JLR a chemička BASF vyrábějí superpevný plast z odpadu. Již brzy se dostane do aut

Cesta za udržitelností je populární téma dnešních velkých firem. Koncern Jaguar Land Rover to bere trochu vážněji a ohlašuje spolupráci s agrochemickým gigantem.

Koncern Jaguar Land Rover pokračuje ve své misi k záchraně planety. Do některých vozů si již můžete koupit sedadla z recyklovaných plastových lahví. Nyní své působení výrobce ještě rozšiřuje. Pomoct k tomu má německá agrochemická firma BASF, která vyrábí průmyslové chemikálie, plasty a pesticidy.

JLR chce řidiče odměňovat za poznatky z cestování. Za nahlášení kolony by vám zaplatil

JLR chce řidiče odměňovat za poznatky z cestování. Za nahlášení kolony by vám zaplatil

Obě strany mají společně pomoci krizi, která vznikla na základě přebytku plastového odpadu. Některé z těchto plastů se však dají recyklovat a využít v automobilovém průmyslu. Společnost BASF proto ve spolupráci s JLR vytvořila recyklovaný plastový materiál, který se již brzy objeví v britských produkčních vozech.

Projekt se jmenuje ChemCycling a výsledný produkt je prý velmi pevný a odolný. Jaguar se tedy pustil do testování, kde jako model posloužil produkční elektromobil Jaguar I-Pace. V první fázi testování se materiál použil místo výztuhy za předním nárazníkem, aby se řádně vyzkoušela jeho odolnost v praxi.

Britové testují rozpoznávání nálady řidiče. Vůz nastavuje umělá inteligence

Britové testují rozpoznávání nálady řidiče. Vůz nastavuje umělá inteligence

Následně se však bude moci používat téměř všude, nejenom v interiéru, jako tomu bylo doposud. Jaguar Land Rover tak bude zase o krůček blíže k vizi Destination Zero, ambicióznímu plánu, kdy chce dosáhnout minimálního dopadu na životní prostředí jak svými auty, tak jejich výrobou.

První jízda se Škodou Kamiq 1.0 TSI: Revoluci nečekejte, poctivý kus auta ano

Škoda Kamiq 1.0 TSI DSG (první svezení)

Už se těším, až si dnes večer sednu s šálkem horké kávy k počítači a zabořím se do diskuze pod tímto článkem. Na první dojem je totiž Škoda Kamiq opravdu dobrá.

dnes | Vladimír Kadera | 1 příspěvek
TEST Subaru BRZ Spec. S: BRZy, jazyk, nazývat… věci pravými jmény

Subaru BRZ Spec. S

Pokud máme věci nazývat pravými jmény, je nutno poznamenat, že zlí jazykové tvrdí, že BRZ „nejede“. A je fér přiznat, že jakkoli pro modelový rok 2019 a speciálně v limitované edici Spec. S prodělalo řadu změn, včetně například jiného naladění řídící jednotky, je na tomto tvrzení kus pravdy. To však ani náhodou neznamená, že by BRZ nebylo skvělé auto.

19.  8.  2019 | Petr Schnagl | 8 příspěvků
Minitest Toyota RAV4 2.5 Hybrid: Konečně něco, co si stojí za svým

Toyota RAV4 2.5 Hybrid (minitest)

Nová Toyota RAV4 nás už dříve překvapila extravagantním vzhledem, ale měli jsme k ní pár výhrad, které se pokusí smazat hybridní verze. Podaří se jí to?

16.  8.  2019 | Vladimír Kadera | 68 příspěvků