Jízda s přívěsem

Protože je čas prázdnin a letních dovolených, nastává v mnoha případech čas přechodného stěhování.
Jízda s přívěsem

Někteří lidé vlastní obytné přívěsy,  jiní  berou změnu pobytu  zase tak vážně, že jim nestačí plně naložit auto základními „nutnostmi“ a rozhodnou se posbírat do nákladního přívěsu vše,  podle zásady, co nezůstalo doma nedá se ukrást.

Je ale i mnoho takových, kteří se „nedovolenkují“ a pilně přemisťují spoustu důležitých věcí, pochopitelně jak jinak než na přívěsném vozíku. Ať jsou však pohnutky a účel jakékoliv, všichni mají jednu společnou věc. Přívěs za vozidlo a k tomu potřebu určité zkušenosti, jak se soupravou zacházet. Přestože mnoho obecných zásad jízdy s přívěsem je známých, nezaškodí si alespoň některé ve stručnosti připomenout.

Technika jízdy je v zásadě stejná jako při jízdě bez přívěsu, jediný rozdíl spočívá v hmotnosti soupravy. Proto je nutno při rozjíždění přidat více plynu a podržet spojku déle v záběru. Při zpomalování je pochopitelně potřeba myslet na to, že celková dráha k zastavení bude delší, než na jakou jste zvyklí se „sólo“ vozidlem. Tato skutečnost platí i v případě bržděného přívěsu.

Při zdolávání stoupání je výhodné využít vyšší kinetické energie celé soupravy. Pokud se před kopcem pořádně rozjedete, bude výjezd plynulejší a rychlejší. V opačném případě se od začátku stoupání potáhnete krokem na nízký převodový stupeň, což není zrovna nejelegantnější řešení.

Při vyšších rychlostech (zejména ve sjezdech z kopce) může dojít k rozkmitání přívěsu. Situaci vyřešíte ubráním nebo přidáním plynu do té míry, až se přívěs zklidní.

Těžký přívěs zatěžuje zadní a odlehčuje přední nápravu. S touto skutečností je nutno počítat při brždění a zatáčení, zejména na vlhké vozovce. Lehký přívěs má naopak díky odstředivé síle tendenci při rychlém průjezdu zatáčkou dostat se do smyku.

Protože délka soupravy je větší než u normálního vozidla a rozdílná je rovněž její „stopa“, nezapomeňte najíždět do ostřejších zatáček (především ve městě) po výrazně větším poloměru. Pokud tuto zásadu opomenete, sjede přívěs do příkopy nebo jej otlučete o patník vnitřního okraje zatáčky.

Možná v uvedených radách postrádáte tip, jak s přívěsem správně couvat. Protože je ale tato činnost kapitolou sama pro sebe, necháme ji zase na někdy příště. I když přece jen. Pokud s přívěsem neradi couváte, jezděte vždy tak, aby jste se do podobné situace nedostali. Ovšem i toto je umění.


TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

dnes | Jan Mička
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 60 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků