Když je nám úzko

Jak houby po dešti se v současné době opět množí opravované úseky dálnic. Je to bohužel nutné zlo - zatím ještě nikdo neobjevil způsob, jak dálnice opravovat v zimě. A tak nezbývá, než se smířit s tím, že dálniční tahy se v tomto období často mění v soustavu „myších děr“.
Když je nám úzko
Pro umožnění alespoň trochu plynulého provozu se v posledních letech - nejen u nás, ale i v cizině - používá převedení provozu na jednu polovinu dálnice, vždy do dvou pruhů v jednom směru.

Tyto pruhy, protože se musí všechny čtyři vejít do původních dvou plus odstavného, mají nestejnou šíři. Levý je obvykle podstatně užší, takže se do něj širší vozidla nevejdou. A tak je na místě snížená rychlost, často na 60 km/h, i když se leckdy zdá pro rovné úseky až příliš nízká. Ale je to opravdu jen zdání - už tak úzký pruh se při zvýšení rychlosti o nějaký ten kilometr velmi výrazně „zužuje“. Když k tomu přistoupí ještě horší počasí a těžká souprava po boku, řidičská jistota podstatně klesá, což může dovést k řadě vážných nehod, které dovedou zablokovat takové místo oprav na velmi dlouhou dobu.

Asi jste se sami setkali v takových situacích s řidiči, kteří jedou vytrvale v levém pruhu, ale předjet rozměrné auto v tom pravém se bojí.

Ti jsou pak výraznou brzdou. Vždyť právě proto jsou vyznačeny čtyři pruhy, aby se kapacita snížila pokud možno co nejméně. Proto by měli ti méně jistí, vždycky jezdit jen v pravé části, tam je bezpečí podstatně větší. Ony v něm stejně ani nákladní vozy příliš pomaleji nejedou.

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 13 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků