Kamiony z našich silnic jen tak nezmizí, jsou levnější

Po vstupu České republiky do EU se znatelně zvedl počet kamiónů na dálnicích a rychlostních silnicích. Jedním z řady důvodů je zavedení mýtného v Německu a Rakousku, zajížďka přes ČR vyjde mnohem levněji. Ministerstvo dopravy zareagovalo vzniklou skutečnost celkem pozdě, odsouhlasení elektronického mýtného sice už proběhlo, ale zavedení se posouvá až na rok 2007. Celou situaci jsme probírali ve starším článku, proto nemá smysl se k ní vracet. Uvedu zde ještě jeden důvod, proč firmy dávají přednost kamionové dopravě před vlakovou.

Ministr dopravy, Milan Šimonovský, uvedl ve čtvrtečním dopoledním vysílání Radiožurnálu zajímavou analýzu nákladů při dopravě zboží vlakem a kamiónem. Kvůli zavedenému systému poplatků při využití vlaků jsou výdaje při přepravě 40 tun zboží asi 4x dražší než při využití služeb kamionové přepravy. Další nespornou výhodou kamiónů je možnost flexibility, dojet od firmy až do cíle přepravy; u vlaku musíte počítat s překládáním zboží.

Jde o další důkaz, že zavedením mýtného kamiony z českých silnici nezmizí jak mávnutím kouzelného proutku; pravděpodobně se nezmění vůbec nic. Náklady na přepravu zboží kamionem zůstanou i nadále nesrovnatelně nižší než v případě vlakové dopravy a české mýtné bude jistě citelně levnější než to rakouské či nemecké. České silnice jsou zkrátka poddimenzované a přeplněné dálnici D1 by k plynulosti dopravy pomohlo především postavení třetího pruhu, o kterém se zmínil ministr Šimonovský na nedávné tiskové konferenci.

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

dnes | Milan Lažanský
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 33 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků