Kamiony možná budou platit poplatky za přejezd hranic

Poplatek za přejezd hranic je jednou z možností, jak zvýšit přijmy z kamionové dopravy na území České republiky. Současné dálniční známky platí pouze na dálnicích, takže pokud kamion při přejezdu České republiky nepoužije dálnici, projede naším uzemím zdarma. Známky jsou navíc velmi levné, takže výnos z jejich prodeje je ve srovnání s mýtným nízký. Evropská unie totiž nepovoluje, aby cena jednodenního kuponu byla vyšší než osm eur; tomu odpovídá česká cena 250 Kč.

Známky by byly povinné pro všechny kamiony nad 12 tun, které nebudou mít jinou dálniční známku. Tímto opatřením by byli dopravci donuceni koupit známku i v případě, že na českém území pojedou pouze po silnicích první třídy. Současně s tímto návrhem by vláda ráda zpoplatnila pro kamiony i některé mosty a tunely, a to třeba i na již placených dálnících (např. most u Velkého Meziříčí).

Poznámka: Nedávný Burešův návrh, aby se zavedly výkonové známky, byl odmítnut pro jeho absurditu - kdo by se dobrovolně přiznal k tomu, kolik km za rok ujede?

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků
TEST Volkswagen T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion: Pouliční směska

VW T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion

Rostoucí segment SUV byl loni rozšířen o stylový Volkswagen T-Roc. Vypadá fantasticky, přináší však i řadu těžko pochopitelných řešení. Pro první test jsme zvolili verzi s turbodieselem, převodovkou DSG a pohonem všech kol.

13.  2.  2018 | Jan Mička | 23 příspěvků