Kdy přezout pneumatiky? Víte, co říká zákon a jaká hrozí pokuta za nepřezutí?

Jaro a podzim, přezouvání pneumatik je každoročně řešené téma plné otázek. Níže snad najdete odpovědi na ty nejčastější.

Ať už se blíží jaro a teplé slunečné počasí, nebo řidiči vyhlíží první mrazíky a očekávají příchod tuhé zimy, přezouvání pneumatik zde máme pokaždé dvakrát do roka a pokaždé je opředeno řadou otázek. Kdy přezout na zimní, kdy přezout na jarní, minimální hloubka vzorku, možné pokuty za nedodržení zákonu… vše se stručně dozvíte níže.

Klasická poučka samozřejmě říká, že od 1. listopadu do 31. března platí povinnost mít na autě zimní pneumatiky. To ovšem neznamená, že v tomto období na letních pneu dostanete od policisty automaticky pokutu. Nutnost přezutí je přesně definovaná v zákonu, který zohledňuje povětrnostní podmínky na silnici…

Co o přezouvání pneumatik říká zákon?

Dle §40a zákona 361/2000 Sb. mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud:

a) se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led či námraza, nebo

b) lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik, a to u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3500 kg na všech kolech a u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3500 kg na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Zimní pneumatiky podle věty prvé musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg nejméně 6 mm.

Ustanovení odstavce 1 se nepoužije pro náhradní pneumatiku použitou v případě nouzového dojetí.

Co to znamená v praxi?

Zimní pneumatiky tedy musíte mít povinně na autě v tomto období, pokud se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo to lze na základě počasí venku alespoň předpokládat. Pokud je zrovna během zimních měsíců celou dobu sucho a slunečno a vzhledem k povětrnostním podmínkám byste zhoršení nepředpokládali, klidně můžete vyjet na letních pneumatikách.

Potřebuji tedy zimní pneumatiky?

Záleží na vaší situaci. Samotný zákon sice spoléhá na váš dobrý úsudek (a úsudek policistů), ale také bere na vědomí, že pro všechny motoristy nemusí být nutné automaticky v zimním období přezouvat, když s vozem například jezdí jen během hezkého počasí. Šedou zónou je nicméně právě váš úsudek o vývoji počasí vůči úsudku policie.

Pozor na značku „Zimní výbava“

Výše zmíněné ovšem dále upravuje dopravní značka C 15a „Zimní výbava“ (viz galerie). Ta označuje úsek, kde je bez ohledu na povětrnostní podmínky vždy povinné mít zimní pneumatiky obuté. Značka přitom normálně platí celoročně, v některých případech je ale doplněna dodatkovou tabulkou upřesňující období její platnosti. Konec úseku označuje červeně přeškrtnutá značka C 15b „Zimní výbava - konec“.

Pokud tedy máte obuté letní pneu, na tomto úseku byste neměli co dělat, jelikož vám hrozí pokuta. Případně je nejlepší se takovým úsekům samozřejmě vyhnout.

Jaká je minimální hloubka vzorku u zimních pneu?

Zákon pochopitelně udává i minimální hloubku dezénu zimních pneumatik, která čítá 4 mm. A nelze také opomenut, že stejně povinné je mít u vozů do 3,5 tuny zimní pneumatiky obuté na všech kolech.

Při přezouvání je rovněž dobré zkontrolovat stáří pneumatiky (to platí i při přezouvání na letní). Je obecně známo, že pneumatiky staré 4-5 let už ztrácejí své původní vlastnosti a začínají být náchylné k defektu. Stáří pneu vyčtete na boku pláště u takzvaného DOT kódu – dvě první čísla udávají týden výroby, druhé dvě rok – například 1217 bude znamenat výrobu v 12. týdnu roku 2017.

Jaká hrozí pokuta za nepřezutí na zimní pneumatiky?

V blokovém řízení vám hrozí pokuta do 2000 korun. Jestliže navíc policista usoudí, že byste jízdou na nevyhovujících pneumatikách (letních či s malým vzorkem) mohli ohrozit bezpečnost a plynulost silničního provozu, má rovněž oprávnění zakázat vám pokračování v jízdě.

Kdy mohu znovu přezout na letní pneumatiky?

Jak káže zákon, zimní pneumatiky už nejsou okolními podmínkami na silnici vyžadovány v období od 1. dubna. Samozřejmě je ale zase na každém, aby zhodnotil počasí a situaci na silnicích. Pokud třeba v nočních či ranních hodinách stále hrozí mrazíky, nebo se nacházíte v horských oblastech, zimní pneumatiky se vám stále mohou hodit.

Můžu v létě jezdit na zimních pneumatikách?

Takzvané dojíždění zimních pneumatik v létě sice u nás není zakázané, ale odborníci to nedoporučují. Stejně jako pro zimní provoz na sněhu a námraze nejsou vhodné letní pneumatiky, opačně zase nejsou zimní pneumatiky vhodné do teplého počasí. Řada nezávislých testů ukázala, že kromě většího valivého odporu a tedy vyšší spotřeby paliva vozu, se zimní pneumatiky při vyšších okolních teplotách přehřívají a jejich schopnosti se při brzdění, zatáčení a obecně krizových situacích rapidně zhoršují.

Jaká je minimální hloubka vzorku u letních pneu?

Minimální hloubka dezénu u letních pneumatik je zákonem stanovená na 1,6 mm.

Stejně jako při přezouvání na zimní je pak opět dobré kontrolovat stáří vašich letních pneumatik. Je obecně známo, že pneumatiky staré 4-5 let už ztrácejí své původní vlastnosti a začínají být náchylné k defektu. Stáří pneu vyčtete na boku pláště u takzvaného DOT kódu – dvě první čísla udávají týden výroby, druhé dvě rok – například 1217 bude znamenat výrobu v 12. týdnu roku 2017.

Diskuze (48) Další článek: Horch je zpátky! Vymazlené Audi A8 L je synonymem luxusu, motor vás překvapí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,