Jezdíte autem na CNG? Od příštího roku počítejte dražší palivo, spotřební daň se zvýší

Provoz aut na CNG se od příštího roku nejspíš prodraží. Stát totiž plánuje u stlačeného zemního plynu zvýšit spotřební daň.

Majitelé vozů na stlačený zemní plyn (CNG) asi nebudou od příštího roku zrovna potěšeni, když uvidí zvýšení ceny jejich paliva. Od ledna 2020 totiž stát plánuje u CNG takřka zdvojnásobit spotřební daň. Stále sice bude výrazně nižší než například u benzinu (12,84 Kč/l) či nafty (10,95 Kč/l), ze současných 1,44 Kč/m³ CNG má ovšem vzrůst na 2,80 Kč/m³.

Škoda Scala na plyn oficiálně: Nízké spotřebě obětovala i to, co Češi milují

Škoda Scala na plyn oficiálně: Nízké spotřebě obětovala i to, co Češi milují

Na ceně za kilogram CNG, který se současně pohybuje na čerpacích stanicích okolo 26,50 Kč, se tedy zvýšení daně určitě projeví. „Za každý metr krychlový odvedeme státu nově skoro dvojnásobek, konkrétně 2 koruny a 80 haléřů, což odpovídá asi 3 korunám a 90 haléřům za kilogram CNG,“ uvádí Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám poskytuje CNG karty.

I přes zdražení je nicméně CNG nadále palivem, které stát daňově zvýhodňuje v rámci podpory jeho využívání v dopravě. Určitá podpora má trvat minimálně do roku 2025 a spotřební daň nemá překročit 3 Kč/m3. Ve zvyšování daně každopádně stát pokračuje, naposledy se dočkala změny loni, kdy porostla z 0,72 Kč/m3 na 1,44 Kč/m3.

První svezení se Seatem Leon TGI 1.5 TSI. Pod 1 Kč/km i s větším motorem?

První svezení se Seatem Leon TGI 1.5 TSI. Pod 1 Kč/km i s větším motorem?

Jako ekologičtější alternativa konvenčních ropných paliv bude tedy CNG stále cenově výhodnější. Aktuální cena za litr benzinu či naftu se totiž nyní pohybuje až okolo 32 Kč. Firmy a živnostníci pak mohou bez závazků k minimálním odběrům CNG dosáhnout na ještě výhodnější cenu.

„Odběry CNG prostřednictvím naší nákupní aliance brzy překročí půl milionu kilogramů ročně, což nám dává silnou vyjednávací pozici. Díky tomu jsme schopni prostřednictvím našich CNG karet poskytovat slevu 2 Kč/kg. Metr krychlový tak nyní vyjde po slevě v průměru na 17,50 Kč a i s vyšší daní od roku 2020 bude stále o více než 40 % levnější než benzín,“ uvedl Duraković.

V galerii Škoda Scala G-Tec a Audi A3 g-tron.

TEST Ford Focus ST Plus Performance: Bejby nebude sedět v koutě!

Ford Focus ST Plus Performance

Akronymem rychlého Fordu je od pradávna označení RS a hot-hatch modrého oválu se již několikátou generací zove Focus RS. Jeho bejby bratříček ST se v očích nadšenců vždy tak trochu krčil v koutku a tam si fidlal ty své druhé housličky. K patnáctým narozeninám ale dostal od hodných strýčků z vývojového oddělení elektrickou kytaru… a k ní koncertní kombo s elektronickými efekty.

dnes | Petr Schnagl | 1 příspěvek
Za volantem elektrické Škody Citigoe iV: Odsouzena k úspěchu. Na doživotí?

Škoda Citigoe iV

Na prezentaci v Nizozemsku jsme vedle plug-in hybridní Škody Superb poprvé vyzkoušeli také první sériově vyráběný elektromobil s okřídleným šípem ve znaku. Odsouzen k úspěchu ale byl už dlouho před tím.

3.  12.  2019 | Jan Mička | 141 příspěvků
Levné Hyundaie i20 a i30 na ostří nože: Hodně muziky za méně než 300.000 Kč!

Hyundai i20 vs. Hyundai i30

Řekněme, že chcete nové auto a stanovíte si limit 300 tisíc korun. Český Hyundai má pro vás hned dvě lákavé nabídky.

1.  12.  2019 | Vladimír Kadera | 80 příspěvků