Kalifornské limity se mají opět zpřísnit

Americká vláda nedávno schválila nové standardy ohledně spotřeby paliva nových vozů. V roce 2020 mají dle nařízení automobilky dosáhnout dojezdu 35 mpg, neboli průměrné spotřeby cca 6,7 l na 100 km. Jenže tyto limity si mohou jednotlivé státy Unie upravit.

V Kalifornii nyní zvažují, že by se v tomto státě mohly po roce 2020 prodávat pouze vozy se spotřebou vyjádřenou dojezdem 44 mpg, neboli s kombinovanou spotřebou zhruba šest litrů na 100 km, což je radikální rozdíl. Navíc návrh Kalifornie se líbí dalším patnácti státům, které zvažují, že přistoupí na stejné omezení.

Automobilky již nyní mají problém dosáhnout vládou určené spotřeby a kalifornský návrh by znamenal ohromné investice do vývoje a navíc radikální zmenšení vozů. V podstatě není možné, aby dvoutunové SUV dosahovalo i při použití hybridního systému takové spotřeby.

Pokud tedy tento návrh vstoupí v platnost, což se dá pokládat za hotovou věc, budou muset automobilky během dvanácti let snížit spotřebu o neskutečných 62 procent proti současnému průměru.

Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

21.  1.  2018 | Jan Mička | 26 příspěvků
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků
Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

16.  1.  2018 | Milan Lažanský | 2 příspěvky