Jukos vydražen a prodán neznámé bajkalské firmě

V neděli se konala nucená dražba hlavní těžební divize Jugansk společnosti Jukos, která je největším ruským těžařem ropy. Dražba byla důsledkem daňových dluhů, které má Jukos vůči Rusku. Vláda přitom obstavila Jukosu účty, takže Jukos nemohl dluhy splácet. Aby firma zabránila této - dle vyjádření zástupců - nelegální dražbě, vyhlásila v Americe bankrot, který má celosvětovou platnost. Ten však ruská vláda ignorovala a aukci uspořádala. Za tímto krokem viděli nezúčastnění pozrovatelé jasnou snahu státu získat těžební zařízení firmy.

Dražba ovšem měla doslova šokující výsledek. Místo jasného favorita, státního energetického kolosu Gazprom, vyhrála dražbu neznámá firma Baikal Finance Group. Jukos označil aukci za nelegální a uvedl, že Baikal si koupil pouze potíže. Právní zástupci Jukosu, resp. skupiny Menatep, která je hlavním vlastníkem Jukosu, se budou snažit o soudní řešení a potrestání Ruské federace. Baikal Finance Group, která byla v dražbě jediným protivníkem Gazpromu, získala Jukos za 9,3 miliard dolarů, tedy 260,75 miliard rublů; to je sice o 14 miliard více, než kolik byla vyvolávací cena, nicméně stále hodně pod odhadovanou tržní cenou. (Zdroj: Novinky.cz)

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Lexus LS 500h: Měl být dokonalý. Jenže...

Lexus LS 500h

Nový Lexus LS mi ze všech testovacích aut způsobil největší pomatení mysli. V některých ohledech tak neuvěřitelně fascinuje, jinde ale může i zklamat. Nebo jej prostě jen nechápu?

dnes | Milan Lažanský | 26 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 9 příspěvků
Minitest Škoda Karoq 1.0 TSI: Dělám, co můžu! Stačí to?

Škoda Karoq 1.0 TSI (minitest)

Zázraky od malého litrového tříválce v poměrně velkém crossoveru raději nečekejte, poněkud překvapivě však základní motor z Karoqu nepoužitelnou brzdu provozu nedělá.

12.  5.  2018 | Miro Mihálik | 86 příspěvků