Kamiony z našich silnic jen tak nezmizí, jsou levnější

Po vstupu České republiky do EU se znatelně zvedl počet kamiónů na dálnicích a rychlostních silnicích. Jedním z řady důvodů je zavedení mýtného v Německu a Rakousku, zajížďka přes ČR vyjde mnohem levněji. Ministerstvo dopravy zareagovalo vzniklou skutečnost celkem pozdě, odsouhlasení elektronického mýtného sice už proběhlo, ale zavedení se posouvá až na rok 2007. Celou situaci jsme probírali ve starším článku, proto nemá smysl se k ní vracet. Uvedu zde ještě jeden důvod, proč firmy dávají přednost kamionové dopravě před vlakovou.

Ministr dopravy, Milan Šimonovský, uvedl ve čtvrtečním dopoledním vysílání Radiožurnálu zajímavou analýzu nákladů při dopravě zboží vlakem a kamiónem. Kvůli zavedenému systému poplatků při využití vlaků jsou výdaje při přepravě 40 tun zboží asi 4x dražší než při využití služeb kamionové přepravy. Další nespornou výhodou kamiónů je možnost flexibility, dojet od firmy až do cíle přepravy; u vlaku musíte počítat s překládáním zboží.

Jde o další důkaz, že zavedením mýtného kamiony z českých silnici nezmizí jak mávnutím kouzelného proutku; pravděpodobně se nezmění vůbec nic. Náklady na přepravu zboží kamionem zůstanou i nadále nesrovnatelně nižší než v případě vlakové dopravy a české mýtné bude jistě citelně levnější než to rakouské či nemecké. České silnice jsou zkrátka poddimenzované a přeplněné dálnici D1 by k plynulosti dopravy pomohlo především postavení třetího pruhu, o kterém se zmínil ministr Šimonovský na nedávné tiskové konferenci.

TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

včera | Radek Pecák | 19 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků