JLR chce řidiče odměňovat za poznatky z cestování. Za nahlášení kolony by vám zaplatil

Jaguar Land Rover chce v budoucnu odměňovat řidiče za sdílení informací například o stavu silnice nebo hustotě provozu. K tomuto účelu již testuje nový systém.

Za sdílení poznatků z vašeho cestování by vám v budoucnu mohl Jaguar Land Rover (JLR) zaplatit. Koncern totiž vyvíjí nový systém pro infotainmenty svých vozidel, skrze něhož by mohli řidiči posílat dále do světa informace o stavu silnic či provozu. Za poskytnuté informace, které by pomohly i dalším účastníkům provozu, by poté JLR nabízel peněžní odměnu.

JLR chce zvýšit důvěru v autonomní vozy. Přišel s velmi prostým řešením

JLR chce zvýšit důvěru v autonomní vozy. Přišel s velmi prostým řešením

Bohužel ale nečekejte libry naskakující na vašem účtu. Automobilka totiž plánuje svůj systém pro sdílení informací propojit s takzvanou „elektronickou peněženkou“, do které by se vám ukládaly odměny ve formě kryptoměny. Nasbíranými odměnami byste si pak zaplatili třeba kafe na benzince, parkovné, mýtné na dálnici nebo poplatek za nabití elektromobilu. Určité platby by navíc mohlo auto provádět automaticky.

Na systému pracuje společně s JLR komunikační vývojář IOTA. Zatím je ovšem projekt ve fázi testování a koncern tedy neuvádí jasně rozhodnutí uvést novinku do produkce. V současnosti se novinka zkouší ve flotile testovacích vozů Jaguar F-Pace a Range Rover Velar, jejichž infotainment systémy byly novou funkcí vybaveny.

Jaguar Land Rover řeší, jak se vyhnout stání na červené. Snadné to nebude

Jaguar Land Rover řeší, jak se vyhnout stání na červené. Snadné to nebude

Novinka rovněž hraje do karet zamýšlenému propojení systémů jednotlivých vozidel mezi sebou a nakonec i zavedení technologie obecně známé jako V2X (Vehicle-to-everything), kdy budou automobily komunikovat rovněž s dopravní infrastrukturou nebo chodci a jejich mobilními zařízeními.

JLR tak mluví o dalším kroku k eliminaci dopravních zácp, snížení nehodovosti a díky dopředu informovaným řidičům, a tedy plynulejšímu provozu, má novinka pomoci i ke snížení produkce emisí. Už dříve přitom koncern oznámil vývoj systému, který by řidičům pomohl vyhnout se stání na červené. Vice jsme psali zde.

TEST Volkswagen T-Cross 1.0 TSI DSG R-Line: Důležitá módní záležitost

VW T-Cross 1.0 TSI DSG

Volkswagen rozštěpil Polo na dva samostatné modely. Oplastované CrossPolo je minulostí a jeho pozici zastoupila novinka jménem T-Cross. Nabízí kromě zvýšené stavby karoserie ještě něco?

včera | Miro Mihálik | 38 příspěvků
První svezení se Seatem Leon TGI 1.5 TSI. Pod 1 Kč/km i s větším motorem?

Seat Leon TGI (první svezení)

České ceny Seatu Leon TGI po modernizaci pohonného ústrojí známe už od ledna letošního roku. Nyní došlo i na první kilometry za volantem a zdá se, že na dosavadních výhodách se vůbec nic nezměnilo.

11.  6.  2019 | Jan Mička | 15 příspěvků
První jízda: Range Rover Velar SVA. Pětilitrový V8 jako střed vašeho vesmíru

Range Rover Velar SVA (první svezení)

Do vymazleného Range Roveru Velar nacpali inženýři divize SVO svůj klasický osmiválec a na silnicích nad Barcelonou se nás snažili přesvědčit, proč tento recept dává smysl. Dobrá, přesvědčovat nás zrovna nemuseli…

10.  6.  2019 | Daniel Fuglevič | 11 příspěvků