Jukos vydražen a prodán neznámé bajkalské firmě

V neděli se konala nucená dražba hlavní těžební divize Jugansk společnosti Jukos, která je největším ruským těžařem ropy. Dražba byla důsledkem daňových dluhů, které má Jukos vůči Rusku. Vláda přitom obstavila Jukosu účty, takže Jukos nemohl dluhy splácet. Aby firma zabránila této - dle vyjádření zástupců - nelegální dražbě, vyhlásila v Americe bankrot, který má celosvětovou platnost. Ten však ruská vláda ignorovala a aukci uspořádala. Za tímto krokem viděli nezúčastnění pozrovatelé jasnou snahu státu získat těžební zařízení firmy.

Dražba ovšem měla doslova šokující výsledek. Místo jasného favorita, státního energetického kolosu Gazprom, vyhrála dražbu neznámá firma Baikal Finance Group. Jukos označil aukci za nelegální a uvedl, že Baikal si koupil pouze potíže. Právní zástupci Jukosu, resp. skupiny Menatep, která je hlavním vlastníkem Jukosu, se budou snažit o soudní řešení a potrestání Ruské federace. Baikal Finance Group, která byla v dražbě jediným protivníkem Gazpromu, získala Jukos za 9,3 miliard dolarů, tedy 260,75 miliard rublů; to je sice o 14 miliard více, než kolik byla vyvolávací cena, nicméně stále hodně pod odhadovanou tržní cenou. (Zdroj: Novinky.cz)

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

21.  10.  2017 | David Rusol | 3 příspěvky
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků