Kdo je Herbert Diess, nový nejvyšší muž VW? Osvědčil se už v BMW, umí šetřit

Nový nejvýše postavený muž koncernu Volkswagen je podle znalců příznivec úsporných opatření.
Kdo je Herbert Diess, nový nejvyšší muž VW? Osvědčil se už v BMW, umí šetřit

Obrovské pravomoci získal po rozhodnutí dozorčí rady společnosti Volkswagen nový generální ředitel této největší evropské automobilky Herbert Diess. Nejenže se stane hlavou koncernu, ale současně bude mít na starosti i vývoj nových automobilů a informačních technologií pro autonomní vozy.

Aby toho neměl málo, nechá si nadále pod sebou hlavní koncernovou značku Volkswagen a k ní přičlenil zodpovědnost i za další dvě "objemové" značky, což jsou Škoda a Seat

Volkswagen Touareg III poprvé naživo: Toto je nová vlajková loď VW!

Volkswagen Touareg III poprvé naživo: Toto je nová vlajková loď VW!

Diess se vlády nad Volkswagenem ujímá necelé tři roky poté, co do sídla VW ve Wolfsburgu nastoupil. Je ovšem pravdou, že již tehdy odborníci předpovídali, že se jednou usadí v tom nejdůležitějším křesle.

Tento manažer má pověst tvrdého muže, který se umí postavit i odborářským bossům. Ti mají ve Volkswagenu na naše poměry až nepředstavitelný vliv. Nebojí se také prosazovat úsporná opatření. I díky tomu se například zisk Volkswagenu dosažený v loňském roce dostal na novou rekordní úroveň. To se stalo i přesto, že v USA se musí platit "mastné pokuty" a je nutné se potýkat s odlivem zákazníkům od dieselových motorů.

Revoluční motor 1.5 TSI BM je úsporný jako turbodiesel. Zde jsou důvody

Revoluční motor 1.5 TSI BM je úsporný jako turbodiesel. Zde jsou důvody

Herbert Diess má nepochybně pro svoji novou roli velké předpoklady. Má technické vzdělání, které získal při svém šestiletém inženýrském studiu na Technické univerzitě v Mnichově. Zde promoval v roce 1983. Jeho studijním oborem byly automobilové technologie.

Dalších pět let pak pracoval jako vědecký pracovník v Institutu pro obráběcí stroje a průmyslový management. Ten existuje při zmíněné univerzitě. Během té doby zvládl Diess získat také doktorský titul.

O technologiích ví hodně

Teprve v roce 1989, kdy mu bylo už 31 let, definitivně opustil akademickou půdu a začal pracovat pro firmu Robert Bosch. Odtud o sedm let později přestoupil k BMW. Zde působil téměř dvě desetiletí a postupně se vypracoval až do nejužšího vedení. V letech 2007 až 2014 byl členem představenstva. Navíc v letech 2012 až 2014 měl zodpovědnost za vývoj. 

Volkswagen ukázal nový sedan. Je to taková Octavia za 330.000 Kč

Volkswagen ukázal nový sedan. Je to taková Octavia za 330.000 Kč

Když tedy v roce 2015 odcházel k Volkswagenu, měl nepochybně v hlavě povědomost o všech chystaných projektech i technologiích. Zřejmě také proto brzy po svém příchodu do Volkswagenu rozhodl o zesílení ofenzivy na poli elektromobilů. Již za jeho působení se představily všechny čtyři koncepty nové elektromobilní řady I.D.

S největší pravděpodobností to byl také on, kdo rozhodl o zrušení některých ztrátových projektů, jako by nejspíše byla nová generace Volkswagenu Phaeton či nástupce kompaktního kupé Scirocco. Své další záměry nepochybně odhalí v příštích týdnech a měsících. Možná již během tiskové konference na nadcházejícím autosalonu v Pekingu.

Nový VW Passat má dorazit už na podzim. Bude vypadat takto?

Nový VW Passat má dorazit už na podzim. Bude vypadat takto?

Jmenování Diesse na takto vysokou pozici je podle analytiků dobrým krokem. "Diess je akční člověk, pro Volkswagen je to nejrozumnější volba, aby vedl skupinu do další fáze její transformace," uvedl analytik Frank Schwope z Nord LB. Uvítali to také držitelé akcií automobilky. Cenné papíry Volkswagenu totiž už ve čtvrtek na frankfurtské burze navýšily cenu o 1,99 procenta na 176,60 eura.

Minitest VW Amarok 3.0 TDI V6 4Motion Aventura: Všech pick-upů král

VW Amarok 3.0 TDI/190 kW 4M (minitest)

Volkswagen, nikoli bez souvislosti s novým emisním měřícím cyklem WLPT, pozměnil motorovou nabídku svého již deset let sloužícího pick-upu Amarok, který nyní nabízí v podstatě jediný motor. Nebojte se, jsou to dobré zprávy.

21.  3.  2019 | Petr Schnagl | 46 příspěvků
Minitest Renault Kadjar 1.3 TCe: Malé srdce, velké odhodlání

Renault Kadjar 1.3 TCe (minitest)

Kadjar se v přívalu nových crossoverů možná poněkud ztrácí. O to více ale zaujme, když začnete zkoumat, co je za tou nenápadnou fasádu. A to i malé třináctistovce navzdory, protože funguje pozoruhodně dobře.

19.  3.  2019 | Miro Mihálik | 13 příspěvků
Minitest Honda CR-V 2.0 i-MMD Hybrid 2WD: Napravení reputace?

Honda CR-V 2.0 i-MMD Hybrid (minitest)

Honda se u nové generace modelu CR-V vzdala naftového motoru. Alternativou je hybrid s velice slušným výkonem 135 kW, který mě fascinoval ve více ohledech. Hlavně pak technikou.

17.  3.  2019 | Jan Mička | 37 příspěvků