Kalifornie změkčuje svůj přístup k emisím

Severoamerický stát Kalifornie je již několik desetiletí znám svým ostrým přístupem ke snižování emisí u automobilových motorů. Podle pozorovatelů však vztah místního establishmentu k ochraně životního prostředí začíná chladnout.

V roce 1990 představitelé státu Kalifornie přijali nařízení, že do roku 2003 bude tvořit 10% automobilů každé značky působící na trhu vozům neznečišťujícím životní prostředí, tzv. zero-emission vehicles (ZEV). Ve chvíli, kdy již bylo jasné, že tento cíl je nesplnitelný, začala se do této kategorie počítat také auta s nízkým dopadem na prostředí (low-emission vehicles, LEV), kam patří i stroje s hybridním pohonem. Součástí nových nařízení z roku 2003 byl záměr provozovat na území Kalifornie v roce 2014 alespoň 25 000 automobilů kategorie ZEV, ale podle současných průzkumů je jasné, že ani tento bod nebude splněn a v daném termínu bude jezdit desetkrát méně ZEV, než se počítalo. Na vině jsou vysoké náklady na vývoj, který zatím ZEV neposunul k fázi, kdy by se staly vhodné k masovějšímu rozšíření.

Je jisté, že kalifornská vláda znovu přistoupí ke změkčení svých požadavků, což povede ke snížení tlaku na automobilky, takže tempo snižování spotřeby fosilních paliv se spíše zpomalí, než aby se urychlilo.


 

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 17 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků