Kapsch na špici výzkumu mýtných systémů

Ve Švédsku byl zahájen vývojový projekt „Arena“, jehož záměrem je vyvinout koncept celoplošného zpoplatnění silnic a dálnic pro těžká nákladní vozidla. Firma Kapsch se společně s řadou prestižních firem podílí na tomto rozsáhlém výzkumném a vývojovém projektu, který bude trvat do 2008.

Cílem Švédského experimentu je vyhodnotit nejlepší způsob pro vybudování systému zpoplatnění těžkých nákladních vozidel ve Švédsku. Záměr je v souladu v cílem švédské státní administrativy i v souladu se záměry Evropské Unie v oblasti evropských elektronických mýtných systémů. Projekt bude zahrnovat různé účastníky a zvažovat jejich požadavky, hodnotit mj. využití satelitní technologie v kombinaci s mikrovlnnými systémy pro elektronické vybírání mýta.

Výzkum může přinést i zcela nové, nečekané poznatky. Projekt „Arena“ nemá pouze technologickou část. Měl by podpořit i spolupráci mezi různými účastníky, včetně spolupráce státního sektoru a soukromého průmyslu. Kromě získání nových znalostí a zkušeností by se zároveň měla ověřit efektivnost a nové možnosti komunikace a spolupráce mezi zúčastněnými subjekty. To vše by mělo zlepšit možnosti Švédska pro vybudování mýtného systému v rámci pěti let. Jaká bude použita finální technologie, o tom se bude uvažovat na základě výsledků projektu.

Sami Švédové nedávno spustili v centru Stockholmu do pokusného provozu elektronický systém pro výběr městského mýta na bázi mikrovlnné technologie. V Londýně byla společnost Kapsch vybrána, aby sem dodala svou velmi úspěšnou mikrovlnou technologii pro zlepšení výkonnosti již existujícího městského mýtného systému, fungujícího na bázi videokamer. Mikrovlnné systémy pro elektronické vybírání mýta jsou nejrozšířenější v tomto oboru. Mikrovlnná technologie je standardizovaná, byla vytvořena a vyvinuta společně se společnostmi, zabývajícími se výběrem mýta, nabízí spolehlivý, rychlý provoz s nízkými riziky. Je užívána téměř ve všech zemích Evropské Unie (Velká Británie, Irsko, Francie, Španělsko, Portugalsko, Itálie, Švédsko, Dánsko, Norsko, Řecko, Rakousko, Slovinsko) také USA, v Jižní Americe, Austrálii, Jižní Africe, Číně atd…

„O satelitních systémech se mnoho mluví i píše. Okouzlení touto technologií však zatím překrylo obchodní stránku věci. Nemělo by smysl nabízet novou technologii, pokud by nedosahovala parametrů, kvality a efektivity technologie předchozí. Současné špičkové mikrovlnné systémy jsou produktem mnohaletého vývoje a zkušeností, neobjevily se přes noc. Satelitní systémy logicky kráčejí obdobnou cestou a naše společnost má cíl stát se špičkou i v tomto oboru. Již dnes je však zřejmé, že satelitní systémy nedosáhnou tak brzy úspěšnost výběru mýta, srovnatelnou s mikrovlnnými systémy,“ říká Ing. Karel Feix, generální ředitel Kapsch TELECOM spol s r. o.

V České republice se nyní buduje moderní systém výkonového zpoplatnění. Je budován jako tzv. otevřený – bude schopen bez velkých dodatečných nákladů zahrnout do svého provozu i vyvíjenou satelitní technologii včetně například systému GPS. Jedná se o součást nabídky, se kterou firma Kapsch v Čechách vyhrála výběrové řízení na vybudování tohoto systému. Požadavky zadavatele zněly na český systém, schopný zajistit nejméně 95 procentní úspěšnost výběru mýta, což v současnosti zajišťují pouze mikrovlnné technologie. Na již vybudovaném systému lze bez zvláštních úprav spustit i řadu pokročilých, tzv. telematických služeb, zvyšujících například výrazně bezpečnost provozu.

Společnost Kapsch se vzhledem na neustále se zvyšující intenzitu dopravy zabývá vývojem aplikací dopravní telematiky, které považuje za důležitý přínos k bezpečnosti dopravy. Například v Rakousku spolupracuje s tamním Ministerstvem dopravy a infrastruktury na výzkumním projektu řízení a kontroly přepravy nebezpečných nákladů či na celorakouském pilotním projektu včasného rozpoznání řidičů v protisměru. .
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

22.  3.  2018 | Jan Mička | 55 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 73 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků