Jméno Niva se vrací na vozy se znakem Lada. O hranatý teréňák ale nejde

Lada Niva stále žije, jen trochu jinak, než si vlastně myslíte.

Zatímco původní Lada Niva, hranatý spartánský teréňak, už využívá pár let jednodušší označení Lada 4x4 a model nedávno prošel modernizací, slavné jméno z historie ruské automobilky nebylo tak úplně zatraceno. Doteď byste ho totiž našli na Chevroletu Niva, tedy přeznačkovaném modernějším SUV VAZ-2123. Nyní se ale situace zase mění.

Vylepšená Lada 4x4 přijela do ČR. Stále žije, emise splňuje, uvnitř si polepšila

Vylepšená Lada 4x4 přijela do ČR. Stále žije, emise splňuje, uvnitř si polepšila

Poté, co General Motors prodalo svůj 50% podíl ve společném podniku GM-AvtoVAZ zpět mateřské ruské skupině AvtoVaz Group, jméno Niva se teď začíná opět objevovat ve spojení se značkou Lada. Znaky Chevroletu tak mizí a VAZ-2123 opět dostává znaky Lady, společně s jinou maskou a pár dalšími detaily.

Vše se tudíž vrací do původního stavu. Ostatně tento modernější, duchovní nástupce staré Nivy byl vyvinut skupinou AvtoVAZ a v roce 2000 vstoupil do produkce se znaky Lady. Po dvou letech a rozjetí společenství s GM ale model obdržel znaky Chevroletu. Od uvedení vzniklo na 700.000 kusů těchto SUV.

Dacia Duster přes noc přišla o cenovou výhodu. Její pozici v Česku to ale nemění

Dacia Duster přes noc přišla o cenovou výhodu. Její pozici v Česku to ale nemění

Slovní spojení Lada Niva tedy v dnešní modelové nabídce ruské automobilky opět existuje, i když s mnohými milovaným tereňákem nemá příliš společného. Dobrá, vlastně má, pohon 4x4 u novější Nivy také najdete, a to ve spojení s pořádným věkem, během něhož se model dočkal jen určitého množství vylepšení.

AvtoVAZ nicméně říká, že zájem o novou Nivu je stále silný, ačkoliv se dnes jedná o 20 let starý model. Nová generace měla ještě ve spojení s GM přijet v roce 2016, k ničemu takovému ale zatím nedošlo.

Chevrolet

Chevrolet byl založen v roce 1911 v Detroitu. Od roku 1918 je součástí skupiny General Motors, kde byl v pozici konkurenta Fordu T.

V Evropě se pod značkou Chevrolet prodávají především vozy Daewoo. Značky Corvette a Cadillac jsou distribuovány odděleně.

Chevrolet Spark • Chevrolet Aveo • Chevrolet Cruze • Chevrolet Malibu • Chevrolet Trax

TEST Škoda Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW): Šli skautíci na výlet, měli 200 koní

Škoda Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW)

Univerzálnímu stroji se zvýšeným podvozkem nejsilnější turbodiesel a bohatá výbava sluší. Znamená „skautizace“ pro uživatele nějaká omezení, nebo je zde vše Simply clever?

včera | Richard Herbich | 85 příspěvků
TEST SsangYong Korando 1.5 Turbo GDI AT: Těžko uvěřit, že může stát tak málo

SsangYong Korando 1.5 T-GDI AT

Levné auto nutně nemusí vypadat levně. Příkladů bychom v Česku našli hned několik a chybět mezi nimi nesmí ani SsangYong Korando.

22.  1.  2021 | Jan Mička | 83 příspěvků
TEST Toyota Land Cruiser 150 Executive: Injekce adrenalinu pro poctivého dělníka

Toyota Land Cruiser 150

Toyota Land Cruiser bude brzy sedmdesátníkem. Verze 150, kterou jako jedinou u nás zastoupení značky oficiálně prodává, dostala řádný upgrade techniky a výkonu. Jak to dopadlo?

20.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 36 příspěvků