Kawasaki ZZR1400: nejsilnější sériová motorka světa v akci (jízdní dojmy)

Měli jsme možnost vyzkoušet celou paletu motocyklů z nabídky Kawasaki. Mezi nimi jasně zářily dvě největší novinky letošního roku: litrová Ninju ZX-10R a supersilný tourer ZZR1400. K dispozici byly ale i další modely jako ER-6n, Z750S nebo ZX-6R Ninja. Jak vypadá jízda s dvousetkoňovou motorkou? Přečtěte si naše první dojmy.
Kawasaki ZZR1400: nejsilnější sériová motorka světa v akci (jízdní dojmy)
Seznam kapitol
  1. Úvod, Kawasaki Z750 S a ZX-6R Ninja
  2. Kawasaki ER-6n, ER-6f a ZX-10R Ninja
  3. Nejsilnější sériový motocykl světa: ZZR1400 a kompletní fotogalerie

Výhradní dovozce Kawasaki do České republiky, společnost ASKO KC, vybral k tiskové konferenci a představení nových motocyklů poslední den měsíce května a západočeskou vesničku Rabí, kde se mimo jiné nachází i nejrozsáhlejší zřícenina hradu na území ČR.

Klepněte pro větší obrázek
Hrad Rabí

Z Brna je to poměrně daleko, ale možnost vyzkoušet nejsilnější sériový motocykl světa, model ZZR1400, faceliftovanou litrovou Ninju ZX-10R nebo další novinku ER-6 v obou verzích nám předesílala, že zde nesmíme chybět.

 

Akce začínala v 10:00 krátkou tiskovou konferencí, kde nás majitel společnosti seznámil s pozicí motocyklů Kawasaki na českém trhu. Kawasaki má z japonských výrobců sice nejmenší podíl zákazníků, ale dovozce zaznamenal prodejní nárůst a z celkového koláče jí letos patří zhruba 6,5 procenta trhu oproti loňským 4,5 %.

 

Po stručném doporučení trasy nás čekala zmiňovaná šestice motorek a půlhodinové intervaly na jednu vyjížďku. První dvojice motocyklů, které jsme si vzali "do parády", byly modely Z750S a ZX-6R Ninja.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Depo bylo na dvoře hotelu Atawa

Kawasaki Z750S

Přední maska polokapotovaného "malého Zeda" přispívá k cestovnímu vzhledu stroje. Celkově klasičtější tvary mu na agresivitě taky nepřidávají. Oproti „nahaté“ verzi nemá dělené sedlo a je navíc vybaven madly pro spolujezdce. Pod osmnáctilitrovou nádrží je kapalinou chlazený, čtyřtaktní řadový čtyřválec o objemu 748 ccm. Agregát má výkon 81 kW (110 k) v 11 000 ot/min a maximální točivý moment 75 Nm je k dispozici v 8 200 ot/min. Suchá hmotnost stroje ve verzi S je 195 kg.

Umístění ovládacích prvků a příjemně vzpřímená poloha vyhovuje malým i velkým postavám. Měkké sedlo je dostatečně široké a pohodlné a vyšší větrný štítek kryje řidiče i proti povětrnostním vlivům. Správně hluboký zvuk motoru linoucí se z dlouhé koncovky výfuku nechá konkurenci přemýšlet, jak to vlastně s těmi euro normami ve skutečnosti je.

Dostatečně silný motor vám dovolí užívat si i sportovnější tempo jízdy. Jeho pohonné jednotky byl čistý bez vibrací. Velký nástup výkonu začíná ve středních otáčkách a narůstá až ke svému maximu v 11 000 ot. Podvozek je nastaven tak akorát: nechá vás v klidu cestovat, když rozumně pohltí i větší nerovnosti, a při ostré jízdě vás podrží. Dávkování brzdné síly je plynulé a plně odpovídá zaměření stroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Model Z750S

Kawasaki ZX-6R Ninja

Ostré hrany, jemné křivky, perfektně propracované veškeré detaily jasně naznačují, kam šestková Ninja míří. Na stupně vítězů. Delší kapotáž a širší nádrž dělají mašinu na první pohled větší než ve skutečnosti je. Designově povedený je i LCD display s digitálním otáčkoměrem, jeho funkčnost je ale o poznání horší. Naštěstí u Kawasaki tuto stížnost již vyslyšeli a na větší, litrové Ninje ZX-10R, se po faceliftu objevil opět analogový otáčkoměr.

Pod kapotou je kapalinou chlazený, čtyřtaktní řadový čtyřválec o objemu 636 ccm s výkonem 100 kW (136 k) v 14 000 ot. Jen tak pro zajímavost, litrový výkon tohoto agregátu je famózních 214 koní. Maximální točivý moment je 70,5 Nm v 11 500 ot/min. Maličko úsměvně působí nabídka Kawasaki, že tento stroj je u nás možné objednat i pro 18tileté řidiče, tj. s omezeným výkonem na 25 kW.

Malá stavba motocyklu se projeví po nasednutí. Nízko položená řídítka, tvrdé sedlo, sportovní poloha jasně ukazují, že máte v ruce zbraň, určenou především pro řádění na okruhu. Motor ZX-6R mohutně táhne již od nízkých otáček, zvuk linoucí se z výfuku umístěným pod sedlem nabývá s otáčkami na síle, stejně jako zátah.

Projev motoru je lineární, sametově hladký. Od 10 tis. otáček nastává to pravé peklo, které končí ve špici někde kolem 14 000 ot.  Podvozek stroje je tvrdý, precizně držel stopu i na nerovnostech. Brzdný systém je ostrý (dva kotouče 300 mm s radiálními třmeny vpředu), velmi čitelný a snadno dávkovatelný.

Pro mne, řidiče o výšce 191 cm, byl tento stroj v podstatě neřiditelný. Po usednutí do sedla jsem se koleny kopal do loktů, a proto lehká přeháňka, která se během mé jízdy spustila, byla pro mne vysvobozením a já mohl malou Ninju hned vrátit. Naopak kolega s výškou 175 cm si tuto malou raketku velmi pochvaloval a na konci dne silně uvažoval, že si jí odveze domů v kufru redakčního auta.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
"Malá Ninja" = ZX-6R

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Úvod, Kawasaki Z750 S a ZX-6R Ninja
  2. Kawasaki ER-6n, ER-6f a ZX-10R Ninja
  3. Nejsilnější sériový motocykl světa: ZZR1400 a kompletní fotogalerie
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků