Kalifornie změkčuje svůj přístup k emisím

Severoamerický stát Kalifornie je již několik desetiletí znám svým ostrým přístupem ke snižování emisí u automobilových motorů. Podle pozorovatelů však vztah místního establishmentu k ochraně životního prostředí začíná chladnout.

V roce 1990 představitelé státu Kalifornie přijali nařízení, že do roku 2003 bude tvořit 10% automobilů každé značky působící na trhu vozům neznečišťujícím životní prostředí, tzv. zero-emission vehicles (ZEV). Ve chvíli, kdy již bylo jasné, že tento cíl je nesplnitelný, začala se do této kategorie počítat také auta s nízkým dopadem na prostředí (low-emission vehicles, LEV), kam patří i stroje s hybridním pohonem. Součástí nových nařízení z roku 2003 byl záměr provozovat na území Kalifornie v roce 2014 alespoň 25 000 automobilů kategorie ZEV, ale podle současných průzkumů je jasné, že ani tento bod nebude splněn a v daném termínu bude jezdit desetkrát méně ZEV, než se počítalo. Na vině jsou vysoké náklady na vývoj, který zatím ZEV neposunul k fázi, kdy by se staly vhodné k masovějšímu rozšíření.

Je jisté, že kalifornská vláda znovu přistoupí ke změkčení svých požadavků, což povede ke snížení tlaku na automobilky, takže tempo snižování spotřeby fosilních paliv se spíše zpomalí, než aby se urychlilo.


 

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků