Jsou drogy za volantem horší než alkohol?

Není pochyb o tom, že alkohol zůstane v silničním provozu nejčastějším strašákem. V poslední době se ale za volantem objevují i tvrdé drogy. Jak ovšem prokázat jejich přítomnost v organismu? V našich podmínkách těžko. Nenechte si ujít přehled jednotlivých drog včetně jejich působení na organismus řidiče.
Jsou drogy za volantem horší než alkohol?

Jak časté jsou dopravní nehody pod vlivem drog u nás, není jasné. Do statistik se mohou dostat pouze nehody, u nichž byla ta která droga prokázána. Jenže toxikologické vyšetření moči nepatří k rutinním vyšetřením ani po dopravních nehodách, ani ve zdravotnických zařízeních, kde postižený vyhledá pomoc.

Ba dokonce není jisté, zda se toxikologické vyšetření dělá vždy v souvislosti s pitvou zemřelého viníka dopravní nehody. Tím méně se přítomnost drogy zjišťuje v případech, kdy nedošlo k vážnějšímu zranění. A naprosto nelze očekávat, že by ovlivnění drogou (např. marihuanou) viník dopravní nehody spontánně přiznal. Dokonce je možné, že si tuto souvislost vždy neuvědomí.

Zde je stručný přehled vlivu jednotlivých drog na schopnost řízení:

Marihuana
Zhorší schopnost řídit minimálně na 10 hodin. Prodlužuje reakční čas. Hašiš obsahuje stejnou účinnou látku jako marihuana, ale ve vyšší koncentraci.

Halucinogeny (tripy)
Jak název říká, vyvolávají halucinace, tedy poruchy vnímání. Poměrně často se škodlivě užívají na diskotékách. Schopnost řídit pronikavě zhoršují, LSD působí 12 i více hodin.

Stimulancia (budivé látky)
Látky této skupiny někdy užívají dálkoví řidiči, aby si dlouho udržeti bdělost. Jenže tyto látky mohou vést k poruchám myšlení, ukvapenostem a podrážděnosti. Navíc působí dvoufázové. V první fázi aktivují, ve druhé nastává hluboký útlum, kdy může řidič za volantem usnout nebo reagovat opožděně. Do této skupiny patří relativné málo rizikový kofein i extrémně nebezpečná droga pervitin.

Kokain
Jeho škodlivé užívání v silničním provozu patrně nebude u nás tak časté. Hladiny v krvi a vylučování drogy jsou velmi individuální. V dopravě může být pod vlivem drogy velmi nebezpečná nadměrná sebedůvěra. Podobně jako stimulancia, k nímž má blízko, působí kokain dvoufázové. V období útlumu tedy opět riziko spánku a zpomalených reakcí.

Opiáty
Působí tlumivě a prodlužuji reakční čas. Jejich škodlivé užívání v silničním provozu není patrně příliš časté. Ovšem některé látky této třídy (nejčastěji kodein) bývají součástí relativně běžně užívaných přípravků (např. Alnagonu). Rovněž substituční léčba methadonem by měla vylučovat řízení.

Další tlumivé léky
Patří sem různé léky "na spaní", "proti bolestem" i "na uklidnění", jež jsou v populaci často nadměrně a nevhodně užívány. Snižují hladinu bdělosti a prodlužují reakční čas. Do jisté míry působí podobně jako alkohol (zejména barbiturany).

Těkavé látky
Typické jsou pro dětství a dospívání, s jejich škodlivým užíváním se lze ale setkávat i v pozdějších letech. Účinky závisí na druhu látky. Mohou působit mimo jiné i poruchy vnímání. U řidičů jsou patrně škodlivě užívány vzácně.

Alkohol
Vede k poruchám zrakového vnímání (tunelové vidění, zhoršené vnímání barev), roste tendence nebezpečně riskovat, zhoršuje se odhad vzdálenosti, prodlužuje reakční čas, při vyšších koncentracích poruchy rovnováhy atd.

Lidé pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek mají těžší nehody a častěji umírají. Tento problém se ovšem netýká jen mladých lidí, protože i v silniční dopravě končí svoboda jednoho člověka tam, kde začíná svoboda jiného. A často jde o svobodu zůstat nezraněn a naživu.

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

včera | Miro Mihálik | 17 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků