Kde se vyrábí litá kola?

Ford Motor Company uspořádala v úterý 13. listopadu pro vybrané novináře zajímavou podívanou. Jednalo se o prohlídku továrny jednoho z jejích dodavatelů.
Kde se vyrábí litá kola?

Konkrétně potom o dodavatele autokol a alukol. Po zhruba padesátiminutovém letu z Prahy do Ostravy následovala tisková konference s předními představiteli společností Ford MC, Hayes Lemmerz Autokola a.s. a Hayes Lemmerz Alukola, s.r.o. V zápětí přišla na řadu exkurze přímo v těchto závodech. Průvodcování se osobně ujali ředitelé těchto firem Erich Zipser (HL Autokola a.s.) a René Hilscher (HL Alukola, s.r.o.).

Klepněte pro větší obrázekTi novináře provedli postupně oběma továrnami a podrobně jim vysvětlili, jak vzniká jedna z nejdůležitějších součástí automobilu. Výroba kol se v Ostravě-Kunčicích datuje již k roku 1930. Od té doby už se ale v Kunčicích roztavilo hodně hliníku a zpracovalo spousta metrů ocelové pásoviny.

Obě tyto továrny dnes dodávají svá kola pro klíčové modely Fordu (HL Autokola - Transit a Focus, HL Alukola - Fiesta a Mondeo). Tyto firmy jsou zároveň také, kromě jiných, předním dodavatelem svých výrobků pro mladoboleslavskou Škodovku. Celková plánovaná kapacita výroby činí Klepněte pro větší obrázeknapříklad v případě alukol 1.128.000 kusů v roce 2001. Firma Hayes Lemmerz Alukola působí ve více jak šesti zemích Evropy, kde má své továrny a v současné době u nás zaměstnává asi 250 zaměstnanců.

Výroba litých kol, kterými je v případě automobilky Ford vybaveno asi 20 až 30 procent automobilů, začala v Kunčicích už v polovině roku 1999. Samotná výroba se Klepněte pro větší obrázekpak skládá z odlévání a následného tepelného zpracování hliníku v žhavících pecích na středisku slévárny. Následuje strojní opracování kol, které je prováděno v obráběcích centrech ve středisku obroby. Vše na závěr završí finální operace, kterou je proces lakování. Klepněte pro větší obrázek

René Hilscher také upozornil na to, že současným hliníkovým kolům nedokáže ublížit ani sůl a tudíž jsou vhodné i pro zimní provoz.

Ředitel nákupu Ford Motor Company, s.r.o. Štefan Tyrpák si zakládá především na velmi dobré spolupráci s dodavatelskými firmami a zdůraznil stále vzrůstající kvalitu Klepněte pro větší obrázekdodávaných výrobků.

Dnes je v České a Slovenské republice 26 dodavatelů, kteří se podílí na výrobě Klepněte pro větší obrázekmodelů automobilky Ford. 

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 8 příspěvků
Minitest Škoda Karoq 1.0 TSI: Dělám, co můžu! Stačí to?

Škoda Karoq 1.0 TSI (minitest)

Zázraky od malého litrového tříválce v poměrně velkém crossoveru raději nečekejte, poněkud překvapivě však základní motor z Karoqu nepoužitelnou brzdu provozu nedělá.

12.  5.  2018 | Miro Mihálik | 86 příspěvků
Minitest BMW 630d xDrive Gran Turismo: Rudý samet

BMW 630d xDrive GT (minitest)

Třílitrový šestiválce s jedním turbodmychadlem byl ještě donedávna základním vznětovým agregátem BMW 6 GT. Výkon 195 kW není malý, dost možná ani více nepotřebujete.

8.  5.  2018 | Jan Mička | 12 příspěvků