská jistota podstatně klesá, což může dovést k řadě vážných nehod, které dovedou zablokovat takové místo oprav na velmi dlouhou dobu.

Asi jste se sami setkali v takových situacích s řidiči, kteří jedou vytrvale v levém pruhu, ale předjet rozměrné auto v tom pravém se bojí.

Ti jsou pak výraznou brzdou. Vždyť právě proto jsou vyznačeny čtyři pruhy, aby se kapacita snížila pokud možno co nejméně. Proto by měli ti méně jistí, vždycky jezdit jen v pravé části, tam je bezpečí podstatně větší. Ony v něm stejně ani nákladní vozy příliš pomaleji nejedou.

Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

včera | Miro Mihálik | 38 příspěvků
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků