Kalifornské limity se mají opět zpřísnit

Americká vláda nedávno schválila nové standardy ohledně spotřeby paliva nových vozů. V roce 2020 mají dle nařízení automobilky dosáhnout dojezdu 35 mpg, neboli průměrné spotřeby cca 6,7 l na 100 km. Jenže tyto limity si mohou jednotlivé státy Unie upravit.

V Kalifornii nyní zvažují, že by se v tomto státě mohly po roce 2020 prodávat pouze vozy se spotřebou vyjádřenou dojezdem 44 mpg, neboli s kombinovanou spotřebou zhruba šest litrů na 100 km, což je radikální rozdíl. Navíc návrh Kalifornie se líbí dalším patnácti státům, které zvažují, že přistoupí na stejné omezení.

Automobilky již nyní mají problém dosáhnout vládou určené spotřeby a kalifornský návrh by znamenal ohromné investice do vývoje a navíc radikální zmenšení vozů. V podstatě není možné, aby dvoutunové SUV dosahovalo i při použití hybridního systému takové spotřeby.

Pokud tedy tento návrh vstoupí v platnost, což se dá pokládat za hotovou věc, budou muset automobilky během dvanácti let snížit spotřebu o neskutečných 62 procent proti současnému průměru.

TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 8 příspěvků
Minitest Škoda Karoq 1.0 TSI: Dělám, co můžu! Stačí to?

Škoda Karoq 1.0 TSI (minitest)

Zázraky od malého litrového tříválce v poměrně velkém crossoveru raději nečekejte, poněkud překvapivě však základní motor z Karoqu nepoužitelnou brzdu provozu nedělá.

12.  5.  2018 | Miro Mihálik | 86 příspěvků
Minitest BMW 630d xDrive Gran Turismo: Rudý samet

BMW 630d xDrive GT (minitest)

Třílitrový šestiválce s jedním turbodmychadlem byl ještě donedávna základním vznětovým agregátem BMW 6 GT. Výkon 195 kW není malý, dost možná ani více nepotřebujete.

8.  5.  2018 | Jan Mička | 12 příspěvků