Jízdní pruhy nevedou jen rovně

Není sice takových míst u nás moc, ale jsou. Tedy křižovatky, kde odbočuje několik jízdních pruhů najednou – ať už doprava, či doleva. Pokud jezdíte takovým místem častěji, asi už jste si taky užili své. Nezřídka tudy projíždějí řidiči, kteří pruhy nectí a kličkují sem tam jako zajíci.
Jízdní pruhy nevedou jen rovně

Odbočovat začnou třeba v krajním pravém, dokončí v levém, pokračují do pravého a po projetí další křižovatky jedou zase v levém a tak to jde dál. Těm, co jedou za takovýmhle umělcem, nezbývá nic jiného, než zírat. Všechny podobné umělce by chtělo poslat na školení někam do Paříže nebo alespoň do Vídně. Tam by je život přinutil jezdit „čitelně“ a tím i bezpečněji.

Prostě: v pruhu, ve kterém odbočovaní začneš, musíš je také ukončit. Pak, když potřebuješ, dej včas znamení o změně směru jízdy (lidově „blinkr“) a ostatní ti zcela samozřejmě umožní přesun třeba přes tři pruhy na odbočení vlevo. A že se tam za humny jezdí hezky hustě za sebou, to je nabíledni. Dalo by se říci, že to naše těkání po celé šíři vozovky je známkou nevyježděnosti a malé zkušenosti amatérů.

Ale zkuste někdy sledovat vyjíždění autobusů ze zastávek. Vyhláška jasně praví, že jim ostatní musí umožnit vyjetí ze zastávky, nebo zastávkového pruhu. Ale nikde není psáno, že by toto vyjetí mělo zabrat nejen pravý krajní pruh, ale i další jízdní pruhy vlevo. Zkuste to pozorovat. Je dost těch profesionálů, kteří se pěkně rozjedou doleva, pak se teprve pomalu vracejí do svého pravého pruhu, a to i tam, kde by stačilo se prostě rozjet.

Takže nám ty „pruhy“ ještě nějak nejdou. Snad, až jich bude víc, až provoz ještě zhoustne, nebo až nás nouze naučí housti a všichni se vyučíme v té Paříži nebo Vídni.

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG: Opravdu má spotřebu dieselu?

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG

Volkswagen dopřál motoru 1.5 TSI Evo Bluemotion řadu systémů, které dnes stále nejsou úplně běžné. Výsledkem má být zážehový agregát se spotřebou vznětového. Platí to i mimo laboratoře?

19.  6.  2018 | Jan Mička | 68 příspěvků
Minitest Renault Twingo GT: Rošťák svázaný svou vlastní koncepcí

Renault Twingo GT (minitest)

Renault Sport si tentokrát v rámci své kúry GT posvítil na toho nejmenšího. Co přináší oproti standardní verzi?

14.  6.  2018 | Milan Lažanský | 9 příspěvků
TEST Toyota Yaris GRMN: Tryskomyš ze staré školy

Toyota Yaris GRMN

Co se stane, když do Yarisu namontujete kompresorovou osmnáctistovku Toyoty dodávanou pro Lotus Elise? Když je za tím Gazoo Racing, který staví auta pro Le Mans i WRC, tak možná tušíte.

12.  6.  2018 | Miro Mihálik | 9 příspěvků