Kdo zvítězil v grantovém programu Fordu?

O tom, že se do letošního ročníku grantového programu Ford Motor Company na obnovu životního prostředí přihlásilo 121 projektů, jsme vás informovali v polovině září, dnes se dočtete, které projekty byly nejlepší.
Kdo zvítězil v grantovém programu Fordu?
Hodnocením a posuzováním projektů se zabývala odborná komise, v jejímž „čele“ stála čestná předsedkyně komise senátorka Jaroslava Moserová, která byla přítomna na slavnostním předávání cen vítězným projektům.

Klepněte pro větší obrázekVítězný projekt je zaměřen na záchranu pily celodřevěné konstrukce s vodním pohonem z poloviny 19. století v obci Český Rudolec na Jindřichohradecku. Jedná se o unikátní technickou a řemeslnou památku, zcela ojedinělou stupněm svého dochování a úplností vnitřního vybavení. Cílem projektu je její kompletní renovace, uvedení do funkčního stavu a v dlouhodobém časovém horizontu také prezentace této staré pilařské a sekernické techniky veřejnosti. Senátorka Jaroslava Moserová o Klepněte pro větší obrázekněm říká:“ Jde o ojedinělou památku, která si zaslouží péči a je třeba opravdu ocenit nadšení a obětavost Zkrášlovacího spolku Rudolecko, který se ujal velkého úkolu obnovy vodní pily. Nepochybně tím přispějí nejen k záchraně ojedinělé památky, ale i k přitažlivosti své obce.“

Jak uvedl člen odborné poroty ing. arch. Vojtěch Láska, ředitel Státního památkového ústavu středních Čech, porota na projektu ocenila také projev občanské iniciativy „Zkrášlovacího spolku Rudolecko“, která je přesně tím typem iniciativ, které u nás dosud chybí. Obnova tohoto díla v neposlední řadě přispěje ke zkulturnění a zatraktivnění ještě před několika lety zdevastovaného kraje příhraničního pásu u hranice s Rakouskem.

Vítězný projekt získal finanční dotaci 250 000,- Kč. Projekt „Živel Země“ si odnáší 150 000,- Kč a Klepněte pro větší obrázekprojekt Rozšíření prohlídkového okruhu Ekotechnického muzea 100 000,- Kč. Čestná uznání a grant ve výši 20 000,- získaly projekty „Z rumiště skautské centrum pro ekologickou výchovu – 13.střediska Junáka Svazu skautů a skautek ČR, Brno; Program „Jak se zachraňuje Země“ divadla Piškot a projekt Dr. Milana Maršálka, Csc. Český svět – aby po nás něco hezkého zbylo, Akce 2001: Obnova kaple sv. Michala v Bulovce. „Budiž mu chvála, obětoval čas i vlastní prostředky a bude, jak doufám, příkladem i jiným občanům.“, dodává k projektu Dr. Maršálka senátorka Moserová.

Ford podporuje ekologické a kulturní projekty v Evropě

Již bylo zmíněno, že o finanční dotaci v Grantovém programu Ford Motor Company se v letošním roce Klepněte pro větší obrázekucházel rekordní počet 121 projektů. Z nichž 73 soutěžilo v kategorii kulturní a zbylých 48 v kategorii ekologické.

Evropská cena Henryho Forda za obnovu životního a kulturního dědictví (Henry Ford Klepněte pro větší obrázekEuropean Conservation Awards) vznikla v roce 1983 s cílem podpořit ekologické a kulturní projekty v evropských zemích. Její rostoucí popularita si vyžádala rozšíření i do dalších kontinentů – Asie a Jižní Ameriky, Afriky a na blízký východ.

Proto byla v roce 2000 přejmenována na Grantový program Ford Motor Company. Do změny v roce 2000 se tohoto programu zúčastnilo více než 15 000 projektů ze 34 evropských zemí. Významnou tradici si cena získala i v České republice, kde se počet přihlášených projektů každým rokem zvyšuje.
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

dnes | Milan Lažanský
Minitest Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC: Jsou vylepšení znát?

Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC (minitest )

Mitsubishi ASX se v provedení modelového roku 2018 nezměnilo po technické stránce, zapracovalo ale na designu.

13.  1.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků
TEST Kia Stinger GT 3.3 T-GDI AWD: Díky, Alberte!

Kia Stinger GT 3.3 T-GDI AWD

Trvalo více než pět let, než Kia přetavila fantastický koncept GT v produkční auto. Najala na to ty správné lidi a výsledkem je gran turismo, který nemá v historii značky obdoby.

11.  1.  2018 | Jan Mička | 114 příspěvků