JLR a chemička BASF vyrábějí superpevný plast z odpadu. Již brzy se dostane do aut

Cesta za udržitelností je populární téma dnešních velkých firem. Koncern Jaguar Land Rover to bere trochu vážněji a ohlašuje spolupráci s agrochemickým gigantem.

Koncern Jaguar Land Rover pokračuje ve své misi k záchraně planety. Do některých vozů si již můžete koupit sedadla z recyklovaných plastových lahví. Nyní své působení výrobce ještě rozšiřuje. Pomoct k tomu má německá agrochemická firma BASF, která vyrábí průmyslové chemikálie, plasty a pesticidy.

JLR chce řidiče odměňovat za poznatky z cestování. Za nahlášení kolony by vám zaplatil

JLR chce řidiče odměňovat za poznatky z cestování. Za nahlášení kolony by vám zaplatil

Obě strany mají společně pomoci krizi, která vznikla na základě přebytku plastového odpadu. Některé z těchto plastů se však dají recyklovat a využít v automobilovém průmyslu. Společnost BASF proto ve spolupráci s JLR vytvořila recyklovaný plastový materiál, který se již brzy objeví v britských produkčních vozech.

Projekt se jmenuje ChemCycling a výsledný produkt je prý velmi pevný a odolný. Jaguar se tedy pustil do testování, kde jako model posloužil produkční elektromobil Jaguar I-Pace. V první fázi testování se materiál použil místo výztuhy za předním nárazníkem, aby se řádně vyzkoušela jeho odolnost v praxi.

Britové testují rozpoznávání nálady řidiče. Vůz nastavuje umělá inteligence

Britové testují rozpoznávání nálady řidiče. Vůz nastavuje umělá inteligence

Následně se však bude moci používat téměř všude, nejenom v interiéru, jako tomu bylo doposud. Jaguar Land Rover tak bude zase o krůček blíže k vizi Destination Zero, ambicióznímu plánu, kdy chce dosáhnout minimálního dopadu na životní prostředí jak svými auty, tak jejich výrobou.

TEST BMW M2 Competition M-DCT: Jednoduše to nejlepší

BMW M2 Competition M-DCT

S německými výkonovými válkami podpořenými opulentním luxusem a bezpečností se ze scény potichu vypařil důraz kladený na tu nejdůležitější esenci sportovních aut – lehkost. M2 Competition tento trend vysloveně neboří, protože je ale u BMW nejmenší, na odkaz staré školy úplně nezapomněla.

15.  10.  2019 | Miro Mihálik
TEST Peugeot 508 SW GT 2.0 BlueHDi EAT8: Cena za design

Peugeot 508 SW GT 2.0 HDi EAT8

Kombi varianta nové 508 je pohledný a jemně avantgardní vůz, však také po zásluze získal letos ocenění Red Dot Design Award. Není to ale jediná jeho cena za design. Cenu za design totiž zaplatí i zákazníci. Jak fakticky, tak především v přeneseném významu.

13.  10.  2019 | Petr Schnagl | 105 příspěvků
Minitest Toyota Corolla HB 1.8 Hybrid: Víme, že má duši!

Toyota Corolla HB 1.8 Hybrid

Nová Corolla je pohled na segment C po Japonsku. Mazdě to vyšlo, Toyota má v rukávu hybridní trumfy.

10.  10.  2019 | Vladimír Kadera | 70 příspěvků