Jízda pod vlivem alkoholu bude (?) trestný čin

Zatímco ve většině zemí Evropské unie je povolen určitý limit alkoholu v krvi, s nímž lze ještě řídit, v Česku chce vláda nejen udržet nulovou toleranci. S tím lze v podstatě souhlasit, stačí nahlédnout do následující tabulky, která ukazuje, jaký vliv má alkohol za volantem na pozornost řidiče:

Hladina alkoholu v krvni Projevy ovlivnění ve vztahu k řízení motorového vozidla
0,2 až 0,5 promile Prokazatelné zhoršení možnosti řídit. Tendence riskovat, nepřiměřená sebedůvěra, zhoršená schopnost rozeznat pohybující se světla. Horší odhad vzdálenosti.
0,5 až 0,8 promile Viz výše, navíc pronikavě delší reakční čas (zhoršený postřeh). Dále roste přeceňování vlastních schopností, oči se obtížně přizpůsobují přechodu ze světla do tmy a naopak, horší vnímání barev (červená!). Zhoršená schopnost soustředění. Poruchy rovnováhy (motocyklisté a cyklisté!). Dále se zhoršuje odhad vzdálenosti.
0,8 až 1,2 promile Viz výše, navíc se zhoršuje schopnost vnímat okraje zorného pole (tzv. tunelové vidění), další zhoršování soustředění, je ještě více prodloužen reakční čas, roste bezohlednost při řízení.
přes 1,2 promile Viz výše. Takový člověk představuje pro sebe i okolí obrovské riziko. Nadále se zhoršují poruchy soustředění, reakční čas rovnováha i nekritičnost. Často i špatná orientace. I velmi zkušený řidič se v tomto stavu může dopustit hrubých chyb, jako je zašlápnutí plynu místo brzdy.
Kocovina, kdy alkohol už z krve vymizel Vyšší riziko spánku, nevolnosti a dalších tělesných a duševních obtíží, které odvádějí pozornost řidiče., krárkodobá ztráta vědomí v důsledku hypoglykémie (poklesu krevního cukru). Zhoršení některých nemocí, což může ovlivnit schopnost bezpečně řídit (např. vysoký krevní tlak, cukrovka, nemoci trávicího systému, epilepsie).

Zdroj:
Abstinent.cz

Nulovou toleranci má kromě ČR také Maďarsko a Slovensko, ale i další země mimo Unii směrem na východ: Rusko, Moldávie, Turecko, Ukrajina apod. Naopak nejvíce tolerantní k „lehce“ opilým řidičům jsou Lucembursko, Irsko a Velká Británe (0,8 promile). Ostatní země mají pak limit 0,2 až 0,5 promile.

Ovšem pokud tuto hranici překročíte, máte na krku zákon, případně už nikdy nebudete řídit. Tuto úpravu trestního zákona u nás prosazuje i ministr Šimonovský. Souhlasíte s tím?

TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

dnes | Radek Pecák | 27 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků