Jízda pod vlivem alkoholu bude (?) trestný čin

Zatímco ve většině zemí Evropské unie je povolen určitý limit alkoholu v krvi, s nímž lze ještě řídit, v Česku chce vláda nejen udržet nulovou toleranci. S tím lze v podstatě souhlasit, stačí nahlédnout do následující tabulky, která ukazuje, jaký vliv má alkohol za volantem na pozornost řidiče:

Hladina alkoholu v krvni Projevy ovlivnění ve vztahu k řízení motorového vozidla
0,2 až 0,5 promile Prokazatelné zhoršení možnosti řídit. Tendence riskovat, nepřiměřená sebedůvěra, zhoršená schopnost rozeznat pohybující se světla. Horší odhad vzdálenosti.
0,5 až 0,8 promile Viz výše, navíc pronikavě delší reakční čas (zhoršený postřeh). Dále roste přeceňování vlastních schopností, oči se obtížně přizpůsobují přechodu ze světla do tmy a naopak, horší vnímání barev (červená!). Zhoršená schopnost soustředění. Poruchy rovnováhy (motocyklisté a cyklisté!). Dále se zhoršuje odhad vzdálenosti.
0,8 až 1,2 promile Viz výše, navíc se zhoršuje schopnost vnímat okraje zorného pole (tzv. tunelové vidění), další zhoršování soustředění, je ještě více prodloužen reakční čas, roste bezohlednost při řízení.
přes 1,2 promile Viz výše. Takový člověk představuje pro sebe i okolí obrovské riziko. Nadále se zhoršují poruchy soustředění, reakční čas rovnováha i nekritičnost. Často i špatná orientace. I velmi zkušený řidič se v tomto stavu může dopustit hrubých chyb, jako je zašlápnutí plynu místo brzdy.
Kocovina, kdy alkohol už z krve vymizel Vyšší riziko spánku, nevolnosti a dalších tělesných a duševních obtíží, které odvádějí pozornost řidiče., krárkodobá ztráta vědomí v důsledku hypoglykémie (poklesu krevního cukru). Zhoršení některých nemocí, což může ovlivnit schopnost bezpečně řídit (např. vysoký krevní tlak, cukrovka, nemoci trávicího systému, epilepsie).

Zdroj:
Abstinent.cz

Nulovou toleranci má kromě ČR také Maďarsko a Slovensko, ale i další země mimo Unii směrem na východ: Rusko, Moldávie, Turecko, Ukrajina apod. Naopak nejvíce tolerantní k „lehce“ opilým řidičům jsou Lucembursko, Irsko a Velká Británe (0,8 promile). Ostatní země mají pak limit 0,2 až 0,5 promile.

Ovšem pokud tuto hranici překročíte, máte na krku zákon, případně už nikdy nebudete řídit. Tuto úpravu trestního zákona u nás prosazuje i ministr Šimonovský. Souhlasíte s tím?

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

včera | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků