Kamiony z našich silnic jen tak nezmizí, jsou levnější

Po vstupu České republiky do EU se znatelně zvedl počet kamiónů na dálnicích a rychlostních silnicích. Jedním z řady důvodů je zavedení mýtného v Německu a Rakousku, zajížďka přes ČR vyjde mnohem levněji. Ministerstvo dopravy zareagovalo vzniklou skutečnost celkem pozdě, odsouhlasení elektronického mýtného sice už proběhlo, ale zavedení se posouvá až na rok 2007. Celou situaci jsme probírali ve starším článku, proto nemá smysl se k ní vracet. Uvedu zde ještě jeden důvod, proč firmy dávají přednost kamionové dopravě před vlakovou.

Ministr dopravy, Milan Šimonovský, uvedl ve čtvrtečním dopoledním vysílání Radiožurnálu zajímavou analýzu nákladů při dopravě zboží vlakem a kamiónem. Kvůli zavedenému systému poplatků při využití vlaků jsou výdaje při přepravě 40 tun zboží asi 4x dražší než při využití služeb kamionové přepravy. Další nespornou výhodou kamiónů je možnost flexibility, dojet od firmy až do cíle přepravy; u vlaku musíte počítat s překládáním zboží.

Jde o další důkaz, že zavedením mýtného kamiony z českých silnici nezmizí jak mávnutím kouzelného proutku; pravděpodobně se nezmění vůbec nic. Náklady na přepravu zboží kamionem zůstanou i nadále nesrovnatelně nižší než v případě vlakové dopravy a české mýtné bude jistě citelně levnější než to rakouské či nemecké. České silnice jsou zkrátka poddimenzované a přeplněné dálnici D1 by k plynulosti dopravy pomohlo především postavení třetího pruhu, o kterém se zmínil ministr Šimonovský na nedávné tiskové konferenci.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

včera | Michal Žďárský | 1 příspěvek
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků