Kalifornie změkčuje svůj přístup k emisím

Severoamerický stát Kalifornie je již několik desetiletí znám svým ostrým přístupem ke snižování emisí u automobilových motorů. Podle pozorovatelů však vztah místního establishmentu k ochraně životního prostředí začíná chladnout.

V roce 1990 představitelé státu Kalifornie přijali nařízení, že do roku 2003 bude tvořit 10% automobilů každé značky působící na trhu vozům neznečišťujícím životní prostředí, tzv. zero-emission vehicles (ZEV). Ve chvíli, kdy již bylo jasné, že tento cíl je nesplnitelný, začala se do této kategorie počítat také auta s nízkým dopadem na prostředí (low-emission vehicles, LEV), kam patří i stroje s hybridním pohonem. Součástí nových nařízení z roku 2003 byl záměr provozovat na území Kalifornie v roce 2014 alespoň 25 000 automobilů kategorie ZEV, ale podle současných průzkumů je jasné, že ani tento bod nebude splněn a v daném termínu bude jezdit desetkrát méně ZEV, než se počítalo. Na vině jsou vysoké náklady na vývoj, který zatím ZEV neposunul k fázi, kdy by se staly vhodné k masovějšímu rozšíření.

Je jisté, že kalifornská vláda znovu přistoupí ke změkčení svých požadavků, což povede ke snížení tlaku na automobilky, takže tempo snižování spotřeby fosilních paliv se spíše zpomalí, než aby se urychlilo.


 

Minitest Nissan Qashqai 1,6 DIG-T: Po faceliftu s hezčí tváří

Nissan Qashqai DIG-T 160 (minitest)

Co nabízí populární crossover po faceliftu a jaká je kombinace vbrcholné benzinové motorizace s manuální převodovkou a pohonem předních kol.

včera | Milan Lažanský | 1 příspěvek
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků