Karosa konečně prodala plynové autobusy i u nás

Společnost Karosa z Vysokého Mýta, která se specializuje na výrobu autobusů, prodala v České republice první autobusy, které jezdí na zemní plyn. První čtyři kusy míří do Havířova, kde tamní ČSAD jako jedno z mála u nás používá tento typ pohonu. Jde vůbec o první takto upravené autobusy, které Karosa prodala ve východní Evropě. Přitom jich ročně prodá až 500 kusů, ovšem do jiných zemí. Hlavním omezením pro nasazení autobusů, které jezdí na zemní plyn, je jeho malé rozšíření, kdy čerpací stanice jsou pouze v několika málo městech. Přitom výrobců autobusů na zemní plyn je u nás více, mimo Karosu se tímto zabývá i pražský Ekobus a nyní i Tedom z Třebíče. Za čtyři nízkopodlažní autobusy zaplatí Havířov přibližně 26 milionu korun, přičemž získá od státu dotaci 700 000 Kč na každý kus.
TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG: Opravdu má spotřebu dieselu?

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG

Volkswagen dopřál motoru 1.5 TSI Evo Bluemotion řadu systémů, které dnes stále nejsou úplně běžné. Výsledkem má být zážehový agregát se spotřebou vznětového. Platí to i mimo laboratoře?

19.  6.  2018 | Jan Mička | 68 příspěvků
Minitest Renault Twingo GT: Rošťák svázaný svou vlastní koncepcí

Renault Twingo GT (minitest)

Renault Sport si tentokrát v rámci své kúry GT posvítil na toho nejmenšího. Co přináší oproti standardní verzi?

14.  6.  2018 | Milan Lažanský | 9 příspěvků
TEST Toyota Yaris GRMN: Tryskomyš ze staré školy

Toyota Yaris GRMN

Co se stane, když do Yarisu namontujete kompresorovou osmnáctistovku Toyoty dodávanou pro Lotus Elise? Když je za tím Gazoo Racing, který staví auta pro Le Mans i WRC, tak možná tušíte.

12.  6.  2018 | Miro Mihálik | 9 příspěvků