Kam se poděl Hyundai i30 HB? V Česku jej nekoupíte, český importér mlčí

Rádi byste si pořídili Hyundai i30 s karoserií hatchback, ale nechcete auto ze skladových zásob? To bude problém. Hatchback byl totiž stažen z českého trhu a nelze objednat do výroby.

Konec loňského roku byl pro řadu automobilek divoký. Může za to zářijový přechod na přísnější emisní normu a metodiku WLTP, kvůli čemuž importéři jednoduše „neměli“ co prodávat. V září u nás podle statistik Svazu dovozců automobilů (SDA) meziročně došlo k více než 28procentnímu poklesu registrací osobních aut, který ovšem kompenzoval srpnový nárůst o 31,3 procenta. Září bylo co do registrací nových osobních aut nejhorším měsícem loňského roku.

Hyundai se ohradil vůči tendru na policejní auta. Byl na míru Škodovce?

Hyundai se ohradil vůči tendru na policejní auta. Byl na míru Škodovce?

Důsledky přechodu na přísnější emisní normu někteří importéři registrují ještě teď, kdy u svých modelů stále nenabízejí kompletní paletu agregátů, případně ji výrazně upravili. Třeba Seat Leon Cupra už nás s manuálem nekoupíte, stejně je na tom také Golf R, je toho ale samozřejmě více.

U českého zastoupení značky Hyundai ale došlo k jinému jevu. Z nabídky úplně vyškrtlo model i30 v provedení hatchback a nabízí jej pouze v ostré verzi N. To samozřejmě neznamená, že u nás nyní i30 hatchback nekoupíte. U prodejců jistě bude, ale pouze v rámci skladových zásob. Podle informací ověřených u českých dealerů vozů Hyundai totiž nelze i30 hatchback objednat do výroby.

TEST Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDI: Má se Octavia bát?

TEST Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDI: Má se Octavia bát?

Na okolních trzích k ničemu podobnému nedošlo. V Německu, Rakousku a v Polsku je vůz normálně k dispozici, přímo z Nošovic navíc přišla zpráva, i30 hatchback normálně sjíždí z výrobní linky. Informace jsme zjišťovali i přímo u českého importéra, ten však odpověděl pouze to, že nasazení jednotlivých modelů Hyundai na český trh je interní strategií Hyundai Motor Czech.

Nemůžeme se tak dozvědět, zda-li jde o přerušení či úplné ukončení prodeje běžného hatchbacku na českém trhu, jaký byl důvod výpadku/ukončení prodeje, jak dlouho už tento stav trvá, případně jak dlouho ještě potrvá. Na tyto otázky jsem chtěl znát odpovědi, zástupce importéra však na ně neodpověděl.

Řídili jsme Hyundai i30 N Fastback: Největší překvapení roku? Dost možná!

Řídili jsme Hyundai i30 N Fastback: Největší překvapení roku? Dost možná!

O důvodu, pro který české zastoupení značky Hyundai přistoupilo k tomuto kroku, lze jenom spekulovat. Nešel hatchback moc dobře na odbyt a zákazníci si raději připlatili za praktičtější kombi? Možná, v rámci Hyundai Motor Company by v tom ale byla divize Hyundai sama, protože tuzemské zastoupení značky Kia nic podobného neplánuje.

Právě naopak. Podle Kateřiny Vaňkové Jouglíčkové, tiskové mluvčí značky Kia pro Českou republiku, tvoří Ceed hatchback v rámci modelu jako takového zhruba 40procentní podíl a škrtat se nebude. Ba co víc, koncem letošního roku dorazí čtvrtá karosářská verze, která doplní hatchback, kombi a nejnovější shooting brake.

Minitest Suzuki Vitara 1.0 BoosterJet 4x4: Jediné svého druhu?

Suzuki Vitara 1.0 BoosterJet 4x4 (minitest)

Na kombinaci litrového tříválce a pohonu všech kol jenom tak nenarazíte. Suzuki Vitara se takto nabízí výhradně ve výbavě Premium za 490.900 Kč a jde o vůz, který byste rozhodně neměli přehlížet.

19.  2.  2019 | Vladimír Kadera | 45 příspěvků
TEST BMW X4 M40d/240 kW: Začnu mít konečně rád crossovery?

BMW X4 M40d

Projet se v nejvýkonnější naftové X4 někde na riviéře, prskali bychom nad jejím podivným designem. Když ale máte na silnicích kalamitu a objevíte její zábavně naladěnou čtyřkolku, máte Vánoce i v únoru.

17.  2.  2019 | Miro Mihálik | 23 příspěvků
Minitest Škoda Superb 1.5 TSI ACT DSG: Je to o úhlu pohledu

Škoda Superb 1.5 TSI ACT (minitest)

Nový motor, stejný výkon. Změnila se nějak základní Škoda Superb s jednotkou 1.5 TSI?

15.  2.  2019 | Vladimír Kadera | 94 příspěvků