Jsou ve Finsku Finové opravdu neporazitelní?

I letos se v Jyvaskale, centru devátého podniku mistrovství světa FIA Finské rallye, sjela kompletní světová špička soutěžící o body jak do celkové klasifikace šampionátu jezdců, tak i výrobců čili značek.
Jsou ve Finsku Finové opravdu neporazitelní?
Na rychlých šotolinových tratích 21 rychlostních zkoušek o celkové délce 406.38 km, rozdělených do tří etap, budou od pátku do neděle (24. – 26. srpna) o místa na stupních vítězů soupeřit tovární i soukromé posádky rekordních 165 přihlášených vozů.

Letošní finská soutěž má na programu několik lahůdek…

…Návrat tří severských hvězd – veteránů: mistra světa z roku 1984 Blomqvista s „továrním“ vozem Škoda Octavia WRC Evo II, vítěze 20 světových rallye Alena v kokpitu vozu Ford Focus WRC ´99 a čtyřnásobného mistra světa v jednom ze tří továrních Accentů Evo2 Hyundai týmu. Který z těchto tří mistrů vyhraje soutěž „veteránů“? Získá Kankkunen alespoň jeden bod do soutěže značek?

Blomqvist: „Rozhodně nepojedu pomalu.“

Alen: „Ford Focus je senzační auto. Určitě dojedeme do cíle.“

Kankkunen:“Myslím, že je reálné, abych bodoval.“

…Souboj čtyř hvězd posledního desetiletí nebo spíše dvacetiletí o rekord v počtu vyhraných rallye v mistrovství světa v automobilových soutěžích se odehraje mezi – Tommi Makinenem, Carlosem Sainzem, Colinem McRaem a Juhou Kankkunenem. Makinen je ve vedení v průběžném pořadí jezdců. Colin McRae je díky svým třem po sobě jdoucích vítězstvích na místě druhém, Carlos Sainz jezdí i letos spolehlivě, kromě posledních dvou rallye bodoval na sedmi prvních soutěžích a v průběžné klasifikaci pilotů je třetí, Juha Kankkunen je ve Finsku doma a vítězství na Finské rallye již přestal počítat. Který z těchto mistrů získá své 24. vítězství již ve Finsku a stane se tak nekorunovaným králem rallye?

Makinen (Mitsubishi): „Mám výborné auto a jsem ve formě.“

Sainz (Ford): „Finská rallye je pro mě i Luise nejtěžší soutěží seriálu, vítězství z roku 1990 bych rád zopakoval.“

McRae (Ford): „Rád bych ve Finsku vyhrál, ale nebude to vůbec jednoduché.“

Kankkunen (ve Finsku Hyundai): „Myslím že mám výborně připravené auto - přijel jsem si pro body.“

…Účast nejlepších továrních týmů a řady skvělých skandinávských specialistů se špičkovými vozy specifikace World Rally Car na Finské rallye znamená neuvěřitelně kvalitní obsazení a hlavně konkurenci v boji o umístění na bodovaných místech. Pro mnohé jezdce a jejich cíle je letošní Finská rallye soutěží s velkým „S“. Mnozí z předních pilotů chtějí vyhrát, mnozí další touží po „medaili“. Ti bez „továrních“ smluv se chtějí předvést a co nejvíce zaujmou jednoho z potenciálních zaměstnavatelů. Vždyť Finská rallye se koná v době námluv, jednání a podepisování kontraktů s oficiálními i privátními týmy.
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 29 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků