Jukos vydražen a prodán neznámé bajkalské firmě

V neděli se konala nucená dražba hlavní těžební divize Jugansk společnosti Jukos, která je největším ruským těžařem ropy. Dražba byla důsledkem daňových dluhů, které má Jukos vůči Rusku. Vláda přitom obstavila Jukosu účty, takže Jukos nemohl dluhy splácet. Aby firma zabránila této - dle vyjádření zástupců - nelegální dražbě, vyhlásila v Americe bankrot, který má celosvětovou platnost. Ten však ruská vláda ignorovala a aukci uspořádala. Za tímto krokem viděli nezúčastnění pozrovatelé jasnou snahu státu získat těžební zařízení firmy.

Dražba ovšem měla doslova šokující výsledek. Místo jasného favorita, státního energetického kolosu Gazprom, vyhrála dražbu neznámá firma Baikal Finance Group. Jukos označil aukci za nelegální a uvedl, že Baikal si koupil pouze potíže. Právní zástupci Jukosu, resp. skupiny Menatep, která je hlavním vlastníkem Jukosu, se budou snažit o soudní řešení a potrestání Ruské federace. Baikal Finance Group, která byla v dražbě jediným protivníkem Gazpromu, získala Jukos za 9,3 miliard dolarů, tedy 260,75 miliard rublů; to je sice o 14 miliard více, než kolik byla vyvolávací cena, nicméně stále hodně pod odhadovanou tržní cenou. (Zdroj: Novinky.cz)

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

včera | Jan Mička | 26 příspěvků
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků
Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

16.  1.  2018 | Milan Lažanský | 2 příspěvky