Kdo zvítězil v grantovém programu Fordu?

O tom, že se do letošního ročníku grantového programu Ford Motor Company na obnovu životního prostředí přihlásilo 121 projektů, jsme vás informovali v polovině září, dnes se dočtete, které projekty byly nejlepší.
Kdo zvítězil v grantovém programu Fordu?
Hodnocením a posuzováním projektů se zabývala odborná komise, v jejímž „čele“ stála čestná předsedkyně komise senátorka Jaroslava Moserová, která byla přítomna na slavnostním předávání cen vítězným projektům.

Klepněte pro větší obrázekVítězný projekt je zaměřen na záchranu pily celodřevěné konstrukce s vodním pohonem z poloviny 19. století v obci Český Rudolec na Jindřichohradecku. Jedná se o unikátní technickou a řemeslnou památku, zcela ojedinělou stupněm svého dochování a úplností vnitřního vybavení. Cílem projektu je její kompletní renovace, uvedení do funkčního stavu a v dlouhodobém časovém horizontu také prezentace této staré pilařské a sekernické techniky veřejnosti. Senátorka Jaroslava Moserová o Klepněte pro větší obrázekněm říká:“ Jde o ojedinělou památku, která si zaslouží péči a je třeba opravdu ocenit nadšení a obětavost Zkrášlovacího spolku Rudolecko, který se ujal velkého úkolu obnovy vodní pily. Nepochybně tím přispějí nejen k záchraně ojedinělé památky, ale i k přitažlivosti své obce.“

Jak uvedl člen odborné poroty ing. arch. Vojtěch Láska, ředitel Státního památkového ústavu středních Čech, porota na projektu ocenila také projev občanské iniciativy „Zkrášlovacího spolku Rudolecko“, která je přesně tím typem iniciativ, které u nás dosud chybí. Obnova tohoto díla v neposlední řadě přispěje ke zkulturnění a zatraktivnění ještě před několika lety zdevastovaného kraje příhraničního pásu u hranice s Rakouskem.

Vítězný projekt získal finanční dotaci 250 000,- Kč. Projekt „Živel Země“ si odnáší 150 000,- Kč a Klepněte pro větší obrázekprojekt Rozšíření prohlídkového okruhu Ekotechnického muzea 100 000,- Kč. Čestná uznání a grant ve výši 20 000,- získaly projekty „Z rumiště skautské centrum pro ekologickou výchovu – 13.střediska Junáka Svazu skautů a skautek ČR, Brno; Program „Jak se zachraňuje Země“ divadla Piškot a projekt Dr. Milana Maršálka, Csc. Český svět – aby po nás něco hezkého zbylo, Akce 2001: Obnova kaple sv. Michala v Bulovce. „Budiž mu chvála, obětoval čas i vlastní prostředky a bude, jak doufám, příkladem i jiným občanům.“, dodává k projektu Dr. Maršálka senátorka Moserová.

Ford podporuje ekologické a kulturní projekty v Evropě

Již bylo zmíněno, že o finanční dotaci v Grantovém programu Ford Motor Company se v letošním roce Klepněte pro větší obrázekucházel rekordní počet 121 projektů. Z nichž 73 soutěžilo v kategorii kulturní a zbylých 48 v kategorii ekologické.

Evropská cena Henryho Forda za obnovu životního a kulturního dědictví (Henry Ford Klepněte pro větší obrázekEuropean Conservation Awards) vznikla v roce 1983 s cílem podpořit ekologické a kulturní projekty v evropských zemích. Její rostoucí popularita si vyžádala rozšíření i do dalších kontinentů – Asie a Jižní Ameriky, Afriky a na blízký východ.

Proto byla v roce 2000 přejmenována na Grantový program Ford Motor Company. Do změny v roce 2000 se tohoto programu zúčastnilo více než 15 000 projektů ze 34 evropských zemí. Významnou tradici si cena získala i v České republice, kde se počet přihlášených projektů každým rokem zvyšuje.
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 29 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků