Kapsch na špici výzkumu mýtných systémů

Kapsch na špici výzkumu mýtných systémů

Ve Švédsku byl zahájen vývojový projekt „Arena“, jehož záměrem je vyvinout koncept celoplošného zpoplatnění silnic a dálnic pro těžká nákladní vozidla. Firma Kapsch se společně s řadou prestižních firem podílí na tomto rozsáhlém výzkumném a vývojovém projektu, který bude trvat do 2008.

Cílem Švédského experimentu je vyhodnotit nejlepší způsob pro vybudování systému zpoplatnění těžkých nákladních vozidel ve Švédsku. Záměr je v souladu v cílem švédské státní administrativy i v souladu se záměry Evropské Unie v oblasti evropských elektronických mýtných systémů. Projekt bude zahrnovat různé účastníky a zvažovat jejich požadavky, hodnotit mj. využití satelitní technologie v kombinaci s mikrovlnnými systémy pro elektronické vybírání mýta.

Výzkum může přinést i zcela nové, nečekané poznatky. Projekt „Arena“ nemá pouze technologickou část. Měl by podpořit i spolupráci mezi různými účastníky, včetně spolupráce státního sektoru a soukromého průmyslu. Kromě získání nových znalostí a zkušeností by se zároveň měla ověřit efektivnost a nové možnosti komunikace a spolupráce mezi zúčastněnými subjekty. To vše by mělo zlepšit možnosti Švédska pro vybudování mýtného systému v rámci pěti let. Jaká bude použita finální technologie, o tom se bude uvažovat na základě výsledků projektu.

Sami Švédové nedávno spustili v centru Stockholmu do pokusného provozu elektronický systém pro výběr městského mýta na bázi mikrovlnné technologie. V Londýně byla společnost Kapsch vybrána, aby sem dodala svou velmi úspěšnou mikrovlnou technologii pro zlepšení výkonnosti již existujícího městského mýtného systému, fungujícího na bázi videokamer. Mikrovlnné systémy pro elektronické vybírání mýta jsou nejrozšířenější v tomto oboru. Mikrovlnná technologie je standardizovaná, byla vytvořena a vyvinuta společně se společnostmi, zabývajícími se výběrem mýta, nabízí spolehlivý, rychlý provoz s nízkými riziky. Je užívána téměř ve všech zemích Evropské Unie (Velká Británie, Irsko, Francie, Španělsko, Portugalsko, Itálie, Švédsko, Dánsko, Norsko, Řecko, Rakousko, Slovinsko) také USA, v Jižní Americe, Austrálii, Jižní Africe, Číně atd…

„O satelitních systémech se mnoho mluví i píše. Okouzlení touto technologií však zatím překrylo obchodní stránku věci. Nemělo by smysl nabízet novou technologii, pokud by nedosahovala parametrů, kvality a efektivity technologie předchozí. Současné špičkové mikrovlnné systémy jsou produktem mnohaletého vývoje a zkušeností, neobjevily se přes noc. Satelitní systémy logicky kráčejí obdobnou cestou a naše společnost má cíl stát se špičkou i v tomto oboru. Již dnes je však zřejmé, že satelitní systémy nedosáhnou tak brzy úspěšnost výběru mýta, srovnatelnou s mikrovlnnými systémy,“ říká Ing. Karel Feix, generální ředitel Kapsch TELECOM spol s r. o.

V České republice se nyní buduje moderní systém výkonového zpoplatnění. Je budován jako tzv. otevřený – bude schopen bez velkých dodatečných nákladů zahrnout do svého provozu i vyvíjenou satelitní technologii včetně například systému GPS. Jedná se o součást nabídky, se kterou firma Kapsch v Čechách vyhrála výběrové řízení na vybudování tohoto systému. Požadavky zadavatele zněly na český systém, schopný zajistit nejméně 95 procentní úspěšnost výběru mýta, což v současnosti zajišťují pouze mikrovlnné technologie. Na již vybudovaném systému lze bez zvláštních úprav spustit i řadu pokročilých, tzv. telematických služeb, zvyšujících například výrazně bezpečnost provozu.

Společnost Kapsch se vzhledem na neustále se zvyšující intenzitu dopravy zabývá vývojem aplikací dopravní telematiky, které považuje za důležitý přínos k bezpečnosti dopravy. Například v Rakousku spolupracuje s tamním Ministerstvem dopravy a infrastruktury na výzkumním projektu řízení a kontroly přepravy nebezpečných nákladů či na celorakouském pilotním projektu včasného rozpoznání řidičů v protisměru. .
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

bazar

MINI Mini 1,6
Rok výroby: 2009
Stav: 66 564 km
Cena: 163 000 Kč
MINI Mini 1,6
Rok výroby: 2007
Stav: 97 288 km
Cena: 250 000 Kč
MINI Countryman 1,6
Rok výroby: 2013
Stav: 47 983 km
Cena: 378 000 Kč
MINI Mini 1,4
Rok výroby: 2009
Stav: 156 911 km
Cena: 130 000 Kč
MINI Mini 1,6
Rok výroby: 2010
Stav: 83 187 km
Cena: 316 000 Kč
MINI Mini 1,6
Rok výroby: 2009
Stav: 110 855 km
Cena: 250 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků
Test ojetiny BMW Z4 (E85): Divoký design, ale také poctivá mechanika

Ojetina: BMW Z4

Příchod BMW Z4 způsobil po uhlazeném Z3 docela šok. Pod rozbouřenou karoserií se ale skrývá osvědčená technika. Na co si dát pozor?

12.  8.  2017 | David Rusol | 7 příspěvků