Jezdíte autem na CNG? Od příštího roku počítejte dražší palivo, spotřební daň se zvýší

Provoz aut na CNG se od příštího roku nejspíš prodraží. Stát totiž plánuje u stlačeného zemního plynu zvýšit spotřební daň.

Majitelé vozů na stlačený zemní plyn (CNG) asi nebudou od příštího roku zrovna potěšeni, když uvidí zvýšení ceny jejich paliva. Od ledna 2020 totiž stát plánuje u CNG takřka zdvojnásobit spotřební daň. Stále sice bude výrazně nižší než například u benzinu (12,84 Kč/l) či nafty (10,95 Kč/l), ze současných 1,44 Kč/m³ CNG má ovšem vzrůst na 2,80 Kč/m³.

Škoda Scala na plyn oficiálně: Nízké spotřebě obětovala i to, co Češi milují

Škoda Scala na plyn oficiálně: Nízké spotřebě obětovala i to, co Češi milují

Na ceně za kilogram CNG, který se současně pohybuje na čerpacích stanicích okolo 26,50 Kč, se tedy zvýšení daně určitě projeví. „Za každý metr krychlový odvedeme státu nově skoro dvojnásobek, konkrétně 2 koruny a 80 haléřů, což odpovídá asi 3 korunám a 90 haléřům za kilogram CNG,“ uvádí Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám poskytuje CNG karty.

I přes zdražení je nicméně CNG nadále palivem, které stát daňově zvýhodňuje v rámci podpory jeho využívání v dopravě. Určitá podpora má trvat minimálně do roku 2025 a spotřební daň nemá překročit 3 Kč/m3. Ve zvyšování daně každopádně stát pokračuje, naposledy se dočkala změny loni, kdy porostla z 0,72 Kč/m3 na 1,44 Kč/m3.

První svezení se Seatem Leon TGI 1.5 TSI. Pod 1 Kč/km i s větším motorem?

První svezení se Seatem Leon TGI 1.5 TSI. Pod 1 Kč/km i s větším motorem?

Jako ekologičtější alternativa konvenčních ropných paliv bude tedy CNG stále cenově výhodnější. Aktuální cena za litr benzinu či naftu se totiž nyní pohybuje až okolo 32 Kč. Firmy a živnostníci pak mohou bez závazků k minimálním odběrům CNG dosáhnout na ještě výhodnější cenu.

„Odběry CNG prostřednictvím naší nákupní aliance brzy překročí půl milionu kilogramů ročně, což nám dává silnou vyjednávací pozici. Díky tomu jsme schopni prostřednictvím našich CNG karet poskytovat slevu 2 Kč/kg. Metr krychlový tak nyní vyjde po slevě v průměru na 17,50 Kč a i s vyšší daní od roku 2020 bude stále o více než 40 % levnější než benzín,“ uvedl Duraković.

V galerii Škoda Scala G-Tec a Audi A3 g-tron.

TEST Audi A3 Sportback 30 TDI S line: Náročné ho získat, snadné s ním žít

Audi A3 30 TDI S line

Čtvrtá generace Audi A3 oficiálně dorazila na český trh. Do testu jsme si vzali zajímavou verzi - kombinaci sportovní výbavy S Line a základního vznětového motoru 30 TDI (85 kW).

dnes | Vladimír Kadera | 2 příspěvky
TEST Ford Kuga 2.5 PHEV: Velmi dobrý plug-in hybrid, jen šitý horkou jehlou

Ford Kuga 2.5 PHEV

Ford oddaloval vývoj nové generace hybridů pro evropské trhy jako ošetření bolavého zubu a na jednom z jeho nejnovějších přírůstků je chvatná práce bohužel tak trochu znát. Stojí ale kvůli tomu vrcholná benzín-elektrická verze nové Kugy nutně za starou belu? Pojďte se podívat.

7.  7.  2020 | Miro Mihálik | 34 příspěvků
Minitest Piaggio MP3 300 HPE Sport: Tak trochu auto, tak trochu skútr, 100% cool

Piaggio MP3 300 HPE Sport

Rádi byste požívali výhod skútru, ale na jednu stopu nemáte řidičák nebo odvahu? Pak doporučujeme tříkolové Piaggio MP3, omlazené a s posíleným motorem.

5.  7.  2020 | Jiří Baborský | 9 příspěvků