Kamiony možná budou platit poplatky za přejezd hranic

Poplatek za přejezd hranic je jednou z možností, jak zvýšit přijmy z kamionové dopravy na území České republiky. Současné dálniční známky platí pouze na dálnicích, takže pokud kamion při přejezdu České republiky nepoužije dálnici, projede naším uzemím zdarma. Známky jsou navíc velmi levné, takže výnos z jejich prodeje je ve srovnání s mýtným nízký. Evropská unie totiž nepovoluje, aby cena jednodenního kuponu byla vyšší než osm eur; tomu odpovídá česká cena 250 Kč.

Známky by byly povinné pro všechny kamiony nad 12 tun, které nebudou mít jinou dálniční známku. Tímto opatřením by byli dopravci donuceni koupit známku i v případě, že na českém území pojedou pouze po silnicích první třídy. Současně s tímto návrhem by vláda ráda zpoplatnila pro kamiony i některé mosty a tunely, a to třeba i na již placených dálnících (např. most u Velkého Meziříčí).

Poznámka: Nedávný Burešův návrh, aby se zavedly výkonové známky, byl odmítnut pro jeho absurditu - kdo by se dobrovolně přiznal k tomu, kolik km za rok ujede?

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků