Kalašnikov chtěl konkurovat Tesle. Začne ale s elektrickou tříkolkou a čtyřkolkou

Ruský zbrojařský koncern chystá výrobu ekologických vozítek. Patentové snímky ukazují zajímavý design, známe i dojezd.

V roce 2018 představil ruský zbrojařský koncern futuristicky vypadající koncept CV-1 v retro-futuristické karoserii IŽ-21251 Kombi. Vůz představený na mezinárodním fóru Armija-2018 měl mít výkon až 220 kW, dojezd ke 350 kilometrům a na stovku zrychlil za šest sekund. Zástupkyně koncernu Sofija Ivanovová tehdy prohlásila, že se společnost chce stát konkurentem Tesly. Nyní se zdá, že Kalašnikov místo výkonných luxusních elektroaut vstoupí na pole udržitelné mobility s poněkud skromnějšími vozidly.

Už v roce 2018 představil prototyp IŽ-UV 4 a předloni jeho verzi taxi. Nyní máme k dispozici patentové snímky, které ukazují dvojici vozů zatím neznámého jména. Jde o zajímavě vypadající tříkolku a čtyřkolku, ne nepodobnou francouzskému Renaultu Twizy.

Čtyřkolka má na délku 3,4 metru, na šířku 1,5 metru a vysoká je 1,7 metru. Z dřívějších zpráv víme, že by měla být poháněna elektromotorem o výkonu 50 kW a mít maximální rychlost 80 km/h. Dojezd se má pohybovat okolo 150 km. Lze předpokládat, že podobné parametry bude mít i tříkolka pro dva pasažéry. Vzhledem k tomu, že prototypy jsou vídány již tři roky a tyto dokumenty má patentový úřad, je možné, že oficiální premiéra nebude daleko.

Speciál: Alternativní pohony

K vývoji alternativních pohonů došlo kvůli ztenčujícím se zásobám ropy a problémům se znečištěním životního prostředí. V automobilovém průmyslu se v současnosti nejčastěji hovoří o pohonech na LPG, CNG, vodík a elektrický proud. Právě v posledních dvou zmíněných pohonech je podle odborníků budoucnost.

Přehled aut s pohonem na LPG Koupit auto na CNG?Auta na CNG: Jak dojedou daleko?Toyota Mirai na vodíkVW razí cenu elektroaut na minimumHyundai Nexo - SUV na vodíkRevoluční CNG-mild-hybrid Škoda do detailu

Diskuze (6) Další článek: Toyota Hilux opět míří na Dakar. Pohání ji V6 twin turbo z Land Cruiseru

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,