Karavan Airstream eStream ukazuje budoucnost kempování. Pomůže při jízdě a zaparkuje sám

Doba se mění a karavan už nemusí být jen bouda na kolech s postelí uvnitř. Koncept stylového obytného přívěsu eStream je plný baterek a překvapení.

Mateřská společnost výrobce krásných lesklých karavanů Airstream, firma Thor Industries, přivezla na přehlídku RV SuperShow na Floridě svou vizi budoucnosti. Její obytný přívěs vypadá samozřejmě velmi hezky, má LED vnější osvětlení, kvalitně zpracovaný vnitřek s luxusní kuchyní, televizí, lůžkem i toaletou... Ale to nejzajímavější se skrývá v podlaze.

Před i za nápravou najdete baterie, mezi samotnými koly pak elektrický pohon, vyvinutý společností ZF. Elektromotor může v určitých situacích pomoci tažnému vozidlu a snížit tak spotřebu, která při pohybu takové soupravy pochopitelně roste. Tato pomoc je zvláště užitečná pro elektromobily, s nimiž by cestovatelé karavan eStream táhli. Záleží samozřejmě na hmotnosti přívěsu, jeho aerodynamických vlasnostech a dalších faktorech, ale dle nezávislých testů prý tahání umí snížit dojezd elektromobilů až o polovinu, extra asistence proto přijde vhod. Otázkou ale je, zda se hmotnost baterií podařilo vyvážit deklarovanou elektrickou pomocí při jízdě.

Skrze aplikaci můžete dále s karavanem snadno manévrovat a po vyháknutí ho v kempu bez námahy odvelet tam, kde ho chcete mít zaparkovaný. Baterie pak mohou jistě sloužit k napájení světel a spotřebičů, když zakotvíte mimo civilizaci a daleko od zdroje elektrické energie. Přes aplikaci dále můžete ovládat různé funkce karavanu a získávat informace o jeho stavu. Jde zatím o koncept, ale jde o poměrně jednoduchou techniku, která by mohla (nejen) majitele elektromobilů oslovit.

Tesla

Tesla Motors je společnost z kalifornského Silicon Valley, která se specializuje výhradně na výrobu elektromobilů.

Kromě vlastních modelů Tesla spolupracuje na vývoji automobilů s elektrickým pohonem také s jinými automobilkami a firmami.

Tesla Model S • Tesla Model 3 • Tesla Model X • Tesla Model Y • Tesla Cybertruck

Diskuze (2) Další článek: Chevy Corvette slaví 70. výročí speciální edicí. Odkaz na úspěch ponesou i ostatní modely

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,