Jiří Jirovec prodává auta značky BMW už 20 let a říká: „Krize není“

Jiří Jirovec šéfuje a je spoluvlastník společnosti Invelt. Ta dnes ovládá téměř čtvrtinu trhu u nás. Podivuje se řečem o krizi a říká: „Asi by se našly jiné obory, kde by se daly vydělat peníze snadněji, ale já mám auta v srdci.“
Jiří Jirovec prodává auta značky BMW už 20 let a říká: „Krize není“
AR: Zvláštní, poslední krize luxusní automobilové značky v Česku příliš nezasáhla. Máte pro to nějaké vysvětlení?

To je vcelku jednoduché. Protože u nás máme malý podíl skutečně privátních zákazníků, kteří by si tyto vozy kupovali. Západoevropské trhy výrazněji propadly, neboť podíl privátního zákazníka je zde podstatně vyšší. A ten si v horší chvíli, jako byla tato, nekoupil například bavoráka trojku, ale levnější vůz neprémiové značky.

AR: U nás opravdu žádné váhání nebylo?

Naši zákazníci měli snad jen psychologický problém. Ale očividně ne s financemi. Náš standardní zákazník je víceméně finančně stabilizovaný.

AR: A co velké nadnárodní společnosti? Jak ty se v Česku chovaly?

Jak se krize valila světem, tak matky nadnárodních firem v jednu chvíli řekly, nekupujeme auta… To ale nejde donekonečna. Takže začaly ekonomicky nesmyslně prodlužovat smlouvy na stávající auta u operativních leasingů. Což bylo drahé. Protože pak začnete platit všechny opravy. Jenže v takových chvílích se svět prostě začne chovat zmateně. Ovšem mělo to vedlejší pozitivní efekt. Víte jaký?

AR: Ne. Jaký?

Tohle rozhodnutí tady zachránilo bilance řady leasingových společností. Tím, že jim firmy nevrátily auta v řádném termínu, na prodej. Leasingové společnosti se pak nemusely snažit těchto vozů zbavovat s velkou ztrátou. Tím je ty velké firmy vlastně spasily.

AR: To ale nešlo do nekonečna…

Jistě a mělo to ten následek, že se v poptávce vytvořila díra. To se stalo v letech 2009 a 2010. Ty skutečně velké firmy přestaly na nějakou dobu obnovovat své vozové parky. Peníze sice měly, ale říkaly si: Ona ta naše auta ještě slouží, ještě chvíli vydrží.

AR: A jak to bylo v těch časech s vámi?

My zatím soustavně rosteme. Za posledních pět let, od roku 2007 do konce tohoto roku, obrat naší firmy stoupl o 750 procent. Nárůsty jsou dvouciferné každý rok. V roce 2009, kdy krize v některých zemích skutečně tvrdě dopadla, bylo mnoho vozů stojících na centrálních skladech. Šlo o to, umět je koupit ve větším balíku a umět je nabídnout a prodat. Což se nám dařilo. Takže pro nás ten krizový rok byl paradoxně jeden z nejlepších. Ne všichni to ale byli schopni takto uchopit.

AR: Kolik trhu vám dnes patří?

Držíme nějakých 23-24 procent trhu značky BMW a Mini. Skoro každé čtvrté auto, které se prodá v dealerské síti, je od nás.

AR: Auta prodáváte dvacet let. Pamatujete ještě, kolik jste jich prodal první rok?

Jsme nejstarší dealer BMW v Česku, takže je to už velmi dávno. Asi 28 aut. Z dnešního pohledu úsměvné číslo.

AR: To asi tehdy nebylo na velké vyskakování…

To je pravda, ale tehdy byly úplně jiné marže. V první půlce devadesátých let dealer dokázal docela pohodlně fungovat na úrovni prodeje okolo 60 aut. Byly podstatně menší náklady. Ty doby jsou však dávno pryč. A neplatí to jen pro BMW, platí to obecně pro všechny značky. Rozdíl dosahované výsledné marže tehdy a dnes je obrovský. Tržní tlak na slevu byl v minulosti mnohem menší. Dnes je také mnohem větší tlak výrobce na kvalitu dealera ve všech myslitelných směrech. Takže reinvestujete stále větší sumy do tohoto procesu. Je to sice správný směr, ale ekonomicky primárně velmi náročný a vrací se vám až postupně.

AR: Jací jsou dnes zákazníci, kteří kupují vozy BMW?

Jiní než před dvaceti lety. Z převážné většiny jsou to lidé, kteří vydělali nějaké peníze a vydělávají je stále. Mají tedy stabilní přijem, neotřásají jimi krizové momenty. Jsou naladěni na naši značku. Ta značka je dynamická a takoví jsou i oni. Neutíkají od ní.

AR: Nikdy?

Snad jen ve chvíli deficitu nějakého modelu. Což se nám stalo, když byl u mercedesu úplně první model ML, a teprve později přišla X5. Teď jsme ale v opačné pozici. Konkurence nemá takové modely, jako máme my. Tak zákazníci se spíše přesouvají k nám. A musím říct, že BMW připravuje v této oblasti konkurenci několik dalších nemilých překvapení…

AR: Jaká je u vás průměrná cena vozů?

Dnes máme průměrnou prodanou hodnotu vozu bez daně 1 130 000 korun.

AR: A o které modely je největší zájem?

V podstatě o všechny, které mají xDrive. V podstatě všechna auta, která stojí od 800 000 korun výše, se prodávají nejlépe ve verzi s pohonem všech čtyř kol. Co se týká jednotlivých modelů, to se průběžně mění podle nich. V současnosti je naprosto výrazná pětka, ta se hodně povedla, prodává se opravdu úžasně. Většinu prodejů dělají esuvečka. X1, X3, X5, X6, následuje pětka, obecně celá pětková řada. No a ti, kteří mají rádi něco speciálního, tak kupují Alpiny.

AR: A Mini?

Mini se na našem trhu postupně etabluje. Je to principiálně vůz do velké aglomerace. A Praha mu přichází na chuť. Je to šik vůz pro extroverty, ale na druhé straně žádný exot. Pro tento rok je plán prodeje na úrovni 200 vozů pro ČR, ale BMW s ním má rozsáhlé plány, přijde řada nových modelů a my tuto značku bereme velmi vážně. 

 

Ing. Jiří Jirovec (55)

Generální ředitel a spolumajitel firmy Invelt, s. r. o., která prodává téměř čtvrtinu všech vozů BMW v Česku. Invelt prodává také motocykly BMW a vozy Mini, jako jediný u nás zastupuje značku Alpina. V roce 2009 rozšířil značku Invelt z Plzně do Prahy, když převzal firmu AuTec a následně v roce  2011 se stal Invelt jediným akcionářem a majitelem největšího autosalonu BMW v České republice.  Vystudoval Západočeskou univerzitu v Plzni, fakultu strojní. Je ženatý, má šest dětí. Jeho největším koníčkem je motorsport.

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

včera | Milan Lažanský | 40 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků